Нелегальний видобуток піску досягнув небачених раніше масштабів, – екологи

05.07.2016 13:17

Журналісти розслідували, хто причетний до масштабних схем нелегального видобутку піску під Києвом.

На Київщині представники прокуратури і кримінальних кіл розвинули нелегальний бізнес з видобутку піску до масштабів видобутку бурштину в Рівненській і Житомирській областях, пишуть журналісти сайту Країна у своєму спеціальному розслідуванні.
"Щороку в Київській області, за даними екологів, нелегально видобувають близько 7 млн тонн піску на суму до 15 млн доларів. Тільки в цьому році поліція порушила 29 кримінальних справ, і кілька справ порушила прокуратура", - пишуть автори розслідування.

При цьому, за їхньою інформацією, голови сільрад, на чиїх територіях добувають пісок, скаржаться, що прокурори свідомо "зливають" справи в суді, навіть не приходячи на процес.

"А в багатьох випадках є і реальними власниками цього бізнесу. Минулого літа отримала великий резонанс історія з арештом так званих діамантових прокурорів - заступника обласного прокурора Корнійця та першого заступника начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна. Історія ця пов'язана з кар'єром в Пухівці Броварського району. Корнійця і Шапакіна звинуватили у вимаганні хабара у компаній, які займаються видобутком піску. Гроші вони вимагали за те, щоб припинити постійні перевірки об'єктів", - йдеться в матеріалі.

Як доказ матеріального інтересу представників прокуратури до пісочного бізнесу журналісти наводять слова голови Київської облради Анни Старикової, яка у квітні поточного року заявляла, що обшуки прокуратури в її кабінеті пов'язані з ініціативою області по боротьбі з нелегальним видобутком піску. Тоді депутати Київської облради вимагали відставки обласного прокурора Євгена Бондаренка. Втім, це ні до чого не привело.

Окрім того, про схеми участі правоохоронців в пісочному бізнесі Країні розповіло джерело в цих органах.

"Всі схеми прокурорських заробітків на незаконній розробці надр були придумані в другій половині 1990-х років. До цього незаконні кар'єри з видобутку чого завгодно - від піску і бурштину до чорнозему, щебеню та глини, а також валянням лісу займалися бригадні - бандити з Київської області. Потім їх відтіснили в бік міліціонери і прокурорські, взявши кар'єри під своє крило. Але справжній розквіт по незаконній розробці надр почався з підйому будівельного бізнесу - з кінця 1990-х. І на цей час це тема прокурорських з невеликими вкрапленнями кримінальних елементів, що мають дах у владі", - розповіло джерело.

За його словами, у прокурорів теж є кілька рівнів участі в схемах.

"Безпосередньо в полі контролює ситуацію місцевий прокурор. На рівні судів і перевіряючих органів кришує обласна прокуратура. Коли починається серйозна проблема, підключається прокуратура генеральна", - розповів працівник правоохоронних органів.

Автори розслідування пишуть відразу про декілька працюючих схем незаконного видобутку піску. Перша - це коли у підприємства є всі документи на розробку одного кар'єру в одному місці, але насправді вироблення піску йде на території в 10 разів більшій.

"Про це прекрасно знають правоохоронці, але вдіяти нічого не можуть: припинення роботи підприємства - це цілком прерогатива прокуратури. Як правило, частка прокурорської даху - третина прибутку від продажу лівого піску", - розповіло джерело.

Друга схема - це чорне вироблення піску. Виробляється, як правило, зовсім відкрито в глухих місцях Київської області.

"У цьому випадку частка прокуратури набагато більша - половина доходів від продажу піску", - цитують автори матеріалу слова представника правоохоронних органів.

Третя схема - це намивання річкового піску земснарядами.

"Ніби як робиться добра справа, поглиблюється річка. Ось тільки пісок від намиву кудись зникає. У цьому випадку частка прокурорських теж одна третина від видобутого", - цитує видання своє джерело.

У прокуратурі Київської області авторам розслідування повідомили, що з початку року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли 10 кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним видобутком піску. Дві справи - по Ходосовці і кар'єру в селі Стовп'яги Переяслав-Хмельницького району - вже направлені до суду.

Крім того, у суді перебуває справа за кар'єру в Рожнах, де під виглядом очищення дна старателі вивезли пісок і чорнозем.

"Прокуратура-то зупинила їх діяльність, але господарський суд вирішив, що вони працюють в рамках проекту. Тобто дійсно очищають річку. Але розумієте справа в чому: представник прокуратури навіть не прийшов на засідання суду першої інстанції. Це як?" - цитує Країна голову сільради Погребів Віталія Крупенка.

Тим часом екологи заявляють, що нелегальний видобуток піску завдає катастрофічного збитку природі.

"Під час видобутку яружного піску знищують рослинність, а видобуток річкового руйнує екосистеми річок. Часто обрушуються берега, знищується берегова екосистема, знижується рівень кисню у воді, гине риба. Річка перетворюється в стічну канаву, - розповів журналістам еколог Олександр Соколенко. - Скажімо, ми кожен рік стикаємося з горінням торфовищ під Києвом. А якби річки знаходилися в природному стані, то цих випадків було б менше".

Джерело: КорреспонденТ.net

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини


X