Місцеві вибори можуть перенести через брак коштів, – голова столичного осередку «Батьківщини»

15.06.2020 15:06

COVID-19 і місцеві вибори – головні українські теми 2020 року. Про те, як епідемія вплине на цьогорічну кампанію, говорили в столиці під час круглого столу «Місцеві вибори-2020. Особливості та виклики», що відбувся 4 червня у пресцентрі «Стоп корупції».

У Києві 4 червня відбувся круглий стіл «Місцеві вибори-2020. Особливості та виклики» Фото: СтопКор

Зокрема, за словами голови київського осередку ВО «Батьківщина» Віталія Нестора, у випадку продовження на території України карантину місцеві вибори можуть бути перенесені через дефіцит фінансування.

Пан Віталій нагадав, що Конституцією передбачена можливість перенесення виборів в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Решта причин переносення – неконституційна і не матиме під собою юридичного підґрунтя. Проте на заваді кампанії може стати інша проблема.

«У бюджеті на вибори було закладено 2,2 млрд гривень. Це оплата роботи 600 тисяч людей, які будуть брати участь у виборах, та додаткові витрати – навчання, друк бюлетенів, доставлення тощо. Через карантин бюджет скоротили на 1 мільярд. Тому вибори можуть не відбутись через недостатнє фінансування. Держава не відповідатиме за проведення виборів у цілому, оскільки частина фінансових зобов’язань ляже на плечі місцевих бюджетів», – зазначив Нестор.

Голова київського осередку ВО «Батьківщина» Віталій Нестор вважає, що вибори можуть бути перенести через брак фінансування Фото: СтопКор

Це означає, що в межах місцевих бюджетів необхідно збільшити видатки на вибори, а територіальні громади на місцях мають самостійно організувати процес. При цьому в Україні досі не завершена реформа адміністративно-територіального устрою.

«Зокрема, у столиці на сьогодні 13 виборчих округів. За новим Виборчим кодексом у Києві має бути 10 округів плюс-мінус два округи в межах одного району. І це проблема, бо люди не розуміють, на якому саме окрузі вони будуть працювати. А за місяць вже має розпочатись виборчий процес. Але досі немає адміністративного розподілу, немає фінансування і немає організаційно-матеріального забезпечення процесу», – резюмував спікер.

"Держава не відповідатиме за проведення виборів у цілому", – Віталій Нестор Фото: СтопКор

Пан Нестор також наголосив на необхідності формування в Україні виборчої культури, основи якої мають закладатись за допомогою ініціатив громадських організацій.

Зокрема, за його пропозицією, фахівці могли б взяти на себе навчання та інструктаж працівників дільничних комісій і спостерігачів, якщо держава неспроможна забезпечити це фінансово. Адже як показав нещодавній досвід виборів за відкритими списками за пропорційною системою у Польщі та Нідерландах, 30% бюлетенів були зіпсовані через відсутність досвіду як у виборців, так і у членів дільничних комісій.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини