Курочка по зернятку клює: з міського бюджету Броварів вкрали ще 300 тисяч гривень

22.08.2018 11:16

Чи знаєте ви, що кожного дня в Україні оголошується 4-5 тисяч аукціонів на проведення публічних закупівель? І значна їх частка відбувається з порушеннями – так, лише за рік існування порталом Dozorro опрацьовано близько 10 тисяч сумнівних тендерів, і це лише ті ситуації, де пильні конкуренти або громадськість почали бити на сполох. Але ще більша кількість випадків досі залишається поза увагою, і мільярди гривень через відкати та лазівки у тендерному законодавстві продовжують зникати з бюджету і – фокус-покус! – опиняються у кишенях нечистих на руку чиновників і наближених до них бізнесменів.

«Давайте будемо реалістами – державні службовці в наших реаліях не можуть перевірити все, і нам ще достатньо довго ще взагалі чистити державну службу для того, аби тут працювали справді лише професійні, моральні, порядні і патріотичні люди», - коментує стан справ перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов, який відповідає в уряді за реформування системи публічних закупівель, - «Тому, звичайно, допомога і контроль громадського суспільства є обов’язковим і необхідним».
Наразі система Prozorro генерує близько 3-4 терабайтів даних на місяць, і ця інформація абсолютно відкрита для аналізу, а на платформі Dozorro для громадських організацій, які готові приділяти більше часу онлайн-моніторингу держзакупівель роботи, впроваджуються окремі кабінети.

Не залишаємось осторонь і ми. За підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні громадською організацією «Стоп Корупції» започатковано пілотний проект з виявлення корупційної складової у системі держакупівель. Першим містом, де було апробовано цей проект, стали Бровари: у березні 2018 року тут створено відокремлений осередок «СтопКору на чолі з Романом Сімутіним, депутатом обласної ради, який раніше працював у МВС і має досвід виявлення порушень в економічній сфері.

«СтопКор» вже висвітлював кричущі випадки тендерної корупції у Броварах – зокрема, розповідав як дитячий дошкільний заклад «Оленка» та компанія з промовистою назвою «Мідас», яка має свого часу обслуговувала палаццо Януковича в Міжгір’ї, “нагріли” бюджет міста на десятки мільйонів. А також нещодавно було опубліковано розслідування сумнівного «рибного» тендеру від Управління освіти і науки Броварської міської ради, який з викривленням принципів чесної конкуренції виграла така собі компанія ТОВ «Руол Стандарт».

Втім, як виявляється, ситуація з обопільним порушенням fair-play з боку Управління освіти і науки та фірми «Руол Стандарт» на користь останньої далеко не поодинока – скоріше, це вже й справді їх «стандарт».

Ще одна резонансна справа, в якій фігурують обидва ці учасники – закупівля продукції із зернових культур, для здійснення якої знадобилось аж чотири тендери, причому тричі було оголошено відкриті торги й одного разу – так звана процедура звітування про укладений договір (тобто неконкурентна процедура).

Розглянемо цю схему покроково

Першого разу закупівлю було оголошено 6 грудня 2017 року шляхом відкритих торгів на суму 771 207,72 грн. Переможцем визначено ПП «Київпродзбут» з найнижчою пропозицією 440 436,00 грн. з ПДВ. Здавалося б, усе прозоро. Аж раптом вже відоме нам ТОВ «Руол Стандарт» подає до Антимонопольного комітету України скаргу, нібито компанія-переможець не відповідає кваліфікаційним критеріям. Наступного ж дня замовник – Управління освіти і науки Броварської міської ради, незважаючи на оскарження процедури, відміняє торги, не надавши жодних пояснень з цього приводу, що підтверджує незаконність, безпідставність та необґрунтованість рішення.

Далі відбувається «друга частина Марлезонського балету»: тендер з тим самим предметом закупівлі оголошено 29 січня 2018 року, але за відсутності достатньої кількості учасників у відкритих торгах закупівля не відбулась. 15 лютого замовником повторно оголошено закупівлю все тієї ж «Продукції із зерна зернових культур, очікуваною вартістю - 771 207,72 грн».

І – вуаля! – вже наступного дня, 16 лютого, незважаючи на оголошені відкриті торги, замовник проводить процедуру звітування про укладений договір на закупівлю продукції із зерна зернових культур на суму 199 962,00 грн. і укладає договір з ТОВ «Роул Стандарт», тобто учасником який надавав найвищу (!) ціну при первинній закупівлі.

Третій, останній тендер відбувся 5 березня 2018 року. В ході аукціону було отримано пропозиції від трьох учасників, проте пропозицію ПП «Київпродзбут», яка виявилась найбільш економічно вигідною, дискваліфіковано замовником нібито через відсутність довідки про досвід виконання аналогічних договорів (що є абсолютним нонсенсом, адже у того ж таки Управління освіти і науки з цим підприємством раніше укладено діючі договори). Переможцем обрано ТОВ «Роул Стандарт» із пропозицією 513 222,00 грн.

Висновок: замовник, в результаті штучно створеної ситуації явно пролобіював інтереси ТОВ «Роул Стандарт», закупивши зернові у потрібного постачальника. Як результат економія склала 58 023 грн., хоча повинна була скласти 366 027 грн., тобто платники податків з Броварів на рівному місці втратили близько 300 тисяч гривень.

Нібито й не дуже велика сума на тлі дохідної частини міського бюджету у 1,1 млрд. грн., але як-то кажуть «курочка по зернятку клює». Нагадаємо, ТОВ «Руол Стандарт» вже фігурувало у двох кримінальних справах, пов’язаних з державними закупівлями, і неодноразово виступало учасником сумнівних тендерів у Київській області.

Втім, є надія на те, що поступово кількість таких сумнівних торгів все ж буде зменшуватись – зокрема, завдяки автоматизованій системі ризик-менеджменту, яка наразі впроваджується на платформі Prozorro, та контролю з боку громадських організацій. Як зазначає заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов: «Звичайно, ми ніколи не зможемо зменшити кількість порушень у тендерах до нуля, на жаль такої ідеальної системи немає ні в Швейцарії, ні в ЄС, ні в Америці, але ми точно зможемо знизити кількість порушень до якогось мінімального рівня, з яким вже може боротися правоохоронна система».

У свою чергу, «СтопКор» продовжить висвітлювати всі виявлені факти порушень у сфері публічних закупівель та знайомити читачів з найбільш типовими схемами і знахабнілими фігурантами тендерних махінацій.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини