Камбек у 90-ті: замовних вбивств в Україні стало вдвічі більше – на кілерів заведено 130 справ

21.05.2019 15:29

Автор: Кирил Вольний, журналіст

Хвиля замовних вбивств та замахів прокотилася Україною. За останні роки в Україні скоєно цілий ряд таких злочинів: вбивство Олеся Бузини, Павла Шеремета, росіянина Вороненкова, Аміни та Катерини Гандзюк. І перелік цей далеко не повний. Особлива увага ЗМІ та суспільства, звісно, прикована до тих, де прослідковується "російській слід". Та в загальній статистиці такі епізоди все ж таки одиничні. Основна ж частина "замовлень" немов повернулась до нас із 90-х – банальна розправа з "незручними" бізнесменами або спроби відібрати їхні гроші й активи.

Ніколи не знаєш, де ти знайдеш нову тему розслідування або де вона знайде тебе. Цього разу це сталося за допомогою соціальних мереж. Майже випадково, у Фейсбук, я натрапив на сторінку правозахисника Дмитра Татішвілі. В одному зі своїх постів він писав, що має інформацію про підготовку злочину та шукає підтримки правозахисних організацій і журналістів. Мовляв, ще залишається можливість запобігти скоєнню вбивства. За його словами, в нього була інформація про замовника, виконавця, їхні переговори та навіть передачу грошей. Невже це правда? Або це чийсь дурний жарт? Хоч і з явною насторогою, але я все ж вирішив детальніше в цьому розібратись.

Для початку необхідно було особисто поспілкуватись з Дмитром Татішвілі та отримати усі подробиці справи. Та тут починається справжній детектив. Ми десятки раз списувались у Фейсбук, навіть двічі розмовляли у Ватсапі, проте особисто зустрітись ніяк не виходило. Домовлялись, потім щось змінювалось, він раз у раз переносив дату нашої зустрічі. У соціальних мережах на цю тему спілкуватись не бажав, пояснював, що не можна допустити витоку інформації. В цей момент я вже почав сумніватись, чи не жарт це? Та все ж ми зустрілись. Організована ця зустріч була за всіма правилами конспірації.

Не буду тут дублювати інформацію, про що саме розповів Дмитро Татішвілі. Це можна подивитись в сюжеті "Вбивство замовляли?". Розкажу більше про бекстейдж цього розслідування. Дмитро дійсно поводився дуже обережно. Здалося, що спочатку нас ніби перевіряв та боявся, щоб інформація не потрапила в "непотрібні" руки. Я майже впевнений, що інформація, яку оприлюднив Дмитро – це лише верхівка айсберга. І здається, чим більше він буде впевнений у своїй безпеці та в роботі правоохоронців – тим більше доказів та фактів він готовий оприлюднити. Одне з найголовніших питань – проти кого готувався замах та які мотиви. Хоча, про мотиви (не на камеру) Дмитро говорив. Пов'язував він це з діяльністю ймовірного замовника в часи, коли мером Києва був Леонід Черновецький. Віктор Гринюк є чоловіком сестри дружини колишнього мера. Говорять, щоб вирішити "питання" по Києву, міському голові через таких довірених осіб передавали гроші. Завжди зі 100% передоплатою. Та коли якісь питання все не вирішувались і не вирішувались – люди вимагали повернути гроші. Дмитро Татішвілі каже, що винен Віктор Гринюк багатьом…

Щодо ж стосується ймовірного виконавця, то сам інсайдер ідентифікував і його. За інформацією Дмитра Татішвілі, він працівник СБУ. Під час підготовки сюжету ми намагалися дізнатися, чи дійсно Вадим Відіш працює або працював в СБУ? Вже після виходу сюжету в ефір ми отримали відповідь на наш запит.

Якщо чесно, то інформація про можливу участь в цьому співробітника СБУ трішки шокувала. Під час роботи над сюжетом непомітно для себе почав прискіпливіше придивлятись до людей, які крокували поруч, до припаркованих біля під'їзду авто... Експерти, з якими я спілкувався, говорять, що це нормальна практика. Юрій Колесніков каже, що в усіх країнах світу найкращі кілери – це вихідці зі спецслужб. А ситуація в Україні достатньо сприятлива для організації замовного вбивства. По-перше – війна на Донбасі. Скільки тисяч одиниць незареєстрованої зброї на руках у населення – ніхто точно не знає. По-друге – люди. Люди, які пройшли пекло війни, які мають досвід вбивати.

Зрозуміло, що крапку в цій історії ми не ставимо. Дмитро звернувся до всіх правоохоронних органів та відомств. Та чекає він не скільки на відповіді, а й на реакцію, адже, за його словами, вбивству ще можна запобігти. Чи зможуть це зробити правоохоронці? Припускаю, що їм він повідомив значно більше, ніж поки що розказав журналістам.

А ви готові дізнатись правду?

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X