Нас просили зробити біометричний паспорт для собаки, — прессекретар ДП “Документ” Поліщук

21.08.2020 15:33

Від тісних коридорів та злих чиновників — до комфортного паспортного сервісу. Що роблять з людьми, які приносять підроблені документи до паспортних установ? Як працює галузь в Україні загалом та навіщо батьки роблять закордонні біометричні паспорти своїм дітям, які щойно народилися? Про це все розповів в ексклюзивному інтерв’ю “СтопКору” прессекретар державного підприємства “Документ” Володимир Поліщук.

Polisshuk interview DP Dokument
Ілюстрація: СтопКор

Що таке ДП “Документ”? 

Державне підприємство “Документ” — українське державне комерційне підприємство, що входить до сфери управління Державної міграційної служби України, воно видає людям паспорти.

Підприємство було відкрито у 2003 році у складі МВС. Був такий підрозділ — управління громадянства і реєстрації фізичних осіб. По-старому їх називали паспортними столами. Зрештою, коли в 2011 році було створено ДМС, наше підприємство перейшло в управління міграційної служби і всього три дні тому ми відсвяткували 17 років свого існування.

Головне, чим ми пишаємося - це, звичайно, центри обслуговування громадян “Паспортний сервіс”, який є майже у всіх великих містах, (загалом їх 27), і в цих центрах у комфортних умовах оформляють людям закордонні паспорти. Перший такий центр був відкритий у Києві на бульварі Тараса Шевченка. Тоді ця подія стала визначною, до нас приїхало тоді дуже багато ЗМІ, які показали українцям, що є місце, де в комфортних умовах, без черг, без посередників можна спокійно оформити закордонний паспорт або якісь інші документи. 

Крім цього, наші співробітники відцифровують усі паперові носії форм номер 1 і сканують ці дані, обробляють та вводять їх у єдину інформаційно-аналітичну систему. Наразі це найголовніший ідентифікатор особи. Тобто ми беремо найактивнішу участь у проєкті “Держава у смартфоні”. 

Чому Паспортний сервіс, а не паспортний стіл, до якого всі звикли? Які є плюси чи новинки? Чим можете здивувати?

Перший центр був відкритий в Києві в 2013 році, а потім по кілька центрів відкривалися в інших містах щороку. Останній ми відкрили у Маріуполі для жителів Донецької області та людей, які приїжджають з тимчасово окупованих територій. Чим можна здивувати? Людина, яка пам'ятає, як вона при оформленні закордонних паспортів шукала посередників або стояла у величезних чергах, писала собі номерок на руці, приходила зранку, а стояла до ночі — буде шокована, коли прийде оформляти паспорт до нас без черг та посередників.

Коли до ДМС приїжджають іноземні делегації, то вони обов'язково відвідують наші центри. Наприклад, якщо  приїжджає делегація до Києва, то відвідує паспортний сервіс в універмазі “Україна” на третьому поверсі. Вони дивуються сервісу, який у нас є. Тобто ми в багатьох питаннях попереду серйозних та заможних європейських країн. Коли людина до нас заходить і бере талончик, то вже через 20 хвилин вона виходить з посмішкою на обличчі. За цей час вона встигла все оплатити, оформити всі заяви та інше. Такого рівня послуг ще немає в багатьох країнах, а якщо говорити про таку унікальну послугу, як “Виїзне оформлення”, то думаю, що це мрія для багатьох країн.

Як ДП “Документ” створило комфортні умови для клієнтів

Чому до Паспортних сервісів не займають чергу з 5-ї ранку? Як ви цього досягли? Чи дивуються люди цьому й досі?

По-перше, з початку Незалежності України у нас був монополіст — управління громадянства та реєстрації фізичних осіб. Це, як правило, підрозділи, які перебували у приміщеннях поліції — темні коридори, не дуже привітний персонал… Звичайно, за таких умов, коли були великі черги та один монополіст, були й люди, які хотіли б на цьому заробити. Років 4-5 тому монополіст цей зник і на його місці з'явилися три організації, які можуть надавати паспортні послуги: ЦНАП, підрозділи ДМС і наш підрозділ, комерційний. 

У нас трохи дорожче, ніж в ЦНАП та ДМС, але через це ми можемо обрати місце розташування паспортного сервісу, тобто орендувати приміщення, яке було б світлим, великим, влаштовувати на роботу відповідних людей, придбати обладнання, розробити програмне забезпечення тощо. Уся ця логістика, яку організувало керівництво нашого підприємства, спричиняє те, що людина, записавшись у чергу через інтернет, витрачає дуже мало часу і отримує всі послуги в одному місці. Раніше все було набагато складніше з чергами, персоналом та приміщенням у монополіста. 

У нас всі послуги — в одному місці. Зараз у деяких містах України за допомогою нашого сервісу можна навіть зареєструвати шлюб.

Центри мають необхідну кількість підготовлених фахівців, які працюють у зручний для відвідувачів час, без перерви на обід шість днів на тиждень. Середня тривалість перебування клієнта у приміщенні Центру становить близько 20 хвилин з урахуванням часу, необхідного на оплату послуг.

Про корупцію та захист особистих даних

В інтернеті пишуть, що завдяки вам зникла потреба давати хабар, щоб було швидше. Як ви цього досягли і чому люди  так звикли до того, що треба іноді заплатити, щоб отримати свій документ?

У наших людей доволі високий рівень толерантності до корупції. Іноді нам телефонують і цікавляться, як можна віддячити за те, що так зручно і комфортно оформили документ. Нікому нічим не треба віддячувати. Річ у тім, що в нас система відкритого простору, і в офісі сидять молоді дівчата та хлопці десь 28-ми років, які просто приймають і перевіряють документи, проводять всі процедури із заявою на оформлення документа. Уже потім всі ці дані потрапляють до чиновників, які теж звіряють документи і приймають рішення щодо оформлення закордонного паспорта. Коли в міграційній службі всі ці процедури завершенні, то документи повертаються до паспортного сервісу і там наші співробітники їх віддають. Якщо хочеться дати хабар, то в нас просто нікому й незрозуміло, навіщо це робити. 

Я думаю, що такий приклад притаманний дуже багатьом сучасним організаціям, які зараз є в Україні, це революційний крок у подоланні корупційних ризиків. Це і ЦНАП, й інші сервісні центри МВС. Вони всі працюють за цією системою. 

Чи безпечно вам передавати свої особисті дані? Чи існують у вас якісь протоколи захисту та взагалі як це працює?

Зараз інформаційний простір і без нас заповнений особистими даними. Якщо ви купуєте щось в інтернет-магазині, то ви відправляєте їм свої особисті дані. Але в нашому підприємстві та в інших державних підприємствах дуже суворо ставляться до захисту персональних даних. Є відповідний закон, є відповідальність за порушення вимог цих законів. Усі дані при оформленні потрапляють у захищену систему і зберігаються лише на чипі самого паспорта, тобто ці дані неможливо якось вкрасти і їх використати. Думаю, найближчим часом старі паспорти взагалі зникнуть, адже ці документи дуже легко підробити, наприклад, приклеїти фото чи щось інше. 

Про підроблені документи та про те, як зробити біометричний паспорт

Чи бували у вас такі випадки, коли людина приходила з підробленими даними? Що ви робите у таких ситуаціях?

Це рідкість, але трапляється. У такому випадку наші інспектори повідомляють відповідним службам про це. Навіть якщо підробка професійна, то все одно при перевірці у системі працівники помітять підробку. Зараз все у цифровому вигляді, тому підробку майже неможливо зробити і ми про такі випадки ми одразу повідомляємо відповідним органам.

Володимир Поліщук Фото: СтопКор

Що зараз взагалі треба зробити людині, щоб отримати біометричний паспорт? Які кроки їй треба пройти?

Якщо йдеться про закордонний паспорт, то людина може просто зайти на сайт паспорт.орг.юа і стати в електронну чергу, обрати найближчий сервіс до себе або прийти до центру обслуговування громадян, взяти номерок в чергу і надати оператору паспорт громадянина України, ІНН та, якщо такі були, старі закордонні паспорти. Далі відбувається збір біометричних даних, зняття відбитків пальців, фотографування, підпис. Усе займає буквально 15-20 хвилин — і людина вільна. Залишиться лише очікувати на повідомлення про готовність документа. Є два варіанти:  терміновий — до 7 робочих днів,  звичайний — до 20 днів. Наші клієнти дуже люблять комфорт та економію часу. 

Про послугу “Виїзне оформлення”

Виїзне оформлення: що, як, навіщо, як замовити?

Виїзне оформлення – швидкість, зручність, конфіденційність, комфорт та європейська якість під час оформлення паспортних документів за вашою адресою! Дуже часто послугою виїзного оформлення користуються громадяни з фізичними вадами, для яких у мікроавтобусах передбачені пандуси. Замовити послугу можна за номером (044) 597 87 77 або залишити заявку на сторінці сайту vip.pasport.org.ua. Загалом ця послуга коштує від 1600 до 5000 гривень.

Чи були цікаві випадки під час виїзного оформлення?

Звичайно, вони бували, ну, в капцях виходили чи в спідній білизні. Було таке, що бабця просила зробити паспорт своєму онуку, але просила, щоб жодної відмітки 666 на лобі не робили. 

Були випадки, коли робили закордонні біометричні паспорти малятам, які народились за декілька днів до оформлення. 

Було ще й таке, що молодята виходять з РАЦС та бачать машину виїзного оформлення — і відразу просять оформити їм всі документи та айді-картки.

Про послугу “Шлюб за день”

Давайте про приємне. У вас є послуга з реєстрації шлюбу. Що це? Чи користуються нею люди і як давно вона в вас є?

Так, цією послугою, звичайно, користуються, але вона ще нова і про неї треба ще інформувати людей, що в нас таке є.  Цю послугу вперше ми зробили в документ-сервісі “ГОТОВО”, з якими ми співпрацюємо, і зараз цією послугою можна скористатися в Києві, Харкові та ще в декількох містах. Завдяки цій послузі не треба чекати на оформлення документів, можна за один день оформити шлюб і вже через 15-20 хвилин вийти чоловіком та дружиною. Звичайно, можна провести виїзне оформлення.

Тобто вже можна не залишати заявку в РАЦС та очікувати на своє весілля цілий рік? 

Треба бути відвертим, що ця послуга коштує певних грошей, від 5 до 7 тисяч гривень. Думаю, що є люди, які готові почекати, щоб не платити ці гроші.

Про закордонні паспорти для дітей

З якого віку починають робити закордонні паспорти? Які ще були цікаві випадки, коли малюкам робили закордонні паспорти, та як часто таке трапляється?

Річ у тім, що зараз батьки дуже часто їздять за кордон на відпочинок зі своїм малюком. До нас зверталися батьки, у яких тільки-но  народились діти — і вже потрібно було виїжджати за кордон. Немає жодних проблем, щоб зробити паспорт такий дитині, але фотографування, звичайно, є складним в цьому випадку, тому батьки можуть до 12 років або принести фотокартку дитини, або просто прийти до нас, а в центрі наші інспектори таке витворяють, що цей процес пройде легко. 

Діти, яким вже є 14 років і які мають id-картки, можуть самостійно оформити собі закордонний паспорт. 

А наймолодшій людині, яка оформила в нас закордонний паспорт, було усього 2 дні.

Про роботу сервісу під час пандемії

Чи вплинув карантин на вашу роботу?

Звичайно, пандемія внесла корективи, мабуть, у роботу всіх органів влади та у життя всіх людей. Кількість клієнтів сильно впала. Торік майже 400 000 різних документів було оформлено, а зараз це приблизно 100 000. Буває, що людям за будь-яких обставин потрібні документи, наприклад, закінчився термін дії паспорта, тоді вони замовляють виїзне оформлення. Ми серйозно ставимося до безпеки громадян та обробляємо після кожного клієнта все, що тільки можна, і звичайно, обробляємо всім руки. Але такі ж профілактичні заходи здійснюють і в стаціонарних сервісних центрах. Таке роблять у всіх нормальних установах, які піклуються про своїх відвідувачів.

Артем Поліковський Фото: СтопКор

Як ви гадаєте, коли закінчиться пандемія, чи буде у вас якийсь бум клієнтів? Коли всі захочуть полетіти кудись.

Ми всі змучилися вже бути вдома і хочеться кудись полетіти, тому ми вже відчуваємо, що після відкриття деякими країнами кордонів для українців побачимо збільшення кількості людей, які приходять на оформлення закордонних паспортів. Звичайно, коли пандемія закінчиться, не буде такого ажіотажу, як у 17 році, але я прогнозую, що більшість людей піде робити собі id-картки. Сплеск попиту на паспортні послуги у майбутньому, швидше за все, з'явиться. 

Про послуги ДП “Документ”

Я на сайті бачив, що ви можете оформити навіть страховку, що теж дуже важливо при виїзді за кордон. Що ще у вас можна оформити?

У будь-якому випадку людині треба пам'ятати, що страхування у наших сервісних центрах не є обов'язковим. Але ми працюємо з серйозними страховими компаніями, тому до нас зручно прийти і зробити все відразу: закордонний паспорт, переклад документів, якщо людина їде на навчання, довідку про наявність чи відсутність судимості, такі довідки вимагають при оформленні візи. Також у нас іноземці можуть оформити документи про тимчасове чи постійне проживання в Україні, зелену картку, страхування здоров'я, майна, документів, шлюбні послуги. Ще можна купити обкладинку для паспорта або оформити авіаквитки.

Зараз дуже популярне слово “хаб” і ви нібито цей хаб, в якому є всі ці послуги, і не потрібно витрачати додатковий час на все це.

Звичайно, люди цінують нас за це.

Про цікаві випадки під час роботи 

Які цікаві випадки у вас були в центрах обслуговування? Що у вас, наприклад, хотіли замовити або які цікаві репліки там були?

Я вже розповідав, що хтось із людей вірить написам на зупинках, що “чип у паспорт — це чип на лобі”. Є такі люди, які відмовляються робити собі нові документи з чипами. 

Також було таке, коли жінка просила зробити собі вселенський паспорт, тобто паспорт, який дозволив би їй їздити усім світом.

Polisshuk interview DP Dokument
Ілюстрація: СтопКор

Також було, що сестра-близнючка хотіла забрати паспорт своєї сестри, але не врахувала, що відбувається верифікація особи і що треба прикладати пальці. Вона була здивована, що це єдина організація, де вона не змогла помінятися місцями зі своєю сестрою.

А ще слово “біометрика” у деяких людей викликає якісь страшні асоціації. Була в нас жінка “бальзаківського віку”, яка прийшла до нас робити собі закордонний біометричний паспорт, але дуже просила не брати в неї кров.

Це, мабуть, не всі приклади того, що відбувається у наших паспортних сервісах.

Про конкуренцію та розвиток галузі видачі паспортів

Чи є у вас якась конкуренція? 

Я вже розповів про часи, коли в нас був лише один монополіст і це призвело до корупції. Навіть зараз такі випадки бувають. Зараз у нас такого немає, але наявність монополізму серед паспортних послуг може призвести до негативних явищ: великих черг, бійок, скандалів тощо. Ти відчуваєш себе не людиною, а якимось сміттям, коли якийсь чиновник погано до тебе ставиться. Тому зараз конкуренція є. Паспорт можна зробити в підрозділах ДМС, ЦНАПі або в нас, тому, як мені здається, наша конкуренція йде на користь громадянам.

У вас 17 років досвіду. Чому ви навчилися? Про що пошкодували? На яких помилках навчилися?

У сфері паспортних послуг відбулися революційні зміни. Починаючи від паперових бланків і до новітніх систем програмного забезпечення, які дозволяють оформити закордонний паспорт за 10-15 хвилин. Ми перебуваємо за крок до електронної держави.

Помилки? Я б не назвав це помилками, а більше проблемами зростання. Ми їздили до Грузії, вивчали їхню роботу у цій сфері. До нас приїжджали європейські делегації з Литви, Німеччини, Нідерландів і ділилися своїм досвідом. Але зробити, як у Грузії, 2-3 мільйони карток і перевести їх в електронний вигляд, забезпечити роботу будинків юстиції — і зробити це в нашій країні, де більш як 40 мільйонів населення — це різні речі. Я зараз думаю, що будь-яка людина, яка зайде до паспортного сервісу, сама зможе побачити, що сталися грандіозні зміни.

Про кількість клієнтів сервісу та роботу у МВС

Можливо, ви можете назвати цифри? Скільки людей скористалося послугами ДП “Документ”?

За всі часи важко рахувати, їх мільйони. Наприклад, за період карантину 100 000 людей зробили собі закордонні біометричні паспорти, тобто є ще люди, які чекають на завершення карантину та прийдуть до нас. Але ми рахували, що вже більш як 2 мільйони людей скористалися послугами паспортних сервісів та іншими нашими підрозділами.

Останнє питання. Ви раніше працювали у структурі МВС. Чи не жалкуєте, що ви перейшли у таку нову та сучасну компанію? 

Тут взагалі дуже довга розмова. Річ у тім, що я пішов з МВС у 2013 році, в результаті певного конфлікту між мною та заступником міністра внутрішніх справ, який вважав, що висвітлювати роботу міліції треба дуже обережно і взагалі менше відповідати на запити журналістів, а більше розповідати, де ансамбль пісні і танцю дав концерт чи про зустрічі з ветеранами та в дитячих садочках. Тому, коли мене вирішили підпорядкувати заступнику керівника МВС, я написав відповідний рапорт, де я просто виклав своє бачення ролі і місця центру громадських зв'язків в системі МВС та що треба робити. 

Слава богу, в 13 році з цим не погодилися та одразу підписали рапорт про моє звільнення, а потім мене запросили до ДП “Документ”, а далі сталася Революція Гідності, де дії правоохоронців можна порівняти з нинішніми діями міліції в Білорусі. Тоді я навіть перехрестився, що вже не маю стосунку до МВС.   

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини