«Коктейлі Молотова» – в оселю: на Чернігівщині антикорупціонера ледь не вбили за розслідування

10.04.2021 08:30

Офіцер, юрист Захар Близнюк став громадським діячем і журналістом, втягнувшись у війну з «відморозками», що тримають громаду в страху. Йому погрожували, писали наклепи, навіть закидували коктейлями Молотова оселю. Про особливості громадської боротьби в Прилуцькому районі Чернігівщини розповів керівник Прилуцького відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції» Захар Близнюк.

Ілюстрація: СтопКор

ОБЛИЧЧЯ

Захар служив офіцером частини спеціального призначення внутрішніх військ МВС України (тепер це – Нацгвардія), потім – в оперативних підрозділах податкової міліції на Київщині. Отримав травму під час виконання службових обов’язків. Звільнений у зв’язку з інвалідністю. Керував службою безпеки в одному з агрохолдингів на Півдні України.

У 2019-му повернувся на рідну Срібнянщину, щоб разом із дружиною ростити трьох синів-погодків у тиші і спокої – подалі від метушні великих міст. Натомість був змушений вступити у справжню війну за цю тишу.

Захар Близнюк (другий зліва) під час служби. Фото: з особистого архіву

«Срібнянська ОТГ Прилуцького району на Чернігівщині – ідеальне місце для тихого сімейного життя, щоб ростити дітей. І так воно і було. Натомість цю тишу порушили «чужинці» - охоронці агрохолдингу «ТАС Агро». Таке враження, що туди набирають неадекватних людей: вони б’ють, калічать селян, крадуть і тримають все селище міського типу в остраху. Керівник чернігівського кластера охорони «ТАС Агро» Руслан Борошний набирає в команду зухвалих молодиків, які демонструють ганебну поведінку. Люди їх називають «гестапівцями»», - розповідає Захар.

Щоб дати нахабам відсіч, вчорашній офіцер став на шлях громадської боротьби і навіть засвоїв професію журналіста. Близнюк оприлюднює на своєму ютуб-каналі факти злодіянь охоронців агропідприємства.

Зокрема, активіст в одному з розслідувань розповів про справжній терор, який влаштували охоронці агрохолдингу «ТАС Агро» на Чернігівщині. Улітку 2020 року в Талалаївському районі Чернігівщини охоронець агрохолдингу розстріляв працівника цього ж підприємства. Інцидент стався поблизу поля ТОВ «Обрій» під час збору врожаю. Молодику дали 3 роки покарання.

Охоронці агрофірми також відзначилися побиттям літньої жінки, п’яним водінням, що призвело до аварії, а також крадіжкою пасіки у бджолярів.  Стопкорівець розшукує свідків, записує інтерв’ю з постраждалими, збирає докази і викликає поліцію. А також оприлюднює зібрані факти у своїх громадських розслідуваннях.

Його і телефоном «попереджали», і статті наклепні писали, і до суду подавали. Все марно: три справи проти нього щодо захисту честі та гідності опоненти програли. Бо Захар відповідає за кожне оприлюднене слово. Проти нього навіть хотіли фіктивне провадження відкрити. Та офіцера-спецпризначенця, який воює за спокій своєї громади, не залякати.

За одне з таких розслідувань Захар ледь не поплатився життям. Його оселю закидали «коктейлями Молотова».

Скриншот: СтопКор

«Ми тоді нещодавно приїхали, купили будинок, ще не завершили ремонт. Невдовзі після розслідування про викрадення пасіки вночі на моє подвір’я залетіли пляшки з горючою сумішшю. Коктейлями Молотова намагалися розбити заднє скло автівки, яка стояла під будинком. Задум був такий: загориться авто, вибухне паливний бак і вогонь перекинеться на дерев’яну веранду і будинок. А поліція може списати на самозаймання машини… Я, моя дружина і діти – всі спали. І чи встигли б прокинутись, якби задум здійснився – невідомо», - розповідає моторошні подробиці активіст.

Він називає себе щасливим – бо автівка не вибухнула. Від вогняних пляшок лише поплавилася задня частина автівки і розбилося скло…

Захар зафільмував всі докази скоєного замаху на життя і пішов до правоохоронців. Утім, слідство триває вже рік.

Протистояння під час агрорейдерства влітку 2020. Фото: СтопКор
Влітку 2020, під час протистояння агрорейдерам у Прилуцькому районі Чернігівщини, Захар Близнюк познайомився з журналістами «Стоп корупції». Він активно допомагав журналістам, фіксував факти рейдерства. А згодом вирішив приєднатися до загальноукраїнської команди «Стоп корупції».

«Мені були потрібні однодумці. «Стоп корупції» - це досвід, підтримка», - так пояснив прилуцький активіст своє рішення.

Восени 2020-го він очолив Прилуцький відокремлений підрозділ організації. Сьогодні осередок офіційно налічує лише 3 людини: окрім голови, до антикорупціонерів приєдналися юрист, колишній слідчий Ігор Калениченко, а також адвокат з Прилук Віктор Карпенко.

stopcor Burin
Фото: СтопКор

ПРОБЛЕМИ

Окрім приборкання охоронців агрохолдингу, Захар Близнюк опікується іншими напрямками громадської діяльності, яка спрямована на розв'язання низки характерних для його регіону проблем.

Серед них активіста і батька турбує низький рівень залучення молоді до спорту і здорового способу життя. Через це молодь захоплюється алкоголем і тютюнопалінням.

Ще одна проблема – це використання аграріями підробок – неліцензійних засобів захисту рослин, що труять бджіл і все живе навкруги.

Активіст каже: через корупцію в лісгоспах несанкціонована вирубка лісів на території громади набула жахливих обсягів.

У боротьбі з цим явищем Близнюк бере активну участь: разом з однодумцями проводить громадські рейди, фіксує вирубки, зупиняє вантажівки з краденим лісом, викликає правоохоронців.

Також на Срібнянщині фіксують знищення мисливських видів тварин браконьєрами, незаконний вилов риби сітками й електровудками у водоймах громади.

РІШЕННЯ

Захар Близнюк вважає, що для формування здорової спортивної молоді потрібно з дитинства залучати її до спорту. Він пишається не своєю громадською боротьбою, а тим, що вдалося втілити спортивну мрію. Чоловік безпосередньо брав участь у створенні федерації дзюдо та самбо в Срібнянській ОТГ, де споконвіку не було жодної спортивної секції. У листопаді 2018-го Близнюк  разом з однодумцями відчинив двері новоствореної федерації для місцевої малечі та залучив хороших тренерів до роботи. За 2 роки наймолодші учасники спортивних секцій вже показують неабиякі досягнення: займають призові місця на обласному рівні!

Відпочинок з вихованцями федерації дзюдо та самбо Срібнянської ОТГ. Фото: особистий архів З. Близнюка

«Звичайно, відкриття федерації було б неможливим без підтримки нинішньої голови ОТГ Олени Панченко та місцевого агропідприємства СТОВ «Батьківщина»», – зазначає активіст.

Задля збереження лісів рідного краю активіст планує посилити громадський контроль за діями лісових господарств під час вирубок. Також він вважає, що доцільно передати ліси комунального "Срібнерайагроліс", розпорядником яких по факту є Чернігівська обласна рада, в розпорядження ОТГ.  Бо призначений з обласного управління керівник лісгоспу творить у лісах свавілля, продукує корупцію. На думку активіста, відповідальність перед громадою місцевого жителя на чолі лісового господарства набагато більша.

Контроль вирубки лісів. Фото: з особистого архіву З. Близнюка

Так само громадський контроль необхідний і за використанням хімічних засобів захисту рослин  агропідприємствами.

Для дієвого контролю представник «Стоп корупції» в регіоні навіть планує стати громадським експертом.

«Планую скласти іспит в Державній екологічній інспекції та стати громадським інспектором з охорони довкілля. Це дозволить складати адміністративні протоколи під час громадських рейдів та надавати їх до Держекоінспекції. За цими протоколами інспекція має призначати перевірки. І громадський експерт входить до складу комісії, яка проводить перевірку», - пояснює Захар Близнюк.

Захар Близнюк розповідає, як вдалося вгамувати мисливців-браконьєрів і корупціонерів, які їх покривали. Він захоплюється полюванням. Та каже, що все більше разом із колегами полюють не на звірів, а на тих, хто їх варварськи знищує. Адже справжній мисливець дотримується кодексу певної етики, полює лише у відведений для цього сезон та у певному місці, підгодовує тварин у міжсезоння. На браконьєрів, які плюють на правила, мисливці теж полюють.

Полювання на браконьєрів. Фото: особистий архів З. Близнюка

«Минулої зими на території громади браконьєри вбили 7 диких кабанів. Знайшли на цих місцях море крові, одного з забутих браконьєрами кабанчиків наполовину згризли вовки. Ми стали влаштовувати рейди. Наступними вихідними спіймали фермерів із сусіднього села, які полювали на ділянці лісу, що була відведена для відновлення дичини! З’ясувалося, що пускав їх туди місцевий єгер. У результаті викликали поліцію, відкрили справу. Українське товариство мисливців і рибалок звільнило єгеря. А браконьєри забули дорогу до цього лісу», - розповідає Близнюк.

Таким чином колишній офіцер-спецпризначенець став на стежку війни з беззаконням заради збереження тихого провінційного життя для своєї родини.

Родина Захара Близнюка. Фото: соціальні мережі

«У внутрішніх військах є гасло: «Мужність. Честь. Закон». І хоча я вже не служу у внутрішніх військах, гасло зі мною по життю. Намагаюсь йому відповідати», - ділиться громадський діяч.

Його мета – виростити синів на природі, в дружній громаді односельців, на рідній Срібнянщині, в якій не буде  свавілля і остраху. І він докладає до цього зусиль.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини