Конопляна загроза для РНБО: як українці виборюють легалізацію медичного канабісу

13.07.2021 17:20

У понеділок стало відомо про скликання позачергового засідання Ради нацбезпеки президентом. Цього разу не для того, щоб ввести санкції проти контрабандистів або медіа кума Путіна, Медведчука, а для того, щоб обговорити не зовсім звичне питання — легалізацію медичної марихуани. Питання, яке, можливо, не тільки незвичне для українського соціуму, але й не зовсім і не до кінця в ньому  проговорене.

zelenskiy marihuana
Ілюстрація: СтопКор

Через це і через його нагальність воно увійшло в площину політичних маніпуляцій. Я зібрала тільки факти довкола законопроєкту 5596, який зробить можливим вирощування, дослідження та вироблення медичних препаратів зі знайомого всім канабісу і який стане однією з тем для  обговорення на позачерговому засіданні РНБО. 

Закон для Софійки — так неофіційно називають його депутати. Софія — це маленька киянка, яка хворіє на фармакорезистентну епілепсію.  Її постійно та болісно судомить. Допомогти їй можуть ліки на основі медичного канабісу. Депутати-ініціатори законопроєкту 5596 вирішили присвятити його саме Софійці. Адже вона та її батьки чекають  на його прийняття як ніхто інший. Ініціювали його депутати з абсолютно різних фракцій: там і Ірина Геращенко з Яною Зіневич з ЄС, там і Роман Лозинський з “Голосу”, там і безліч представників “Слуги народу”. 

Що таке медичний канабіс? Медична марихуана, або медичний канабіс — це звичайна конопля, але за допомогою її основних активних речовин можна, як виявляється, не тільки “розслабитися”, а й лікувати нервову систему людини. За даними української Вікіпедії, нейрони головного мозку мають спеціальні канабіноїдні рецептори. Попередні дані свідчать про те, що канабіс може зменшити нудоту та блювоту під час хімієтерапії, покращити апетит у хворих на СНІД, зменшує хронічний біль та спазми м'язів та лікує важкі форми епілепсії, хвороби Паркінсона та Альцгеймера.  Медичний канабіс курять, вживають його екстракт або застосовують як оральний спрей. Ліки на його основі дозволені в 44 країнах, зокрема в ЄС:  у Польщі, Чехії, Хорватії, Бельгії, Німеччині, Австрії, а також у Канаді та в США.  В Ізраїлі, Румунії, Македонії та Пуерто-Рико канабіс хоч і заборонений, проте дозволений у випадках невиліковних хвороб. Таким чином Софійка у своєму очікуванні не самотня. В Україні понад 20 000 дітей страждають від хвороб, вилікувати які допоміг би медичний канабіс. І це тільки діти…

Kanabis
Фото: interfax.com.ua

З чого все почалося? У січні 2019 року на сайті ВР зареєстрували петицію про легалізацію медичного канабісу. Ініціатива була підтримана і міністром охорони здоров'я — на той час установу очолювала Уляна Супрун.  Це був передвиборчий період, і тоді ще кандидат в президенти Володимир Зеленський давав інтерв'ю РБК-Україна, в якому заявив, що медична марихуана — це нормально: “Медична марихуана, я вважаю, що це нормально, в крапельках вона продається. Я, до речі, консультувався з цього приводу з Євгеном Олеговичем Комаровським”. Хай там як, але петиція набрала необхідні 25 тисяч підписів, і законопроєкт, який написали на його основі, став першим в історії України законопроєктом, створеним на основі громадської петиції. Однак у тому вигляді він прийнятий не був. За словами Супрун, його заблокував міністр внутрішніх справ Арсен Аваков

Про що цей законопроєкт?  «Цей законопроєкт — про ліки для двох мільйонів хворих, серед яких майже 20 тисяч діток із важкою епілепсією, онкохворі, паліативні хворі, пацієнти з розсіяним склерозом та інші», — зазначила співавторка законопроєкту Ольга Стефанишина на своїй сторінці у фейсбуці.

Та оскільки хворі на епілепсію й інші захворювання нервової системи в Україні існують, то й ліки вони купують з-за кордону нелегально. Законопроєкт допоможе не тільки узаконити ввезення таких препаратів, а й легалізувати  виробництво та дослідження таких ліків у самій  Україні.

Ольга Стефанишина стверджує: “Ми дозволяємо вирощувати медичні коноплі на території України, але вводимо додаткові регуляції – ліцензування процесу, введення спеціальних приміщень і їхній контроль, маркування партій, які будуть вирощуватися, і відстежування електронних рецептів”. За легалізацію виступають і правозахисники. Голова  БО Дмитро Шерембей в інтерв'ю “Інтерфакс-Україна” заявив: “Навіщо потрібна хімічна копія рослини, якщо ця рослина росте сама собою, а ліки з неї коштуватимуть 20 доларів замість 600 та 2000 доларів – як це відбувається з дронабінолом і набіксімолсом, зазначеним у постанові? Це мені нагадує ідею зробити штучний бензин і продавати його по 600 доларів за літр, тоді як є нафта, з якої можна робити бензин по долару”.

Однак є і ті, хто висловлюється  різко проти такої легалізації, оскільки, згідно з законопроєктом  №5596, справді бізнесу дозволяється вирощувати канабіс і виробляти ліки на його основі. Це, мовляв, призведе до  поширення легких наркотиків. Автори  законопроєкту зазначають: за вирощуванням, виробництвом і дослідженнями встановлять суворий контроль.

Замість епілогу: Під час передвиборчих перегонів президент Зеленський висловлювався схвально про легалізацію медичного канабісу. А коли як не під час президентської кампанії піаритися на суспільно-важливих питаннях? Тож це ще не означає зеленого світла від ОП для цього  законопроєкт. Водночас, якщо вірити словам Уляни Супрун, зовсім не остання (?) людина в державі — міністр внутрішніх справ Аваков — свого часу цей законопроєкт заблокував. Тож подивимося на результати засідання РНБО, на голосування в Раді та на те, чи підпише Зеленський після ймовірного прийняття депутатами законопроєкт 5596. 

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини