На Одещині громада може втратити 200 мільйонів через блокування роботи графітового кар’єру

Понад сто видів корисних копалин у надрах, найбільші поклади графіту в Європі – за висновками експертів, Україна є одним з провідних регіонів за насиченістю мінеральними ресурсами. Йдеться навіть не про мільярди, а про трильйони доларів можливих прибутків. Чому ж цей величезний потенціал не збагачує державу, а вітчизняний бюджет щороку втрачає сотні мільйонів гривень? Розслідувала Олександра Сербін.

Для того, щоб видобувати якісь корисні копалини в Україні, для початку потрібно отримати спецдозвіл на користування надрами на біржі. До нашої редакції потрапив один із них, який журналістка знайшла на офіційному сайті Державної служби геології та надр.

Документ датований вереснем 2019 року. У дозволі вказано, що поблизу села Осички у Савранському районі на півдні Одеської області компанія ТОВ «Українська Постачальна Група» планує добувати графіт. Термін дії дозволу на користування надрами – 20 років.

Osychky1
Графіт планують видобувати на півдні Одещини Фото: скріншот

Однак пошуки інформації про цей кар’єр в інтернеті дали відомості про скандал, корупцію, знищення природи і чи не смертельну радіаційну загрозу. Тож знімальна група «СтопКору» вирушила за 300 кілометрів від Києва, аби розібратися в ситуації на місці.

Населення села Осички становить дві з половиною тисячі осіб. І, як ми переконалися на власні очі, місцеві жителі виступають проти сусідства із графітовим кар’єром.

За словами селян, майбутній кар’єр становить суцільну загрозу. Мовляв, у криницях зникне вода, а радіаційний фон – суттєво зросте. Саме тому люди не пускають фахівців на поля і блокують розвідувальні роботи.

При цьому не всі з тутешніх налаштовані так категорично. Зокрема, місцева влада бачить зиск у цьому проєкті: інвестиції у розвиток. А це – сотні робочих місць й 10-12 млн на рік до бюджету району. Тобто за 20 років – понад 200 млн грн.

«Я як посадова особа, розумію, що нам потрібно поповнювати бюджет, потрібно розвиватись, розширятись. Але це не значить, що ми готові йти на якісь дії, які суперечать думці громади», – зазначив селищний голова Савранського району Сергій Дужій.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини