Непереможна корупція: Україна ризикує стати головним постачальником сурогатного алкоголю до ЄС

15.03.2018 13:15

"Корупція в Україні стримує понад 2% економічного зростання", - заявив Джост Люнгман - постійний представник МВФ в Україні. "Це не просто питання справедливості; це також важлива економічна проблема". У 2017 році Європейський Союз надав Україні фінансової допомоги у розмірі понад 174 мільйонів євро (у 2018 році прогнозована сума допомоги ЄС становить близько 208 мільйонів євро).

ЄС продовжує залишатися одним з найбільших фінансових донорів України та посідає перше місце за кількістю проектів, що були реалізовані у 2017 році. Один з основних напрямів, затверджених Європейською Комісією в рамках Стратегічного документа про допомогу Україні на 2018 - 2020 роки [1] - це економічний розвиток, поліпшення ділового клімату та боротьба з корупцією.

ЄС надає всі можливі засоби для зміцнення інституцій та належного управління, у тому числі у сфері забезпечення верховенства права. Тим не менш, за даними Transparency International, рівень корупції в Україні в 2017 році був найвищим у Європі, країна зайняла лише 130-ту позицію в Індексі сприйняття корупції.

Загальновідомо, що Україна є основним джерелом контрабанди сигарет в Європу, але останнім часом на європейський ринок все частіше потрапляє контрабандний алкоголь. Україна ризикує повторити історію Литви, оскільки вона була офіційно визнана "транзитним пунктом" для прониконення до ЄС нелегального алкоголю. Частка тіньової економіки в Литві найбільша в Євросоюзі й перевищує 30%, а доступність підакцизних товарів є однією з найнижчих у ЄС. Алкогольні напої в Литві, у порівнянні з доходами населення, є найдорожчими у всьому Європейському Союзі [1].

Ситуація з алкогольним ринком в Україні розвивається так само. Більшість країн так званого "горілчаного поясу Європи" - Естонія, Латвія, Литва, Польща, Молдова та Білорусь - характеризуються високим рівнем споживання алкоголю та смертності з цієї причини, а більшість з них - сусіди України. Можна передбачити, що приплив неякісного алкоголю з України до цих країн може призвести до збільшення захворювань та отруєння сурогатним алкоголем.


Фото © eureporter.co

Споживання алкоголю, а також захворювання, пов'язані із зловживанням алкоголем, у Європі є вищим, ніж будь-де у світі. Неякісний алкоголь, як правило, завжди в кілька разів дешевше, ніж оригінал, оскільки виробляється без дотримання норм і технологій та використовує низькоякісні спирти, як правило, технічні. Близько 10 тисяч людей щорічно вмирають від отруєння суррогатом [1].

Сьогодні Україна має абсолютно неконтрольоване та нерегульоване виробництво алкоголю. Крім того, Україна є єдиною країною, де існує державна монополія на її виробництво. Це означає, що алкогольна промисловість знаходиться під повним контролем і у сфері відповідальності державних органів. В той же час, різке збільшення акцизів - майже до рівня країн ЄС - і, відповідно, збільшення вартості продукції, призвело до збільшення виробництва суррогатного алкоголю. За даними Міжнародного валютного фонду, виробництво незаконного та контрафактного алкоголю в Україні приблизно дорівнює 60% всього ринку, тоді як в інших країнах ця цифра в середньому не більше 25% [2].

Згідно з дослідженнями української правозахисної організації по боротьбі з корупцією, принаймні половина державних спиртових заводів виробляють позазаконні алкогольні напої, а 10 з 30 заводів займаються виробництвом контрафактних товарів. Роман Бочкала, керівник громадської організації "Стоп Корупції" та український правозахисник, повідомляє, що органи державної влади насправді не вживають належних заходів для припинення незаконного виробництва алкоголю. Найчастіше правоохоронні органи та чиновники захищають та покривають такі підприємства.

Згідно з ревізією міжнародної компанії PwC, через "чорний ринок" бюджет України щорічно недоотримує більше 12 мільярдів гривень (360 мільйонів євро). По суті, європейськи платники податків компенсують українцям втрати, пов'язані з корупцією та загальною неефективністю державних органів. Незважаючи на те, що ЄС виділяє 208 мільйонів євро на боротьбу з корупцією в Україні, незаконний ринок алкоголю у той же час забирає з бюджету країни 360 мільйонів євро.

Ці питання вже активно обговорюються європейськими парламентарями і будуть включені до порядку денного наступної робочої зустрічі з українським урядом.

[1] http://ec.europa.eu/transparency/regcomitology/index.cfm?do=Search.getPDF&ds_id=53928&version=1&AttLang=en&db_number=2&docType=DRAFT_MEASURE

[2] https://www.transparency.org/news/feature/corruption_perceptions_index_2017

[3] http://www.eurocare.org/library/updates/lithuania_the_heaviest_drinking_country_in_the_world

[4] http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/publications/2012/european-action-plan-to-reduce-the-harmful-use-of-alcohol-20122021

[5] https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2017/02/weodata/index.aspx

За матеріалами eureporter.co

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини


X