Інсулінова королева, або валіза без ручки

25.06.2019 14:38

Автор: Кирил Вольний, журналіст

"СтопКор" почав розслідувати корупційні схеми про завод із виробництва інсулінів "Індар" ще наприкінці 2015 року. На початку 2016-го вийшло 2 сюжети – "Формула збагачення" та "Інтелектуальний грабунок". У першому сюжеті йшлося про якість індарівських інсулінів і схему, за якою з Китаю закуповували субстанцію для виготовлення інсулінів. У другому – про фіктивні фірми, на які були переписані патенти заводу.

Після виходу матеріалів голова правління ПрАТ "Індар" Любов Вишневська подала на "СтопКор! до суду. До речі, до суду вона полюбляє подавати часто. Хто переходить їй дорогу – одразу отримує купу проблем. Самі ж працівники заводу, щоб багато не балакали зайвого час від часу проходять детектор брехні. Але про це ми дізнались пізніше.

Минув рік. Я сконтактував із колишнім топ-менеджером заводу "Індар". Назвемо його Н. Чоловік погодився співпрацювати та надавати інсайдерську інформацію про схеми на підприємстві. Але на камеру Н. погодився говорити лише наприкінці 2018 року. Причому анонімно. Перед тим був довгий період збору інформації, який розтягнувся більш ніж на 2 роки. І сміх, і гріх, але за цей період один із ключових спікерів, якого ми сподівались записати – помер… Мовиться про лікаря-ендокринолога, професора Олександра Ларіна, який знав про завод "Індар" чи не найбільше.

За більш ніж півтора року збору інформації вдалося отримати ексклюзивні документи, які пояснювали, через які фірми-прокладки на "Індар" закуповували субстанцію з Китаю, як фірма доньки заступника Вишневської надавала заводу комунальні послуги. Ми змогли побачити навіть документ, де йшлося про перевірку працівників на детекторі брехні. З підписом "інсулінової королеви" Вишневської.

Та найцікавіша історія була з Бразилією. Держрегулятор цієї країни – Anvisa наприкінці 2017 року відмовив "Індару" у продовженні ліцензії на продаж українських інсулінів до Бразилії. Однак вже на початку січня 2018 року таємно до Києва прибула делегація від цього держрегулятора. Наша знімальна група зуміла спіймати в кадр представника організації Anvisa. Чоловік камери злякався і відмовився будь-що коментувати. А вже через місяць на сайті "Індару" з’явилось повідомлення – продаж інсулінів до Бразилії продовжиться.

Взагалі під час робити над матеріалом я зрозумів одне: завод "Індар" – дуже непопулярна тема в топ-чиновників України, особливо медичної галузі. І в Міністерстві охорони здоров’я, і в Адміністрації Президента, і в Парламенті намагаються уникати розмов про стратегічний український завод із виробництва інсулінів. Завод тим часом переорієнтувався на продаж в країни, що розвиваються. А українські діабетики відійшли на другий план, стали заручниками ситуації й тепер більшою мірою залежать від постачання інсулінів з інших країн.

Викликає повагу позиція Ольги Богомолець, яка за те, щоб на українському ринку інсулінів було більше вітчизняних препаратів. Але при цьому якісних. Однак навіть Богомолець ситуацію з "Індаром" коментує дуже обережно.

Чому так – досі під питанням. Спадає на думку, що всі, хто дотичний до цієї теми, або куплені, або залякані, або їм ця тема незручна з політичних міркувань. А тим часом один з тих, хто погодився говорити на тему "Індару" – екс-міністр охорони здоров’я (у 2014 році) Олег Мусій відкрито звинуватив Яценюка і міністра юстиції Павла Петренка у "дахуванні" цього підприємства. Прес-служба Яценюка відповіла: Мусій просто ображений, тому ллє бруд.

Розплутати цей Гордіїв вузол зі старих і нових інсулінових схем надзвичайно важко. Тим паче, що й СБУ, яке розслідує справу щодо "Індару", теж не горить бажанням коментувати, що ж там коїться. А розслідування триває уже кілька років.

Розрубати цей вузол? А що зробити натомість? Можливо, скоро дізнаємось, адже завод "Індар" потрапив до списку підприємств, які у 2019 році мають приватизувати. Це прерогатива Уряду і, поки що, особисто Володимира Гройсмана.

P.S. Але краще раз побачити. Тому дивіться розслідування про "Індар" на YouTube-каналі "Стоп корупції".

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини