Корупція в системі електронних аукціонів. Як купити активи банків за 2 відсотки їхньої вартості

22.01.2019 13:54

Відкриті електронні торги підозрюють у махінаціях. Суд розгляне скаргу учасників торгів, ставки яких не були зараховані через порушення процедур під час проведення електронного аукціону.

В результаті активи збанкрутілих банків вартістю у 5,8 млрд грн, були продані за ціною, яка точно достеменно нікому невідома, оскільки протокол торгів, що відбулися понад місяць тому, досі не опублікували.

До суду звернулись учасники відкритих електронних торгів, які повідомили про можливі махінації з електронною системою відкритого електронного аукціону на американській торговій платформі FFN (First Financial Network).

Нагадаємо, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб України (ФГВ) почав співробітництво з американською FFN (First Financial Network). На цьому майданчику інвестори, зокрема й українські, мають можливість скупити борги проблемних банків та стати таким чином кредитором позичальників цих банків.

12 грудня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб продав у відкритому аукціоні активи кількох збанкрутілих банків, зокрема АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк». Як зазначено у паспорті торгів, номінальна вартість активів – 5,8 мільярда гривень.

Цікаво, що під час підготовки аукціону чиновники на власний розсуд визначили, що допустимо провести кілька аукціонів за одним лотом і кінцева вартість активів на кожному наступному аукціоні може бути знижена на 80% від початкової ціни аукціону, яка формується як мінімальна вартість попереднього аукціону – що очевидно в інтересах покупця та дозволяє йому придбати лот за кілька відсотків від його початкової вартості.

Зазначимо, що попри довготривалу підготовку самого аукціону та участь в процесі американської системи торгів, попередня спроба провести відкриті торги з продажу вимог збанкрутілих банків 8 листопада 2018 року провалилась через «технічний збій». Про це повідомили у ФГВФО.

«Фонд гарантування вкладів фізичних осіб спільно з Національним банком України майже рік готував проведення торгів великого пулу активів, що перебувають в заставі НБУ. Продаж мав відбутися через спеціалізований майданчик ТОВ «First Financial Network Ukraine» (дочірня компанія First Financial Network (FFN)). Цей міжнародний консультант є одним з лідерів на світовому ринку реалізації проблемних активів.

До пулу ввійшли активи трьох банків – АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк» на суму понад 5,8 млрд грн.
Аукціон передбачав голландську модель. Зі свого боку Фонд гарантування провів усі необхідні підготовчі роботи.

Отже, з технічних причин торги не відбулися. Цей пул буде виставлено на повторні торги у стислі терміни» – сказано в прес-релізі Фонду гарантування вкладів».

Електроні торги, згідно з заявами Фонду гарантування вкладів, неодноразово зривались начебто з технічних причин. До речі, кілька сесій поспіль. І якщо 8 листопада, за офіційною версією, система сама відмовлялася працювати, то в інших випадках торги не відбувались, як повідомляли в ФВГ, з причин хакерських атак.

Згідно з паспортом повторно призначених торгів від 12 грудня, участь у них могли брати усі фірми, які подали заявки та зареєструвались.
«В «кімнату даних» заходило 14 компаній, а безпосередньо брали участь у торгах 6 компаній», – повідомила в інтерв'ю FinClub подробиці торгів заступник директора-розпорядника ФГВФО Світлана Рекрут. Також вона повідомила, що переможець – ФК «Веста».

«При початковій ціні реалізації у 235 млн грн ціна продажу склала 130 млн грн. Пул складався з 35 кредитів АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк». Серед найбільш привабливих активів, за даними Фонду: обладнання для підприємств сонячної енергетики в Миколаївській області, земельні ділянки в Київській області, обладнання агропідприємства, зокрема, для насіннєвого заводу в Рівненській області», – йдеться у прес-релізі на сайті Фонду гарантування вкладів.

«Сьогодні вдалий день! Фонд гарантування реалізував пул активів вартістю понад 6 млрд грн, що перебувають у заставі Національного банку України, через американського радника FFN. Офіційного протоколу торгів поки немає. Тому не можу розповісти всі подробиці продажу.
Але рада, що цей пул вдалося реалізувати за понад 130 млн грн. Це понад 2% від балансової вартості. До того ж від попередніх індивідуальних продажів деяких активів, що входили до складу пулу, вдалось виручити ще понад 80 млн грн. Вважаю це гарним результатом. І дякую команді, що працювала над цим проектом
», – написала Світлана Рекрут у своїй сторінці на Фейсбук.

До речі, цікаво, що офіційні протоколи саме цих торгів були чомусь відсутні на сайті ФГВФО, тому дізнатися ім’я можна було лише звернувшись до Фонду гарантування вкладів. Отже, щасливим переможцем, який скупив потужний лот з активів трьох банків за безцінь, стала компанія «Веста».

Причому у Фонді гарантування вкладів продажу активів лише за 2% вартості чомусь зраділи!

Та інші учасники відкритого аукціону не поділяють оптимізму Фонду гарантування, який позбувся активів проблемних банків за безцінь. Учасники відкритих торгів стверджують: результати торгів були підтасовані, аукціон не був чесним та прозорим! Один з учасників навіть подав позов до суду.

«Компанія зробила ставку у сумі 132 987 600,00 грн на відкритих торгах з продажу прав вимоги АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк», лот №UKR-2018-01, що відбулись 12.12.2018. Однак придбати лот через порушення процедур нам не вдалось», – повідомили у ТОВ «Фінансова компанія управління».

Ця ставка була вища за ставку компанії-переможця. Утім, чи то через технічний збій, чи то хакерські атаки, електронна система не урахувала вищу ставку гравця. А отже, переможцем визнали іншу компанію – ТОВ «Веста» з меншою запропонованою сумою.

Якось дивно, що хакери знали, коли вже треба «допомогти» електронному торговому майданчику показати інвесторам чергову «дулю». Може, ця торгова платформа володіє якимось штучним інтелектом та має власні комерційні амбіції?

«Нам вдалося привернути увагу великих іноземних та внутрішніх інвесторів до вітчизняного ринку кредитів, які не працюють. Інвестори отримали сигнал, що ринок проблемних активів в Україні є цікавим та відкритим, працює за зрозумілими та загальноприйнятими правилами. Це наш перший вдалий аукціон із залученням міжнародних радників з продажу активів. Сподіваємось, надалі конкуренція за наші лоти тільки зростатиме, а з нею – і ціна, яку готові платити реальні покупці», – зазначив у прес-релізі ФГВФО директор департаменту консолідованого продажу активів Фонду Тараса Єлейко.

Як зазначили у Фонді, за переможцем стоїть британський капітал.

Утім, згідно з даними YouControl, молода фінансова компанія «Веста» створена 6 квітня 2017 року і на 99% належить Вікторії Бондаренко, її уставний капітал – 7 млн грн. Компанія тричі намагалась взяти участь в українських аукціонах «Prozorro.Продажі», утім нічого не купувала і навіть була дискваліфікована.

ТОВ «Фінансова компанія управління активами» подала позов у господарський суд Києва до «First Financial Network Ukraine», ФГВ, АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк», ПАТ «КБ «Актив-Банк» з вимогою визнання себе переможцем відкритих торгів.

«Компанія вимагає «визнання учасника товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія управління активами» таким, що зробив ставку у сумі 132 987 600,00 грн на відкритих торгах (голландський аукціон) з продажу прав вимоги АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк», ПАТ «КБ «Актив-Банк», лот #UKR-2018-01, що відбулись 12.12.2018, організатор (оператор) торгів товариство з обмеженою відповідальністю ««First Financial Network Ukraine»;

- визначення ТОВ «Фінансова компанія управління активами» переможцем у протоколі електронних торгів, номер лота #UKR-2018-01, власники активів (майна) АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк», ПАТ «КБ «Актив-Банк», дата аукціону 12.12.2018, оператор торгів ТОВ «First Financial Network Ukraine» з ціною продажу лоту 132 987 600,00 грн» – йдеться у позовній заяві.

Суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

«СтопКор» продовжує стежити за ситуацією.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини