Дмитро Снєгирьов
Дмитро Снєгирьов Експерт, співголова ГІ "Права Справа"

Ледь не вкрали пів мільярда: запобігли корупційній схемі за участі експосадовців «Укренерго»

19.03.2021 12:52

На Луганщині завдяки вчасному реагуванню активістів удалося запобігти корупційній тендерній схемі на майже пів мільярда гривень. Колишніх посадовців національної енергетичної компанії «Укренерго» підозрюють у завданні збитків на 380 млн гривень під час будівництва підстанції «Кремінська».

Blog_LEP
Ілюстрація: СтопКор

За даними слідства, посадові особи держпідприємства навмисне створили умови, які призвели до безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції одного з учасників торгів при закупівлі комплексу робіт і послуг за договором підряду на будівництво підстанції «Кремінська» в Луганській області. У результаті завищення ціни предмету закупівлі та зайвих витрат держкомпанії «Укренерго» завдано матеріальних збитків на суму понад 380 млн грн.

Нагадаю, у травні 2020 року НЕК «Укренерго» офіційно відкрило підстанцію 500 кВ «Кремінська», що під’єднала північну частину Луганської області до об’єднаної енергосистеми України.

LEP1
Кремінська ЛЕП Фото: Укренерго

Проєктування підстанції у Кремінній розпочалося ще у 2016 році. Проєктна вартість будівництва – 1 млрд 719 млн гривень, але кінцева вартість будівництва об'єкту склала 1,28 млрд грн (з ПДВ), що на 25,5%, або на 438 млн грн менш ніж початкова.

Примітно, що економію коштів у розмірі 438 млн гривень тоді пояснювали застосуванням нових методів будівництва і використання новітнього обладнання.

Здавалося б, можна тільки вітати застосування подібних передових технологій у будівництві, які дали можливість зекономити таку фантастичну суму. Нагадаю, йдеться про майже 500 млн гривень. Але секрет тут не у новітньому обладнанні та методах будівництва. Справа у прискіпливій увазі з боку аналітичного відділу ГІ «Права Справа» до корупційних схем під час будівництва підстанції, яким вдалося запобігти завдяки розголосу у ЗМІ.

Повернімося до історії самого будівництва. Для розв’язання проблеми забезпечення надійного енергопостачання контрольованих ЗСУ територій Луганської області Кабмін розглянув пропозицію Луганської військово-цивільної адміністрації про проєктування будівництва нової підстанції на 500 кВ і лінії на 220 кВ поблизу міста Кремінна. За словами тимчасового виконувача обов'язків глави «Укренерго» Ковальчука, у другому півріччі 2016 року будівництво нової підстанції мали б розпочати і до кінця 2017 року – завершити.

Нагадаю також, що свого часу про будівництво ЛЕП у Кремінній говорив ще в.о. директора «Укренерго» Юрій Касич. Він озвучував і вартість проєкту – пів мільярда гривень.

«У планах закладено будівництво ще одного джерела живлення. Ці пропозиції були підтримані Луганською ОВЦА, а також скеровані до Міністерства енергетики. Вартість цього проєкту – 500 млн грн, строк реалізації, якщо не буде організаційних та земельних затримок – 12 місяців», – ділився тоді планами Касич.

Kasich
Юрій Касич Фото: Energy Club

Варто зазначити, що Юрій Касич, перш ніж працевлаштуватися до держкомпанії «Укренерго», встиг місяць попрацювати заступником гендиректора «Луганського енергетичного об'єднання».

«Луганське енергетичне об'єднання» (ЛЕО) – підприємство, що належить українському бізнесмену російського походження Костянтину Григоришину, є монополістом з постачання електроенергії в Луганській області. Воно також відповідає за постачання електроенергії на неконтрольовану територію.

У 2000-х роках засновниками «Луганського енергетичного об'єднання» були ТОВ «Компанія з управління активами «Сварог ессет менеджмент» Григоришина (75% статутного капіталу), ще 25% були порівну розподілені між ТОВ «Стратеджік інвестмент менеджмент» і ТОВ «Шер ессетс фанд». Засновниками двох останніх фірм були кіпрські «Джімена лімітед» і «Джен лімітед».

LEP2
Наразі щодо ТОВ "ЛЕО" порушено справу про банкрутство Фото: скріншот

До речі, представники «уряду» самопроголошеної «ЛНР» свого часу заявляли про те, що двоє її членів входять до наглядової ради підприємства ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання». Так, наприклад, сайт бойовиків «Исток» повідомляв, що представники так званої «ЛНР» Махмуд Сада і Володимир Машков будуть входити до наглядової ради товариства (ради директорів). Також повідомляли, що «в.о. першого заступника генерального директора «ЛЕО» Андрій Рева за запитом представників ЛНР має надавати цікаву для них інформацію і сприяти їм у здійсненні контролю».

Про «якість контролю» з боку терористів «ЛНР» свідчить той факт, що неконтрольовані владою України території Луганської області станом на 2016 рік щомісяця отримували з об'єднаної енергосистеми України електроенергію вартістю близько 140-150 млн грн, сплачуючи лише 50 мільйонів.

Серед великих споживачів, які перебувають на «тому боці» – у «Алчевського меткомбінату» борг понад 700 млн, а з урахуванням штрафних санкцій – понад 900 млн грн. Ще один великий споживач і боржник «ЛЕО» – «ДТЕК Свердловантрацит»: борг понад 400 мільйонів.

Цікаво, що за оцінками ексголови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Туки, вартість будівництва мала б коштувати бюджету приблизно 10-12 мільйонів доларів протягом 2-3 років.

«Звісно, це чималі кошти, але ж ніяк не 500 мільйонів гривень. До того ж ведуться переговори з власниками великих промислових підприємств щодо співфінансування будівництва, бо вони не менше за жителів зацікавлені в цьому. Попередня згода досягнута», – наголошував він.

Відповідно до курсу валют НБУ станом на 28 вересня 2015 року, будівництво мало б коштувати 260 млн грн.

Розпочати у 2016 році будівництво підстанції в районі Кремінної не вдалося саме завдяки появі у ЗМІ інформації від аналітичного відділу ГІ «Права Справа» щодо можливих корупційних схем.

Утім, у січні 2017 року НЕК «Укренерго» оголосила тендер на будівництво в Луганській області підстанції 500 кВ «Кремінська». Очікувана вартість будівництва склала 1,08 млрд гривень без ПДВ. Підстанцію мали звести протягом 2017-2018 років.

Перемогу в тендері НЕК «Укренерго» на будівництво підстанції (ПС) «Кремінська» 500 кВ здобуло ТОВ «Київська енергетична будівельна компанія» (КЕБК, Івано-Франківськ). На аукціоні в системі ProZorro КЕБК запропонувала виконати будівельні роботи за 1060,656 млн грн, тоді як очікувана вартість будівництва ПС була заявлена на рівні 1083,333 млн грн (без ПДВ).

LEP3
КЕБК перемогла у тендері Фото: скріншот

Тобто попри те, що у 2017 році інфляція складала 13,7%, вартість підстанції «Кремінська» виросла більш ніж удвічі – з 500 млн до понад мільярда.

4 липня 2017 року Кабмін схвалив ТЕО проєкту та джерело фінансування (з тарифу НАЕК «Укренерго»).

А вже 19 жовтня 2017 року на сайті НЕК «Укренерго» з’явилося повідомлення про те, що відбулися громадські слухання щодо містобудівної документації Детального плану території, призначеної для будівництва ПС 500 кВ «Кремінська» із заходами ПЛ 500 кВ «Донбаська-Донська» та ПЛ 220 кВ «Кремінська-Ювілейна».

23 травня 2018 року Кабмін офіційно виділяє земельну ділянку під будівництво Кремінської підстанції, а 26 вересня затверджує проєкт будівництва та виділення необхідних коштів у розмірі 1,677 млрд грн.

Тобто ми бачимо, що ціна знову суттєво збільшилася.

13 серпня 2019 року на пресконференції в Києві операційний директор «Укренерго» Володимир Кудрицький заявив про те, що НЕК «Укренерго» завершить зведення підстанції до кінця травня 2020 року. За словами Кудрицького, будівництво розпочали в 2017 році. Завершення будівництва було заплановане на грудень 2018 року, але через процес узгодження в Кабміні терміни зрушилися.

На тлі тверджень операційного директора «Укренерго» цікавими є заяви ще одного чиновника, директора Департаменту ЖКГ Луганської військово-цивільної адміністрації. 6 серпня на брифінгу для ЗМІ Віталій Сурай повідомив, що реалізація проєкту коштуватиме приблизно 2 мільярди гривень.

«До речі, вже закуплено 99% сучасного обладнання, роботи виконані на 70%. Термін завершення усіх робіт – травень 2020 року», – заявив він.

Після появи інформації про збільшення вартості будівництва до 2 млрд грн низка всеукраїнських інформаційних ресурсів опублікували мою статтю «Гібридна війна і гібридна ціна, або Чому навколо Кремінської ЛЕП точаться дивні речі». У цьому матеріалі я порушив питання щодо доцільності витрачання державних коштів на будівництво ПС 500 кВ «Кремінська».

Звертаю увагу на той факт, що після появи моєї статті ці сайти були заблоковані на підставі рішення скандального судді Печерського районного суду Києва Сергія Вовка.

13 серпня на вже згаданій пресконференції операційний директор «Укренерго» Володимир Кудрицький заявляє, що вартість будівництва ПС становитиме 1,3 млрд гривень, при затвердженому Кабміном граничному кошторисі 1,7 млрд гривень.

Kudritskiy
Володимир Кудрицький Фото: Цензор.НЕТ

Таким чином, після появи викривальних матеріалів «Правої Справи» щодо можливих корупційних схем під час будівництва ПС, буквально за тиждень реалізація проєкту будівництва підстанції з 2 мільярдів гривень здешевшала майже вдвічі. Нагадаю, кінцева вартість будівництва об'єкту склала 1,28 млрд грн (з ПДВ), що на 25,5%, або на 438 млн грн менше від початкової.

Тоді ж я звернувся до Президента України Володимира Зеленського з проханням взяти під свій контроль питання виділення бюджетних коштів на будівництво підстанції (ПС) 500/220 кВ «Кремінська» .

24 лютого 2021 року у цій історії була поставлена крапка. Офіс Генерального прокурора повідомив підозру колишнім начальнику департаменту та голові тендерного комітету Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» за фактом зловживання службовим становищем (ч. 2 ст. 364 КК України).

Наразі досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється слідчими Головного управління Національної поліції України. Тож сподіваюсь на об’єктивне і неупереджене встановлення всіх обставин справи.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини