Містить шкідливі домішки й викликає екзему: в українських лабораторіях перевірили імпортний цемент з Туреччини

11.02.2021 09:15

Дешева рибка – погана юшка? За останні роки український ринок просто «завалюють» дешевим імпортним цементом з Туреччини, попри наявність національних виробників. Чому турецький цемент дешевший за український? Та найцікавіше, чим може обернутися для покупця використання цієї продукції? Розслідував Кирил Вольний.

Перше, на що слід звернути увагу – це маркування. На кожній упаковці цементу, з якої б країни він не був, мають бути зазначені дата виготовлення та строк придатності, найменування цементу, його склад і маса, а також знак відповідності при постачанні сертифікованого цементу.

Команда «СтопКору» вирішила перевірити продукцію турецьких виробників, яка продається в Україні, і результати нас дуже здивували.

cement_41
На упаковці мають бути обов'язково зазначені ці параметри Ілюстрація: СтопКор

До прикладу, виробник «Adocim» вирішив, що вказувати дату виробництва та строк придатності не потрібно. А на упаковці продукції «Bursa Cimento» взагалі відсутня марка цементу, тож як його правильно використовувати – невідомо.

Всі перевірені нами зразки мають різні вади, але спільне у всіх одне – відсутня інформація державною мовою, що є грубим порушенням закону про захист прав споживачів.

Як наголошує менеджер маркетингових проєктів асоціації «Укрцемент» Олена Герасимова, не вказана в достатньому обсязі, або взагалі не вказана інформація державною мовою, або неповна інформація згідно з українським ДСТУ призводить до того, що споживач не отримує повної інформації про товар. А це порушує його базові фундаментальні права.

Саме маркування дозволяє покупцю зрозуміти, що саме він купує, адже, за останніми дослідженнями якості цементу, «82% продукції в мішках з порушенням маркування виявилися фальсифікатом». Це означає, що купуючи цемент в мішках з порушеним маркуванням ви: з імовірністю у 82% будете обмануті — або на вазі або на якості.

Чим це може загрожувати? Не маючи необхідної інформації про цемент або придбавши фальсифікат, покупець ризикує неправильно його використати, що в майбутньому може призвести до фатальних наслідків під час будівництва.

Понад те, відсутня інформація й про склад продукції, а частина турецького цементу, як виявилося, містить шкідливі для здоров'я домішки.

cement_42
У турецькому цементі виявили шкідливі домішки Фото: СтопКор

«У продукції можуть бути шкідливі домішки, про які нас не попередили. До речі, у Болгарії щодо турецького цементу проводили спеціальні розслідування щодо наявності водорозчинного хрому, який викликає подразнення шкіри і навіть екзему», – додає пані Герасимова.

Імпортери турецького цементу пишномовно заявляють про маркування ЄС, але, згідно з європейськими стандартами, виробник має обов'язково повідомити на упаковці про наявність шкідливих речовин. Та на турецькій продукції про це – анічичирк.

Наявність небезпечних домішок у турецькому цементі підтвердили в українських лабораторіях: кількість водорозчинного хрому в турецькій продукції складає 6-7 мг на 1 кг, що значно перевищує норму та шкодить здоров'ю людей.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини