Легальні нелегали: хто стоїть за внутрішньою контрабандою цигарок в Україні?

Україна посідає одне з перших місць у Європі за обсягами контрабанди цигарок. Це загалом легальний продукт, який залишає межі країни та потрапляє до ЄС. Але що відбувається на внутрішньому ринку із незаконною торгівлею тютюном? Та чи існує внутрішня контрабанда тютюнових виробів – дізнавалась журналіст «СтопКору» Наталія Щербина.

Ось як це виглядає. Одну пачку журналісти «СтопКору» купили в точці легального продажу, вона має акцизну марку і не викликає сумнівів в тому, що цей продукт законний.

Інша пачка точно такої марки цигарок була куплена на ринку «Юність» у Києві. На ній немає акцизної марки, є лише позначка «тільки для продажу у дьюті фрі». Та ось найцікавіше: на тій пачці, на якій немає акцизки, виробником зазначено Lviv Tobacco Factory. На пачці, де є акцизка і продукт є цілком легальним, написано - Вінниківська тютюнова фабрика. Де-факто це одне й те саме підприємство.

Про те, що таке внутрішня контрабанда, ми спитали в одного з найуспішніших адвокатів України – Євгена Лосовського, який займається юридичною практикою з 1996 року. Він спостерігає за ринком тютюну не перший день і саме він розповість подробиці того, чому і як тютюн, маркований як «тільки для дьюті фрі» потрапляє на чорний ринок.

«Дуже актуальне питання для нашої країни. Якщо фабрика виробила підакцизний продукт і він з'явився з якоїсь причини на даному ринку, перше питання – чи відповідає даний продукт даній фабриці, чи був вироблений будь-яким кустарним чином», - коменту пан Євген, - «Тут є низка моментів, які можуть підтвердити або спростувати – це так звані експертизи, які можуть бути виконані за запитом контролюючих органів, а може, і просто громадян. І другий момент, напівлегальний з точки зору подальшого потрапляння на ринок. Це якщо компанія виробляє продукт для внутрішнього споживання, без ось цього «тільки для дьюті фрі», і відповідно, як він потім потрапляє на ринок. Якщо у компанії є договори з мережею дьюті фрі, їх буває різна кількість, і якщо вже є такий факт, що дана пачка з'явилася на даному ринку, можна говорити про зловживання як з боку фабрики, так і мережі дьюті фрі».

Подробиці «тютюнових» схем – в ексклюзивному розслідуванні Наталії Щербини:

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини