Мін’юст підіграє рейдерам? Столичний бізнесмен відбирає у законного власника агрофірму на Херсонщині

03.11.2020 16:44

Було твоє – стало моє: на Херсонщині успішний фермер ризикує втратити справу всього свого життя через дії колишнього товариша й співзасновника. Підроблені протоколи, махінації з реєстром та брудна медіакампанія – Валентин Василиха діє у вже звичних традиціях агрорейдерства. І, попри відкрите кримінальне провадження, не квапиться повертати майно законному власнику. Що за таких умов стане з врожаєм, та на чиєму боці в цій баталії грає Мін’юст? Спробуємо розібратись.

Dodola
Ліворуч - Валентин Василиха, праворуч - законний власник ПП "Агрофірма-Додола" Василь Штендера Фото з відкритих джерел

Історія приватного підприємства «Агрофірма-Додола» починається у далекому 2008 році, коли його заснував у Бериславському районі на Херсонщині місцевий фермер, випускник агрономічного факультету Херсонського аграрного університету Василь Штендера.

Підприємство було зареєстроване як юридична особа приватного права з 5 серпня 2008 року, тоді ж пан Василь був обраний директором агрофірми. В умовах посушливого українського Півдня на солончакових землях фермер завдяки набутим знанням і технологіям вирощував озиму пшеницю, ячмінь, соняшник, ріпак – і досить ефективно.

З 2013 року одним із співзасновників підприємства став колишній товариш пана Штендери – житель Києва Валентин Василиха. Партнер отримав 50% статутного капіталу ПП «Агрофірма-Додола», директором залишився Василь Штендера, підприємство продовжило свою успішну роботу.

Свої земельні паї «Агрофірмі-Додола» довірили 260 селян Каховського, Бериславського, Великоолександрівського й Горностаївського районів. Взявши участь у конкурсі набуття права оренди державних земель, сільгосппідприємство виграло три лоти й розширило свої володіння.

Dodola10
Агрофірма - одна з найуспішніших у Бериславському районі Фото з відкритих джерел

«Коли у 2012-2014 роках і пізніше люди скидали землю, ми її підбирали, бо наша передова технологія працювала. Всі одержували по 12-15 центнерів соняшнику, а ми — 34 центнери. Тому невипадково, обдумано і прораховано, збільшили банк землі», — зазначає засновник.

Однак ситуація кардинально змінилась у 2019 році, після одруження Василихи зі столичною бізнесвумен. Перші зміни в психологічному кліматі підприємства стали відчутні, коли дружина партнера почала «наїжджати» на Штендеру.

«Кум і його жінка вирішили, що вони мають керувати підприємством. З серпня до жовтня минулого року пішла моральна атака з боку дружини Василихи на мене: злодій, краде гроші, скуповує нерухомість, відмиває кошти з контрагентами. То чергова атака — вже на головбуха, на її доньку. Завдання одне — вивести з агрофірми бухгалтерів», — згадує аграрій.

Чергові тривожні сигнали з’явилися навесні 2020-го: Василиха спробував завести на фірму власного «смотрящого».

«Василиха привів чоловіка кремезної статури і заявляє: «Нам потрібна служба безпеки. Ось ця людина — буде за всім наглядати, всіх контролювати…» і так далі. Починаємо з’ясовувати: хто ти, звідки?.. Він повідомив, що працював охоронцем, перебував у якихось спецслужбах ще за часів СРСР і тепер бачить себе на посаді керівника служби безпеки «Агрофірми-Додола». Вимоги до агропідприємства: солідна зарплата, службовий транспорт, пальне, житло, словом — повне фінансове і матеріальне забезпечення. На запитання, що ж ти будеш робити, відповів коротко: «Буду перевіряти…». Ми порадилися і чемно відмовили», — розповідає керуючий партнер адвокат Іван Ангелін.

Після цієї невдалої спроби Василиха продовжив брудну кампанію проти законного засновника, розміщуючи в інтернеті наклепи на Штендеру й бухгалтерів та підбурюючи співробітників агрофірми. А згодом вдався й до більш активних рейдерських дій.

26 серпня 2020 року державний реєстратор Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області Олександр Лихенко вніс до Єдиного державного реєстру відомості про зміну керівника підприємства та вказав новим директором Василиху Валентина Івановича. Підставою для внесення змін став протокол загальних зборів від 12.08.2020 р., складений паном Василихою одноосібно.

Dodola7
Держреєстратор незаконно вказав директором пана Василиху Фото: скріншот

«Василиха та його поплічники знайшли реєстратора Лихенка, за яким тягнеться величезний шлейф порушень. І якщо перевірити в базі судової влади, то там висвітиться, що Лихенко О.О. з 2015 року притягався до кримінальної відповідальності за такі ж схеми на території Білозерського району. Тут так: є необхідність в порушення закону переоформити підприємство таким шляхом – знайдеться той, хто це зробить», — коментує Іван Ангелін.

При цьому Валентин Василиха сфальсифікував протокол зборів учасників підприємства та зазначив, що Штендера нібито був обізнаний про проведення загальних зборів, але не з'явився на них. Що, за словами пана Василя, звісно ж, є цілковитою брехнею.

Таким чином, державний реєстратор Лихенко та співзасновник підприємства Василиха вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.205-1 КК України – підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Крім того, держреєстратор та недоброчесний партнер, діючи за попередньою змовою, незаконною заміною очільника фактично перешкоджали законній господарській діяльності компанії, оскільки, відповідно до Статуту, саме виконавчий директор здійснює загальне керівництво підприємством та може здійснювати представництво інтересів підприємства з будь-яких питань. Це – також кримінальне правопорушення, за ч.3 ст.206 ККУ.

Понад те, до Єдиного реєстру Лихенком було внесено відомості про те, що Василиха В.І. начебто призначений керівником з 12 серпня 2020 року, хоча відомості про зміну директора датувались 26 серпня 2020 року. А сам Василиха «заднім числом» видав наказ про свій вступ на посаду виконавчого директора.

Dodola8
Василиха "заднім числом" призначив себе директором Фото: скріншот

При цьому пан Штендера про ці махінації дізнався лише 27 серпня – від представників банку.

«Василю Володимировичу треба було їхати у банк до Одеси для укладення кредитного договору. Банк дуже прискіпливо ставиться до цієї процедури і постійно перевіряє відомості, які є в реєстрі. У день виїзду Штендери до Одеси із банку телефонують і кажуть Василю Володимировичу: «А ти ж уже не директор, не підписант…». Ми звертаємося в Єдиний реєстр і отримуємо витяг. З нього бачимо: так, справді, керівником фірми з 12.08.2020 р. нібито є Василиха Валентин Іванович», — розповідає адвокат засновника.

Утім, після телефонної розмови з Лихенком та після обіцянки пана Штендери притягнути держреєстратора до кримінальної відповідальності останній скасував власноруч внесений запис та реєстраційну дію про заміну директора, а законний директор ПП «Агрофірма-Додола» Штендера В.В. був поновлений на посаді.

Dodola2
Заява про вчинення кримінального правопорушення Фото: скріншот

Крім того, 27 серпня 2020 року Василь Штендера звернувся до Головного управління Національної поліції в Херсонській області та Олешківського відділення поліції ГУ НП Херсонщини із заявою про кримінальне правопорушення, пов'язане з рейдерським захопленням юридичної особи. А також до Господарського суду Херсонської області із позовною заявою про визнання недійсним рішення загальних зборів і до Міністерства юстиції України – зі скаргою (зауважимо, скаргу від 28.08.2020 р. у відомстві зареєстрували аж 4 вересня за номером №25137-33-20).

Dodola3
Скарга пана Штендери до Мін'юсту Фото: скріншот

Проте і це не зупинило Василиху: рейдер, своєю чергою, також звернувся до Мін’юсту зі скаргою на дії реєстратора та попросив скасувати реєстраційну дію, якою було скасовано заміну директора. Відповідний документ було зареєстровано в Мін’юсті за №24471-33-20 від 28.08.2020 р.

І от тут починається найцікавіше. У відомстві Малюськи чомусь не лише затягнули із реєстрацією скарги Василя Штендери та спустили на гальмах її розгляд (скаргу розглянули тільки 01.10.2020 року!), але й не врахували очевидну безпідставність вчинення 26.08.2020 року реєстраційної дії, відповідно до якої керівником підприємства став Валентин Василиха. І видали 20 жовтня 2020 року наказ №3646/5, яким частково задовольнили вимоги псевдодиректора!

Dodola9
У Мін'юсті частково задовольнили скаргу пана Василихи Фото: скріншот

І все це – попри те, що Колегією з розгляду скарг Мін’юсту був заслуханий представник Штендери, який просив відмовити В.І. Василисі у задоволенні скарги, оскільки пан Штендера є законним директором та не брав участі у своїй заміні на іншу особу, а протокол зборів підприємства є незаконним.

Крім того, Олешківським відділенням поліції Новокаховського відділу поліції ГУ НП у Херсонській області щодо Василихи та його поплічників розпочато кримінальне провадження №12020235240000168, внесене до ЄРДР 28.08.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України. А у провадженні Господарського суду Херсонської області перебувають справи про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії із заміни керівника підприємства Штендери В.В. на Василиху В.І. й про визнання недійсним рішення загальних зборів, яким було змінено керівника.

Усе це вказує на те, що жовтневий наказ Мін’юсту є, м’яко кажучи, доволі сумнівним, на що вже звернули увагу навіть народні депутати.

Dodola4
Звернення нардепа Ковальова Фото: скріншот

Враховуючи те, що на час кримінального провадження незаконно призначений директором приватного підприємства «Агрофірма-Додола» Валентин Василиха може не лише знищити речові докази у справі, а й завдати непоправних збитків компанії, Василь Штендера змушений був 22.10.2020 р. звернутись до підрозділу дізнання Олешківського відділення поліції Новокаховського відділу поліції ГУ НП в Херсонській області із заявою про накладення арешту на майно агрофірми.

Наразі боротьба за підприємство триває. Зауважимо, це – непоодинокий випадок цинічного захоплення підприємств на Херсонщині та досить дивного реагування на дії рейдерів з боку Мін’юсту. У травні цього року ТОВ «КПД-5С» подало до НАБУ заяву щодо початку кримінального провадження проти посадових осіб Міністерства юстиції, які сприяють легалізації рейдерства. А 1 вересня 2020 року Вищий Антикорупційний суд України ухвалив рішення, яким зобов'язав НАБУ розпочати розслідування.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини