Монополія кумів: активісти Кам’янського на Дніпропетровщині викрили схеми захоплення міста оточенням мера

Викликали поліцію через «зникнення» примарного торговельного центру, влаштовували поховання і «сороковини» кримінальних справ. Креативний підхід до боротьби з корупцією у Кам`янскому не до вподоби міському очільнику. Адже кам’янецькі активісти кілька років поспіль заважають меру і його куму прибрати до рук все місто. Про це розповів голова Кам’янського відокремленого підрозділу ГО «Стоп корупції» Сергій Худович.

Ілюстрація: СтопКор

ОБЛИЧЧЯ

Йому підпалювали будинок, погрожували знищити офіс, підкладали під двері лахміття. Він перейшов дорогу людині, яка прибрала до рук майже все місто і ім’я якої у Кам'янському вимовляють пошепки. Мер Андрій Білоусов і його оточення вже давно гострять зуби на Сергія Худовича, бо він викриває абсурдні  схеми, якими керманичу міста вдавалось прибирати до рук комунальну, фармацевтичну сферу та нерухомість у центрі міста.

«Нам ця боротьба з корупціонерами коштує вартості папірця і конверта. Ну, ще час. А корупціонери, коли їх викриваємо,  витрачають сотні тисяч доларів на те, щоб приховати свої злочини, домовитися з правоохоронцями і контролювальними інстанціями. І чим вищі кабінети, до яких  ми добираємося з заявами – тим дорожче їм відкупитись від правди, яку ми викриваємо», - дивується Сергій.

Команда "Стоп корупції" у Кам'янському

Антикорупціонер громадською діяльністю займається шостий рік. Ще 2015-го створив і очолив ГО «Сильні духом», яка працює і досі. Сергій за освітою – моряк, закінчив мореплавне училище. Потім займався бізнесом, пов’язаним із транспортуванням і будівельним сектором. Брав участь  у міжнародному бізнес-форумі «Катар проджект 2013», возив зерно в Арабські Емірати.

Війна на Донбасі перевернула його життя. Він міняє бізнес на волонтерство  і два роки активно допомагає добровольчім батальйонам, зокрема «Айдару»:  збирає і возить допомогу до Щастя.

«Мій друг Микола Греков був мером окупованого міста Олександрівська на Луганщині. Туди і прямували. Коли у 2015 році добробати увійшли до ВСУ – зайнялись питанням допомоги переселенцям», - згадує Сергій.

У 2015-му в Кам’янському почали зводити модульне містечко для переселенців за допомогою німецького фонду. Та місцева влада на всі гуманітарні ініціативи каже: «Грошей немає».

«Вже стартувала децентралізація, Кам’янське – промислове місто з населенням 240 тисяч і хорошим бюджетом у 2,5 мільярдів гривень!  Чому ж немає грошей?» - дивувався Сергій Худович.

Коли почали відстежувати, куди вилітають гроші громади –  були у шоці! Нахабні схеми дерибану розкривали усю цинічність місцевої еліти.
Акція протесту проти корупції в мерії Кам'янського

«Комунальні землі у центрі міста масово роздають без аукціону на право оренди. Для цього реалізують наступну схему. Підробляють документи, за якими на пустці, наприклад, значиться величезний об’єкт нерухомості. Насправді  торговельного центру немає, а за паперами - є. З цими паперами «власник» (як правило, це родич когось з депутатів,  друзів мера Андрія Білоусова) йде на сесію і просить землю під обслуговування об’єкту нерухомості. Йому надають ділянку без конкурсу і за копійки. А вже потім він починає зводити там торговельний центр. Виявляється, у такий спосіб примарними об’єктами «забудований» на папері увесь центральний проспект, його зелена зона. Навіть напроти управління поліції  примарні забудови. Більшість цих фіктивних об’єктів належать куму міського голови Олександру Іванову або його мамі», - пояснює Сергій Худович.

Винахідливість міських корупціонерів наштовхнулася на винахідливість і творчість громадських діячів. З’ясувавши, що за документами на пустирі на лівому березі Кам’янського нібито збудований величезний торговельний центр на 1710 квадратних метрів, Сергій приїхав на це місце. Активіст викликав поліцію і заявив… про крадіжку торговельного центру. Правоохоронці довго не могли збагнути, як можна вкрасти величезну будівлю. Та Сергій Худович показав їм документи, у яких значиться торговельний центр. І заявив: цегляну будівлю разом зі стінами, стелею ймовірно вкрали. А щоб замісти сліди злочину – висадили на цьому місці тополі!

За вже відпрацьованою корупційною схемою ледь не вирубали сквер у центрі Кам’янського. До Сергія Худовича звернулися збентежені жителі проспекту Аношкіна. Мовляв, сквер огородили парканом, а за ним рубають дерева. На паркані – оголошення, що тут буде льодова арена. Мовляв, інвестор знайшовся.

На цьому місці за документами - 4 будівлі. Фото: СтопКор

«Ми звернулися з запитами до Департаментів комунальної власності і земельних відносин і отримали план ділянки. За ним на цьому місці – сквер, і ніхто не змінював ані цільове призначення, навіть землю в оренду не брав! Тоді ми зазирнули в реєстри й отетеріли: в реєстрах на цьому місці – чотири капітальні комерційні приміщення площею 2500 квадратних метрів, які нещодавно купила «фірмочка» «Техснабекспорт» зі статутним капіталом у 1000 грн», - пояснює антикорупціонер.

Активісти викликали поліцію, та правоохоронці не хотіли вносити відомості до ЄРДР щодо незаконної вирубки насаджень і визнавати жителів міста потерпілими.

Наступного дня заступник міського голови зібрав на мітинг директорів спортивних шкіл, спортсменів. Мовляв, активісти не дають побудувати льодову арену. Та спортсменів надурили. Згодом чотири многофункціональних будівлі, що існують лише на папері, перепродали іншій компанії. Зрештою, провадження відкрили, утім сквер  знищили, будівництво потроху триває.

Справи щодо свавілля у центрі Кам’янського саботувались у місцевій поліції і прокуратурі. Зрештою справу закрили. Тому Сергій Худович вирушив до столиці. Привіз до МВС і ГПУ труну, вінки – влаштував креативний мітинг «поховання кримінальних справ».

Фото: СтопКор

Так йому вдалось достукатись до керівництва правоохоронних органів і донести інформацію про ситуацію у рідному місті.  А коли повернувся до Кам’янського – місцеві правоохоронці поспіхом поновили кримінальні провадження з новою датою за тим же номером.

Саме під час «поховання» під МВС у Києві громадський активіст з Кам’янського познайомився з командою «Стоп корупції». Журналісти зацікавились перфомансом, взяли у Сергія інтерв’ю. А згодом знімальна група приїхала до Кам’янського, щоб пересвідчитись на власні очі, яке свавілля панує у місті. Разом із місцевою командою активістів провели журналістське розслідування, водночас провели перевірку боєм місцевій команді. Згодом Сергію запропонували створити і очолити місцевий підрозділ «Стоп корупції».

Восени 2020 року у Кам’янському урочисто відкрили 76-й підрозділ всеукраїнської громадської організації. Тоді перелякані очільники міста навіть викликали поліцію на групу антикорупціонерів з 9 осіб.

«Об’єднання громадських активістів – це те, що потрібно робити в межах усієї країни. Ми постійно спілкуємось, зустрічаємось з представниками інших осередків. Допомагаємо один одному. Відчувати підтримку колег – це важливо!» - зазначає кам’янецький антикорупціонер.

Відкриття осередку у Кам'янському. Фото: СтопКор

ПРОБЛЕМИ

Схема підробки документів з зазначенням на паперах примарних комерційних будівель, заправних станцій, інших об’єктів відпрацьована оточенням мера роками, розповідає Сергій Худович. Через такі схеми громада втрачає мільйони прибутку. Адже землю без конкурсу роздають оточенню мера за копійки.Сергій ініціював оцінку  ділянок у центрі Кам’янського, які віддали в оренду під обслуговування фіктивних споруд. Експерт зробив оцінку п'яти ділянок - далі відмовився оцінювати - ймовірно, його залякали. Висновок експертизи: 3,5 мільйона грн кожна ділянка! Це кошти, які мали б надходити до міського бюджету та які щорічно втрачає громада.

Активіст переймається також проблемою виведення найціннішої комунальної нерухомості на підконтрольні куму мера Іванову фірми. За цією схемою оголошується конкурс з непривабливими для бізнесу умовами. В результаті його виграє, скажімо, мама Іванова. Після цього об’єкт швидко готують до приватизації і продають за копійки. Так було приватизовано готель «Зоря» у центрі міста, капітальну будівлю стоматологічної поліклініки – за ціною річної оренди приміщення. Кращі комунальні будівлі пішли з молотка за ціною вдвічі-тричі нижчою за ринкову вартість.

Ілюстрація: СтопКор

«Міський голова Кам’янського Білоусов піднявся свого часу саме на системі ЖКГ. За президента Януковича він працював у міністерстві. Тому він через афілійовані фірми прибрав до рук усю сферу комунального господарства міста. Він вбиває центральне опалення, натомість для обігріву бюджетної сфери виводить бюджетні гроші на власні компанії», - розповідає Сергій Худович.

«СтопКор» розповідав, як у Кам’янському люди вийшли на мітинг через опалювальний колапс в одному з мікрорайонів міста.

13 багатоповерхівок  обманним шляхом перевели з центрального на електричне опалення: людей переконали, що завод «Азот», якому належала котельня, відмовився опалювати, і терміново перевели усіх на електрику. Тепер люди буквально замерзають взимку у темряві. Бо електромережі не витримують навантаження.

