Несподіванки довиборів: жінка – серед лідерів перегонів по 184 округу

31 жовтня 2021 року відбудуться проміжні вибори народного депутата від виборчого округу № 184 на Херсонщині. Призначення пов’язане з тим, що колишній нардеп Ігор Колихаєв, восени минулого року змінив депутатський мандат на крісло міського голови Херсону.

vybory
Вибори Фото: УП

Отже, 31 жовтня 166 тисяч виборців Херсонської області зможуть обрати свого представника до Верховної Ради на 190 виборчих дільницях області.

Вже сьогодні визначилися лідери серед претендентів на мандат народного депутата від 184 округа. І якщо прізвища двох кандидатів – Геннадія Лагути («Нам тут жити»), та Сергія Козиря («Слуга народу») були соціологічно  прогнозовані, то поява серед них представника нової політичної сили «Національна платформа» Катерини Одарченко – виявилась неочікуваною новиною для регіону.

Як відзначають експерти, на відміну від традиційної тактики «передвиборчої благодійності» Лагути,  та не менш традиційного користування адмініресурсом представником партії влади Козирем, Катерина Одарченко використовує досить незвичну для передвиборчих технологій механіку «місцевої ініціативи» для об’єднання мешканців громад навколо вирішення конкретних болючих питань прямо зараз. Що, за свідченням експертів, демонструє не тільки можливість везти діалог з виборцями без підкупу, але й соціальні настрої в громадах. За місяць електоральних перегонів, під ініціативами Одарченко «Проти закриття шкіл та лікарень на Херсонщині» підписалось біля 15 тисяч мешканців регіону.

Але, давайте проаналізуємо більш прикметно, хто і чому сьогодні опинився у трійці передвиборчих перегонів.

Геннадій Лагута «Нам тут жити»: порушення передвиборчої агітації ще до початку старту кампанії  

Геннадія Лагуту партія Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» позиціонували, як кандидата по виборчому округу ще з березня. Як відомо, Лагута входить до близького оточення мера Колихаєва, і є уповноваженою особою партії «Нам тут жити». У 2020 році він був обраний до місцевої обласної ради саме від цієї політичної сили, і призначений заступником голови Херсонської облради.

Дочасна агітаційна кампанія кандидата почалася відразу після презентації на весні. Підтримка свят, спортивних змагань, вистави у цирку, прийоми лікарів – де тільки не фігурує Благодійний фонд Ігоря Колихаєва «Нам тут жити». І усі заходи відбуваються виключно за сприянням Геннадія Лагути. Вже з весни потенційний кандидат використовував зовнішню рекламу та активно просував себе у медіа. По округу їздять авто з надписом «Нам тут жити Геннадій Лагута». У травні кандидат роздає на 184 окрузі 20 тисяч святкових пасок приблизно на 640 тисяч гривень.

bilbord Laguta
Геннадій Лагута використовував зовнішню рекламу та активно просував себе у медіа

При тому, що у офіційній декларації Лагути його зарплата за минулий рік була 65 тисяч, проте вже весною наступного року він витратив у десть разів більше свого річного доходу тільки на одному заході.

Наразі на сторінці ФБ «Нам тут жити!» у майже у кожному матеріалі публічні подяки Лагуті від голів та старост громад округу. Але під час виборчого процесу посадовим особам місцевого самоврядування у робочий час заборонено вчиняти дії, які можна кваліфікувати як передвиборча агітація.

Paska
Лагута у травні роздав на 184 окрузі 20 тисяч святкових пасок приблизно на 640 тисяч гривень

«Правою рукою» херсонського мера вже цікавилися правоохоронці, він був фігурантом низки кримінальних справ, коли керував КП «Сервіс-Центр» Херсонської міськради. Зокрема, за даними слідства, у період керівництва Лагути 23 липня 2017 року рішенням сесії Херсонської міськради №588 КП «Сервіс-Центр» було надано в постійне користування земельну ділянку площею 0,2706 га. Цю ділянку службовими особами було протиправно використано для розміщення на ній автомийки, яка належить комунальному підприємству, а збудована приватними особами.

Таким чином, з цим кандидатом все «прозорро». Живе на межі бідності. Його махінації з виборчим фондом вже перевіряють у НАЗК. Але це ніяк не заважає аукціону небаченої щедрості, та електоральним очікуванням, від вдячних виборців.

Сергій Козир «Слуга народу»: завалили флагшток – завалимо і довибори

Кандидатуру глави Херсонської ОДА Сергія Козиря партія «Слуга народу» висунула  в останній з можливих до законодавства днів. І це дуже показово. Чого варті, наприклад, вибори мера Харкова, які теж відбудуться 31 жовтня. У партійців взагалі не знайшлося кандидата, який хоча б теоретично зміг би поборотися за крісло очільника Харкова. Висування діючого очільника ОДА кандидатом у Раду на Херсонщині говорить про кадровий голод в команді Президента.

Колишній керівник гірничими підприємствами у структурах ДТЕК Ріната Ахметова, Сергій Козир після 2019 року став стрімко просуватися по кар’єрним сходам у системах виконавчої влади Херсона. Від заступника голови Херсонської ОДА до призначення головою у березні цього року.

Але відомим на всю країну Сергій Козир став після показового випадку. Гігантський 70-метровий флагшток вартістю 8 млн грн, який повинен був бути готовим до урочистостей 30-річчя Незалежності, завалився. Мало того, він впав на дороге авто заступника Директора ОДА Караваєва, який і був відповідальним за цей проект. Тоді з Офісу Президента прозвучала загроза про показові покарання. Але, як бачимо, нікого винного не знайшлося. А очільника ОДА було вирішено висунути кандидатом у нардепи.

Kozyr
Сергій Козир голова Херсонської ОДА
Kornienko
Народний депутат України Олександр Корнієнко

Представник партії влади у своєї передвиборчої агітації у повному обсязі використовує можливості адмінресурсу. Показовим прикладом є участь Сергія Козиря у форумі представників місцевих громад 9 жовтня, який як не дивно пройшов не у Києві і навіть не у Херсоні, а у центрі 184 передвиборчого округу – Новій Каховці. На сцені виступали Міністр аграрної політики і продовольства Роман Лещенко, Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та народний депутат України Олександр Корнієнко. І якщо де-факто з експертної точки зору цілком зрозуміло, з чим пов’язана така раптова увага з боку представників Кабміну до голів громад передвиборчого округу свого соратника, але і де-юре правники зазначили очевидні порушення. Координатор громадянської мережі ОПОРА за виборами у Херсонській області Євген Гладкий зазначив, що їх спостерігачі на форумі чітко зафіксували, що у словах голови партії «Слуга народу» та голови Херсонської облради Олександра Самойленка була агітація голосувати «за» чи «проти» кандидата у нардепи.

agitaciya Kozyr
Агітація "СН" Сергія Козиря

Но безумовно головною тезою передвиборчої риторики представника влади є демонстрація досягнень «великого будівництва» Зе-команди на Херсонщині. І з візуальної точки зору, як відмічають експерти «відрізки нового асфальту» на фоні кричущого бездоріжжя все ж таки залишають враження на мешканців. Однак, не просто так «Велике Будівництво», в регіоні прозвали «Великим крадівництвом». Вартість одного з довгобудів Херсона -  мостопереходу між двома мікрорайонами міста ХБК та Таврійським, за часи головування Козиря зросла втричі, і виборці це розуміють.

Катерина Одарченко «Національна платформа»: рішення проблем округу вже у передвиборчої діяльності

Однак, безумовно цікавою стала передвиборча кампанія лідерки нової політичної сили «Національна платформа» Катерини Одарченко.

На відміну від Слуг народа і представників Агромагнатів, Катерина використовує вибори не стільки для того, щоб прямо зараз ввести в ВР свою позапарламентську політсилу, а скоріше для того, щоб пригорнути суспільну увагу до реальних проблем регіону.

Odarchenko
Передвиборча кампанія лідерки нової політичної сили «Національна платформа» Катерини Одарченко

На протязі місяця Національна платформа активізувала широку громадську кампанію Проти закриття шкіл та лікарень Херсонщини і вже зібрала біля 15 тисяч підписів мешканців громад.  Більше того, прямо у розпал передвиборчої кампанії Одарченко відмовилася від політичної конкуренції і звернулася до всіх політичних сил із закликом об’єднатися у боротьбі за збереження лікарень та шкіл Херсонщини, і підтримати громади у їх зверненні до Кабміну.

Цікаво, що на фоні кандидатів-ставлеників виборці округу симпатизують Одарченко насамперед як жінці, яка самостійно відстоює права найнезахищеніших – дітей та хворих людей у селах, ПГТ та малих містечках. Як відомо зі статистики ООН, якщо у парламенті країни менш ніж 20% жінок, то не вирішуються проблеми дітей. Якщо менше 30% - не вирішуються проблеми жінок. А у складі діючої Верховної Ради – 79,1% чоловіків та 20,9% - жінок. Тобто, гендерна складова в досить слабкому економічно регіоні має суттєвий вплив.

Odarchenko
Одарченко самостійно їздить селами регіону, спілкується з людьми

Тож жителям регіону близькі питання, які підіймаються партією та кандидаткою. Тим більше, що Катерина самостійно їздить селами регіону, спілкується з людьми і роз’яснює як саме громади можуть відстояти свої школи і лікарні. Тобто місцеві ініціативи «Національної платформи» стали головним драйвером передвиборчої діяльності, що надало Одарченко можливість увірватися у трійку лідерів передвиборчих перегонів. І її стрімко зростаюча підтримка серед виборців доводить, що людям набридлі старі методи купівлі голосів та адміністративно–силові підходи, і вони готові активно відстоювати інтереси громади.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини