Дмитро Снєгирьов
Дмитро Снєгирьов Експерт, співголова ГІ "Права Справа"

Індексація пенсій попри 13-мільярдну діру в бюджеті – політична акція влади

12.03.2021 10:00

Підтримка пенсіонерів чи піар-акція? Кабмін схвалив постанову, за якою буде проведена індексація пенсії на 11%. Передбачено проведення індексації для 8 млн осіб, що отримують пенсію за віком. Розмір пенсії завдяки індексації підвищиться в середньому на 308 гривень. При цьому мінімальний розмір підвищення встановлено на рівні 100 гривень.

Artboard 1
Ілюстрація: СтопКор

Крім того, обіцяють підвищити також мінімальну пенсійну виплату до рівня 2 400 грн особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків).

До речі, довічне утримання одного судді становить 67 961 грн. Водночас майже 70% українських пенсіонерів отримують менш ніж 3 тисячі гривень.

На мою думку, індексація пенсії – не більше, ніж акція для підняття рейтингів чинної влади. Як повідомлялося раніше, 17 лютого Кабінет Міністрів України затвердив бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік.

Утім, за оцінками спеціалістів, станом на липень 2020 року дефіцит ПФУ збільшився на 15 млрд грн і складав майже 38 млрд грн. Зауважу, дефіцит Пенсійного фонду з’явився внаслідок фактичної зупинки економіки на початку пандемії, коли були жорсткі карантинні обмеження. А також у результаті того, що Уряд підтримав вітчизняний бізнес, надавши можливість підприємцям та малому бізнесу не сплачувати ЄСВ під час вимушеного простою.

Pidvyshhennya 2021
Фото: пресслужба Пенсійного фонду

Видатки Пенсійного фонду за 2020 рік перевищили доходи на 13,2 мільярда гривень, і лише у грудні вперше за рік доходів було на 5,2 мільярда більше за витрати.

Влада заявляє, що відбудеться індексація пенсій, але це – суто політичні гасла. Провели індексацію пенсій, коштів на яку не було передбачено аж до грудня-місяця. Фактично нам демонструють політичну складову, яка не підкріплена жодними економічними розрахунками.

Нагадаю, що доходи Пенсійного фонду складаються із власних надходжень та дофінансування з держбюджету. Так, у 2020 році власних коштів ПФУ було 281,6 мільярда. Загальні доходи становлять 466,1 млрд грн. Видатки за цей період становили 479,3 мільярда. Таким чином, дефіцит сягає 13,2 мільярда гривень.

Примітно, що з січня цього року в Україні припинили нараховувати соціальні пенсії 60-річним українцям, які не мають необхідного стажу. А для жінок, які народилися після 1 квітня 1961 року, вік виходу на пенсію – понад 60 років. Якщо ж не вистачає страхового стажу для виходу на пенсію, влада дозволила його докупити. Вартість одного року стажу з 1 січня 2021 року – 31 680 грн.

Наразі мусимо констатувати, що всі проєкти влади щодо наповнення бюджету провалилися. З початку року Фонд отримав на 19,7 мільярда гривень менше від планових надходжень за єдиним соцвнеском, у грудні розрив був найнижчим за рік – на 0,3 мільярда менше.

З 2003 року в Україні намагалися побудувати трирівневу пенсійну систему європейського зразка, але зробити це так і не вдалося. Накопичувальний добровільний рівень охоплює менш ніж 1 млн осіб, себто приблизно 29% від загального числа застрахованих. За оцінками експертів, у 2055 році пенсії українців складуть лише 18% від їхньої зарплати.

У 2016 році сума єдиного соціального внеску була зменшена вдвічі. Тоді казали, що відбудеться детінізація зарплат, і, відповідно, наповнення Пенсійного фонду збільшиться. Проте нічого з цих обіцянок так і не справдилося.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини