“Навіть у 44-го в списку кандидата є шанс стати президентом” – політолог Людмила Зубрицька

28.02.2019 15:16

Вибори-2019 наближаються зі швидкістю вітру, а доля українських громадян нарешті опиняється в їхніх власних руках та залежить від їхнього власного вибору. Яким чином можна регулювати виборчі процеси та наскільки це ефективно? Як діють громадські активісти в контексті виборчих процесів в Україні та на якому рівні свідомості перебувають наразі українські громадяни – такі питання обговорила журналіст "Стоп корупції" Марина Супрун із кандидатом політичних наук, доцентом кафедри політології НаУКМА Людмилою Зубрицькою.

- Пані Людмило, розкажіть про найрозповсюдженіші види порушень виборчого законодавства.

- У нас лише нещодавно стартувала виборча компанія, а вже зареєстровано близько півтори тисячі порушень. Здебільшого вони стосуються незаконної агітації. Це розміщення агітаційних матеріалів з неправильними вихідними даними або взагалі без них. На другому місці стоїть підкуп виборців. Крім того, це хуліганські дії щодо пошкодження майна – тих самих білбордів або рекламної агітаційної продукції. Також це спроби вчинити тиск на тих чи інших кандидатів або їх представників.

Якщо говорити про саму агітацію, то Україна цього року на виборах має рекордну кількість кандидатів. Цікаво те, що 9 кандидатів з 44 не відкрили виборчі рахунки. Це означає, що вони не можуть друкувати свої листівки, не можуть вести будь-яку агітацію, тому що їм немає за що. Це нонсенс, тому ми одразу розуміємо, що ці кандидати ніколи й не претендували на високу посаду, а зайшли до списку з якоюсь іншою метою – самопіару або щоб було два однакових прізвища в бюлетенях. Це так звані "технічні кандидати".

- Сьогодні багато громадських ініціатив займаються моніторингом порушень виборчого законодавства. На що варто першочергово їм звертати увагу під час своєї діяльності?

- Ми спостерігаємо унікальні феномени, яких раніше не було. 137 громадських організацій зареєструвала ЦВК, які мають право представляти своїх спостерігачів на виборах. Насправді це колосальна ознака свідомого, розвиненого громадянського суспільства. Для нас важливо спостерігати і за перебігом передвиборчої агітації, і за перебігом голосування. Варто звертати увагу громадським активістам на ці два моменти. У день виборів робота спостерігачів надзвичайно важлива.

Також під час роботи варто звертати увагу на агітаційну продукцію, тобто в яких місцях вона розміщена (заборонених чи ні), яка політична реклама на якому телебаченні є, тобто йдеться про кількість цієї агітаційної продукції – це все можна підрахувати арифметичним методом. Наприклад, якщо на листівках написано, що будо випущено тисячу примірників, а у вас в місті стоїть 20 наметів і в кожному з них по тисячі листівок, то ми розуміємо, що гроші, витрачені на цей агітаційний матеріал, йдуть не з виборчого фонду. А це вже кримінальна відповідальність для кандидата.

Можна також відстежувати наявність людей, які агітують, спілкуватися з ними. В момент спілкування одразу можна побачити, яка мета активіста, який стоїть у наметі. Нічого поганого немає в тому, якщо ви спитаєте, скільки коштує його робота. Як правило, більшість респондентів каже, що стоїть, тому що поділяє погляди того чи іншого кандидата. Це непросто прослідкувати – яким саме чином люди отримують гроші за свою роботу.

Також треба розуміти кількість заявлених білбордів. Додамо ще, яка політична реклама, і в яких ЗМІ вона присутня. Знову ж таки, якщо йде політична реклама в місцевих газетах, то потрібно прийти до цієї місцевої газети та спитати, чи є договір на розміщення політичної реклами, чи ж це просто так звана "джинса" – коли вона йде без маркування "політична реклама", а просто у вигляді розповіді про те, який гарний кандидат і якого кращого світлого майбутнього він хоче для України.

- Якими мають бути дії активістів у разі виявлення цих порушень?

Сьогодні правоохоронні органи доволі серйозно готуються до цих виборів і це відстежується в заявах пана Авакова, який заявив про створення спеціального координаційного центру, куди можна надсилати копії своїх звернень. Можна також прийти до звичайного відділку поліції або ж в разі виявлення порушень роботи виборчої комісії можна звернутись до власне виборчої комісії із заявою, яку за наявності певних доказів мають розглянути. Наступний етап – судовий процес. Суди, до речі, працюють навіть у день виборів.

- А на кого варто писати такі заяви?

На ту людину, яка вчинила злочин та порушила закон. Якщо це представник кандидата, то це представник кандидата, якщо це агітатор – то це агітатор, якщо це стосується певної рекламної продукції, то це кандидат у президенти, якому ця продукція належить.

- Чи можуть зняти кандидатуру в разі виявлення грубих порушень?

- Кандидатуру зняти не зможуть. Є ряд адміністративних порушень і є ряд кримінальних порушень. Тому це вже залежить від ступеня злочину, який вчинено. Як правило, порушники притягуються до адміністративної відповідальності – це штрафи. Щоправда, ми розуміємо, що штраф у розмірі 10 тисяч гривень на рівні виборчого фонду, який сягає мільйонів – це смішно. І це такий прецедент нашої системи. Крім того, варто розуміти, що факт порушення має бути доведений у суді.

Найголовніше, що можна порадити громадським активістам – це оприлюднювати всі ці факти. Потрібно виносити всю інформацію на суд громадськості, щоб громадськість бачила, що той чи інший кандидат не є доброчесним. Тобто виникає питання: яким він буде президентом, якщо порушує закон вже на етапі проведення передвиборчої агітації.

- Наскільки, на вашу думку, ефективна робота громадських активістів? 

- Сьогодні громадянське суспільство і високий рівень свідомості – це показник того, що Україна стає більш демократичною державою і тому роль громадських активістів є надзвичайно важливою. Завдяки такій великій увазі до виборів ми маємо можливість мати спостерігачів від громадських організацій на кожній дільниці. Це унеможливлює фальсифікації там, де вони найчастіше відбуваються – у день виборів під час підрахунку голосів. Тобто наявність спостерігачів – це чудовий рецепт, щоб зробити вибори більш чесними та прозорими.

Доказова база, яку збирають активісти під час своєї роботи може стати предметом в разі необхідності оскарження якогось рішення виборчої чи окружної комісії.

- Що буде, якщо один із кандидатів знімає свою кандидатуру?

- В такому випадку до другого туру потрапляє інший кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів. Уявімо, що всі 42 кандидати зняли свою кандидатуру, тоді до другого туру потрапить 44-ий кандидат. Умовно кажучи, шанс обійняти найвищу посаду є навіть у того, хто не зареєстрував свій виборчий фонд. Тобто у будь-якому випадку, за будь-яких умов повторний тур голосування відбудеться.

Якби було два кандидати, тоді б ситуація була складніша, а так їх 44. Тому українцям буде з кого обирати.

- Наразі у мережі поширюється інформація щодо можливих фальсифікацій під час підрахунку та передачі результатів з дільниць до ЦВК. Як насправді відбувається передача даних від дільничних комісій до ЦВК і чи можливі фальсифікації на цьому етапі?

- Спочатку виборчі бюлетені разом з протоколами передаються від дільничної комісії до окружної, яка згодом передає їх у ЦВК. Звичайно, ця етапність дає невеликий люфт. Всі хвилюються з приводу того, чи не будуть замінені скриньки, чи не будуть докинуті бюлетені, умовно кажучи, на етапі транспортування від самої дільниці, наприклад, до окружної дільниці. Але тут знову можна включити механізм спостерігачів, тому що, як правило, супроводжує ці документи або голова виборчої комісії, або його заступник і два члени комісії. Крім того, все це супроводжує працівник правоохоронних органів. Тобто в будь-якому випадку ніщо не заважає офіційним спостерігачам сісти поряд в машину і простежити, щоб вона ніде не зупинялась на тривалий термін часу чи нікуди не заїжджала.

Найцікавішим є те, що потрібно уважно стежити за етапом підрахунку голосів – саме там можливі якісь провокації чи фальсифікації. Насамперед під час підрахунку голосів потрібно дивитися, щоб ні у кого з членів дільничної комісії, наприклад, не було ручок в руках, щоб вони ніякі позначки на бюлетенях не поставили. Тобто має право ручку тримати й писати в цей момент лише секретар комісії, який фіксує все в протоколі.

Також має виникати занепокоєння, коли говорять, що явка стовідсоткова. Такого бути не може.

- Як оцінюєте рівень підготовки України до виборів?

- Насправді наше виборче законодавство є одним з найкращих. Процедура в нас чудова і все продумано для того, щоб забезпечити таємність та анонімність голосування, а також можливість скористатись своїм голосом. Суспільство вже готове відстояти своє право обрати тих, кого хоче. Але насправді питання в тому, що ми не завжди доводимо до кінця те, що плануємо. Саме тому важливо проводити політичну просвіту, адже на сьогодні ці вибори в Україні дійсно суттєві. Враховуючи передбачуваний рівень явки 60%, вони мають бути показовими.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут:

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X