«На мітинг прибув директор ДТЕК, - розповідає активіст. – Я в нього запитав, чому не був підготовлений проєкт переходу на електроопалення цілого мікрорайону. Адже керівництво міста мало б звернутись за проєктом, бо ініціювало перехід на електрику. Та відповідь мене просто приголомшила: ні, місто не зверталось, це жителі звернулись до ДТЕК з проханням перейти на електроопалення! Отже, за опалювальний колапс міська влада, яка розповідала людям, що потрібно переходити, бо так дешевше – відповідальності не несе! У всьому винні люди!» - обурюється Сергій Худович.

Близько 300 жителів Кам’янського протестували проти підвищення комунальних тарифів. Фото: СтопКор

Коли керманичі міста на тарифному майдані переконували жителів, що у високих тарифах винний уряд, активіст направив запит до НКРЄКП. З відповіді з’ясувалось, що бюджетну сферу міста повністю опалює приватна компанія, що належить куму мера. І вона не підпадає під контроль НКРЄКП. Таким чином, було створено монополію, і ціни на опалення встановлює саме оточення керманича міста, яке фактично збагачується коштом бюджету громади.

Ще однією проблемою міста Худович вважає монополізацію фармацевтичної галузі.

«Міський депутат і партнер мера Олександр Лукашов – фармацевт, а колишня очільниця міського управління охорони здоров’я – секретар міськради. При міськраді створений спеціальний відділ, який займається тендерними закупівлями, а свої люди в якості фахівців з тендерних закупівель надіслані до кожної медичної установи. Навіть головні лікарі не мають доступу до закупівель. Зрозуміло, що всі тендери виграють фірми, наближені до Лукашова і мера. В результаті з бюджету закупають респіратори вдвічі дорожчі ринкової вартості, апарати ШВЛ по 180 тис. грн, хоча вартують вони на ринку 70 – 80 тисяч, памперсів можуть на мільйон закупити. При міській раді створили комунальне підприємство «Муніціпальна аптека», яке закуповує медикаменти у фірм з оточення мера», - розкриває антикорупціонер схеми грабунку міського бюджету.

Активісти також вивели на чисту воду обман з Муніципальною гвардією Кам’янського. Очільник міста Білоусов урочисто презентував цю охоронну структуру, і досі у місті всі сприймають її  як комунальну. Та в ході перевірки з’ясувалось, що Муніципальна гвардія – звичайна комерційна фірмочка, створена за 2 місяці до того, як несподівано виграла тендер на 18 мільйонів. Тепер вона «кошмарить» бізнес за бюджетні гроші, - розповідають жителі міста.

«Корупцією буквально просякнуте усе місто, - каже Сергій Худович. – На конфлікт інтересів ніхто не зважає. На всіх посадах – свої люди. Наприклад, директор КП «Благоустрій» - дядько заступника мера. Майже вся міська рада – члени партії «Бджола», це містечкова партія Білоусова. ЗМІ усі монополізовані, вихваляють місцевого «царя». Всю нерухомість і бізнес прибирають під себе, цинічно ігноруючи закон», - констатує громадський діяч.

РІШЕННЯ

Фото: СтопКор

Безкарність породжує вседозволеність. Саме це відбувається у Кам’янському – упевнені місцеві активісти. Сергій Худович неодноразово чув від різних людей про те, що місто унікальне за своєю корумпованістю і безкарністю. Саме тому він разом із командою постійно викриває нові й нові афери: вивчає реєстри, готує запити до державних органів, аналізує корупційні зв’язки. А головне – готує матеріали до правоохоронних органів. І якщо місцеві правоохоронці ігнорують – їде до області, потім до головного управління МВС у Києві.

У грудні 2020 року Сергій привіз до МВС і ГПУ поховальні вінки. У розмові з охороною пояснив: його мета – не перфоманс і привернення уваги ЗМІ, а донести інформацію про ситуацію в місті. І домігся зустрічі з представниками центральних установ країни. Доводити справи до слідства, судів і вироків – ось основна мета.

Сергій Худович з представником ГПУ. Фото: СтопКор

«Систематична робота, постійне «клювання» приносить свої плоди. Наші справи забрали з міста в обласне управління – до слідчого відділу. Також схемами кам’янських корупціонерів вже займається НАБУ», - інформує Сергій Худович.

Також активіст висловив надію на створення нового департаменту Нацполіції – з економічних розслідувань.

Він упевнений, що злочинне кубло можливо розрубати, лише об’єднавши зусилля свідомих і активних громадян. Саме тому відокремлений підрозділ «Стоп корупції у Кам’янському підписав меморандуми про взаємодію з активними громадськими об’єднаннями міста.

«Якщо нічого не робити – то нічого і не зміниться. Якщо доводити планомірною роботою до критичної точки – правоохоронцям нічого не залишиться, як реагувати. А гуртом і батька легше бити. Об’єднавшись, ми зможемо все подолати і добитися змін на краще», - упевнений антикорупціонер з Дінпропетровщини.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини