Максим Томілов
Максим Томілов Правозахисник

Незаконний бізнес-центр у Протасовому Ярі ввели в експлуатацію під виглядом приватного будинку

Незаконний бізнес-центр під виглядом приватного будинку. Сьогодні я розповім вам цікаву історію одного будівництва в історичному ареалі міста Києва. На вулиці Докучаєвській зводять п’ятиповерхову будівлю. Хоча за документами та словами замовників це — індивідуальна забудова. А найцікавіше — скандальний об’єкт, який ще добудовується, вже ввели в експлуатацію.

Artboard 1
Незаконне будівництво БЦ в історичному ареалі Києва Ілюстрація: СтопКор

Звідки в історичному ареалі Києва взявся незаконний бізнес-центр? Я почав спостерігати за цим будівництвом майже з самого початку, коли на невеличкому клаптику розміром 6 соток за адресою вул. Докучаєвська, 25 почали зведення індивідуального житлового будинку.

Спочатку замовник, яким є фізична особа, отримав містобудівні умови та обмеження, а 30 липня 2020 року подав повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Тоді до нас звернулися жителі сусідніх житлових комплексів, які ще на той момент були переконані в махінаціях із боку забудовника, адже за договором суперфіцію земельну ділянку одразу було передано під забудову ТОВ «БЦ Альпійський», що вочевидь розшифровується як «бізнес-центр».

Незаконний бізнес-центр чи приватний будинок?

Тоді ми поспілкувалися з юристом замовника, який запевняв мене, що тут дійсно буде індивідуальний будинок. У ньому буцімто проживатимуть щонайбільше декілька сімей.

Так от чому будівництво ведеться в історичному ареалі Києва без дозволу від органу охорони культурної спадщини? Крім того, візуально вбачається перевищення відсотка забудови. Адже замість того, щоб виділити, як це має робитися згідно з законодавством, площі для благоустрою прилеглої території, будівництво ведеться чітко на всій земельній ділянці. Бо так, звісно, вигідніше.

У приватній розмові із забудовником вдалося з’ясувати, що тут дійсно буде бізнес-центр, і перший поверх уже давно заброньований під ресторан.

Саме тоді розпочався довгий процес, у межах якого ми зробили все задля того, аби донести владі, правоохоронним та контрольним органам, що їх дурять, і під самісіньким їхнім носом замість індивідуального будинку зводять 5-поверховий незаконний бізнес-центр.

Як на будівництво незаконного бізнес-центру реагують компетентні органи?

За цей час було проведено акції протесту, організовані громадські приймальні та надіслано безліч звернень до Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю КМДА, ГУ Держгеокадастру м. Києва, СУППРу, Департаменту культспадщини, ГУНП Києва та інших причетних.

Та, вочевидь, вони зовсім не проти того, щоб їх водили за ніс.

Двічі за моєю заявою Департамент державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва приймав рішення виїхати на об’єкт будівництва для проведення перевірки. У підсумку вони не змогли її провести, оскільки не було замовника будівництва або його уповноваженої особи. І на цьому розгляд звернення завершувався.

Та я не здавався.

Після того, як декілька разів Солом'янський ВП не вбачав у моїй заяві складу злочину і не відкривав кримінального провадження, ми звернулися до суду. Лише в такий спосіб вдалося зобов’язати правоохоронців Солом'янського відділу дізнання відкрити провадження за ст. 356 – самовільне будівництво.

Після декількох змін дізнавачів, після моїх численних візитів, нарешті була отримана ухвала про проведення примусового огляду ділянки із залученням контрольних органів. І от нарешті ДАБК Києва зможе все ж таки потрапити на будівництво для того, аби виконати свою роботу.

Невже тепер справедливість буде відновлено?

За цей час забудовник уже встиг майже добудувати об’єкт, і навіть візуально чітко видно, що це – саме бізнес-центр і аж ніяк не індивідуальний будинок.

Dokuchaevska
У Протасовому Ярі майже звели незаконний бізнес-центр Фото: СтопКор

Я особисто неодноразово нагадував керівнику Солом'янського відділу дізнання, щоб він запросив мене до проведення перевірки, але саме в той день, коли вона була проведена, він запрацювався і забув. Так він сказав...

Однак все ж таки, хоча й без нашої участі, перевірка мала відбутися. До сьогоднішнього дня поліція стверджує, що результатів перевірки в них немає. Але вже пройшло досить багато часу, тому ми звернулися до контрольних органів, які мали брати участь у заході, і отримали наступні відповіді.

Незаконний бізнес-центр: що показала перевірка контрольних органів?

СУППР, який займається контролем зсувонебезпечних ділянок (до речі, це будівництво теж перебуває у зсувонебезпечній зоні) виїхав та встановив, що жодних порушень та загроз не виявлено.

Це добре, але ми чекаємо на відповідь від ДАБК, який має засвідчити виявлені нами порушення містобудівного законодавства, які вбачаються неозброєним оком, та невідповідність об’єкта будівництва проєктним рішенням.

І ось у відповіді від 23 вересня 2021 року я читаю, що Департамент на перевірку виїхав, але жодних матеріалів за результатами не складав. Тепер постає питання. Якого дідька взагалі департамент їхав, витрачав бюджетні кошти (адже заробітну плату вони отримують з бюджету міста) і не виконав свої прямі обов'язки?

Ви розумієте? Вони двічі нібито не змогли провести перевірку без дозволу власника, і ось, коли поліція надала їм таку можливість, вони виїхали і навіть не склали протокол перевірки!

У мене немає слів. Ганьба правоохоронним та контрольним органам, які замість того, щоб робити свою роботу, вдають, що не помічають у себе під носом шахрайської схеми.

А тим часом незаконний бізнес-центр майже добудований.

Уважно «стежимо за руками». Забудовник, шляхом подачі декларації про готовність об’єкта до експлуатації, вводить в експлуатацію індивідуальний житловий будинок.

Інформація про це з’явилася на офіційному ресурсі 4 жовтня. І у декларації, поданій замовником, зазначені явно недостовірні дані. Згідно з цим документом, загальна площа об’єкту (нібито житлового будинку садибного типу) складає… 2113,4 м! І у ньому буцімто три поверхи й чотири житлові кімнати.

Alpiyskyi3
Будівлю дозволили ввести в експлуатацію Фото: скриншот

Хоча достатньо лише поглянути на будівлю, аби пересвідчитися: це — «липа». Понад те, будівництво й досі триває. Попри те, що об’єкт уже нібито готовий і введений в експлуатацію, згідно з даними Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Ось так працює Портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва в тестовому режимі!

А Департамент державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва не зможе, як завжди, коли це вигідно, провести перевірку достовірності даних у наданій замовником декларації. Так і тримісячний термін, передбачений Постановою КМУ для цієї перевірки, сплине.

А далі – фінал: об’єкт введений в експлуатацію – повноваження відсутні. Звичайно, це дуже зручно. Усім, окрім жителів і громадян. Бо, мабуть, жодна містобудівна реформа не подолає корупцію.

Нагадаємо:

  • У Протасовому Ярі, на вул. Докучаєвська, 25 на земельній ділянці з цільовим призначенням під приватний будинок вирішили звести бізнес-центр «Альпійський».
  • За даними активістів, будівництво здійснюється з численними порушеннями та загрожує життю людей. З цього приводу 19 травня 2021 року депутати Київради під час засідання постійної комісії з питань архітектури, містобудування та земельних відносин прийняли рішення створити робочу групу.
Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини