Медвідь: «Фактично 80% політичних партій в Україні продали свої місця одному бізнесмену»

18.11.2020 20:39

Зміни виборчого законодавства призвели до масової купівлі так званих «політичних франшиз» бізнесменами великого та середнього рівня. Через скасування «мажоритарки» прорахувати майбутніх переможців виборів стало значно легше, тож придбання місць у списках перетворилося на прибуткову бізнес-модель. Про це 18 листопада під час круглого столу «Місцеві вибори-2020. Тенденції та уроки» в медіацентрі «СтопКор» заявив директор аналітичного центру «Призма» Віктор Медвідь.

Viktor Medvid
Віктор Медвідь Фото: СтопКор

«Щодо політичних франшиз. Завжди було придбання бізнесменами місць у списках, але чому саме зараз це стало модним та економічно обгрунтованим? Перш за все – завдяки новому закону. У зв’язку з тим, що перед виборами можна отримати більш-менш точні дані. Відповідно, бізнесмени, вкладаючи гроші в придбання відповідних партійних квот, чітко можуть розрахувати вартість кожного мандата.

Коли вибори були за змішаною системою і були мажоритарні депутати, а не від партій – це було досить складно порахувати», – зазначив він.

За словами Медвідя, основний комерційний ризик бізнесменів, які інвестують у придбання політичних партій, полягає в тому, що якщо не зібрали більшість, то гроші фактично викинуті на вітер. Тому й потрібно чітко прорахувати кількість депутатських мандатів.

«Змішана система не давала такої змоги, тому що 50% фактично формувались на вільному ринку, і ці депутати не були прив’язані до політичних партій. Зараз це досить добре структуровано. Таку ситуацію ми побачили на прикладі Кіровоградської області. Чітко отримали соціологічне дослідження відповідної соціологічної групи. Є математична модель, порахували і фактично вже отримали результат ще до виборів. Найяскравішим прикладом було те, що фактично 80% політичних партій в Україні продали свої місця одному бізнесмену. Відповідно, коли ми говорили, що мажоритарка погана і легко корумпувати – то очевидно, що легше корумпувати 5-6 політичних осередків, аніж корумпувати в районному центрі 25 незалежних мажоритарників і ще 5 політичних партій», – наголосив експерт.

Круглий стіл на тему: «Місцеві вибори-2020. Тенденції та уроки» в медіацентрі «СтопКор»

Медвідь впевнений, що політична корупція в даному випадку спростилась, а вартість політичних партій на місцях виросла.
Франшиза стала фактично іконою цих виборів. Всі продавали «франшизи» – це був найприбутковіший бізнес в останні кілька місяців.

«Це є наслідком змін у Виборчому кодексі, який був прийнятий. Тому, я вважаю, що за результатами цих виборів систему потрібно змінювати. Тому що ми фактично отримуємо на прикладі тієї ж Кіровоградщини, коли місцеві бізнесмени фактично повністю монополізують об’єднані громади. Причому за невеликі кошти. Тобто, невеликий середній бізнесмен може пів області корумпувати, маючи політичні зв'язки та декілька мільйонів доларів».

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини