Хто наживається на військових? – “таємні” тендери від Міноборони

07.03.2019 13:59

Державні закупівлі тісно асоціюються зі словом "відкат", проте масштаби й цинізм викритих корупційних схем інколи вражають. Йдеться, зокрема, про надважливу для України сферу – оборону. І про те, як фірми із сумнівними зв'язками під "дахом" Міноборони наживаються на постачаннях для військових на десятки мільйонів гривень. 

Наприкінці січня цього року Міноборони України тишком-нишком (у річних планах ці закупівлі не передбачалися), оголосило два тендери на чималенькі суми (18,76 та 25,95 млн грн відповідно) – на придбання захисних окулярів та окулярів-масок. Про "таємне" оборонне замовлення нібито ніхто не знав, та щоб забезпечити стовідсоткову перемогу втаємниченим компаніям, замовник вніс до тендерної документації одну, нічим непримітну вимогу – наявність висновку про випробування зразків. Який, до речі, можна отримати не менше ніж за місяць, позаяк переговорна процедура відбувається протягом 6 днів. Акцентуємо увагу ще раз: про "засекречене" оборонне замовлення ніхто не знав, чи... майже ніхто.

Тож спершу познайомимося з напрочуд завбачливими переможцями цих торгів: ТОВ "Тактичні системи" та ТОВ "КМ Дісті". Як-то кажуть, знімемо окуляри та зірвемо захисні маски.

ТОВ "Тактичні системи" зареєстровано в м. Києві у 2006 році. Підприємство було учасником у 107 закупівлях, з яких перемогло у 52. Головний замовник – Міністерство оборони України (7 закупівель на загальну суму 85,33 млн грн), також підписано 15 договорів з НАБУ на понад 6,75 млн грн та два контракти – з ГУ Нацполіції столиці на суму 1 млн грн.

Фірма належить Костянтину Хуршудяну.

Фото: Цензор.НЕТ

Бізнес-партнер пана Хуршудяна в іншій компанії – ТОВ "Дельта-Строй" – Катерина Костюк-Федорук сьогодні має прізвище Стопченко і є дружиною Максима Стопченка – чинного помічника на платній основі заступника голови фракції БПП, народної депутатки Ірини Луценко. Стопченко допомагав дружині Юрія Луценка й у минулому скликанні ВРУ, а у першій половині цього скликання, до обрання пана Луценка Генпрокурором, – був у складі його помічників. Зауважимо, що у декларації за 2016 рік Максим Стопченко "забув" зазначити майно дружини у ТОВ "Дельта Строй".

Не менш цікаві зв’язки має й ТОВ "КМ Дісті", яке також активно співпрацює з Міноборони – 6 договорів загальною сумою на понад 71 млн грн. Засновником підприємства є Розквас Тарас Михайлович, що також керує фірмою ТОВ "ЮАРМС". А контактною особою із закупівель вказаний Марушевський Костянтин Сергійович, який водночас має відношення до ТОВ "ЮА. РПА".

Переглянувши навіть неозброєним оком профілі підприємств "ЮАРМС" та "ЮА. РПА" у системі Clarity Project, неважко помітити, що вони входять до сфери впливу відомої компанії "Квазар Мікро" – бенефіціаром в обох випадках є Євген Уткін, один із засновників і керівник "Квазару" (того самого, що рік тому спростовував звинувачення головного військового прокурора Анатолія Матіоса у причетності до майнінгу криптовалюти та переказу грошових коштів в так звані "ДНР" й "ЛНР".

Обидві фірми встигли засвітитися у сумнівних тендерних схемах: у серпні 2016 року ГПУ і СБУ провели виїмку документів в офісі ТОВ "ЮАРМС" у справі про розкрадання 62 млн грн державних коштів при закупівлі програмного забезпечення для газової галузі.

А у жовтні 2018 року Миколаївське обласне територіальне відділення АМКУ оштрафувало ТОВ "Інститут новітніх технологій в освіті" та ТОВ "ЮА. РПА" за спотворення торгів місцевої військової частини на закупівлю стрілецьких тренажерів.

Зазначимо також, що керівником підприємства "ЮА. РПА" є Ігор Кабаненко, який із квітня до жовтня 2014 року обіймав посаду заступника міністра оборони України, доки не був люстрований відповідно до закону "Про очищення влади".

Та повернімось, власне, до схеми проведення тендерів на окуляри й маски (ідентифікатори UA-2019-01-30-003236-b та UA-2019-01-30-003749-b відповідно). Розглянувши надані учасниками торгів документи, бачимо наступну картину: ТОВ "Тактичні системи" завантажив необхідний за умовами конкурсу Висновок про результати перевірки №285 від 21.02.2019, а ТОВ "КМ Дісті" – аналогічний файл від 05.05.2018. Тобто ТОВ "КМ Дісті" отримав необхідний для участі в торгах документ майже за 9 місяців (!) до оголошення про проведення закупівлі!

Окрім того, аналіз завантаженого висновку свідчить про те, що ТОВ "КМ Дісті" звертався до ЗСУ ще за місяць до його отримання: випробування зразків були проведені у березні та квітні 2018 року – тобто майже за рік до тендеру.

У ТОВ "Тактичні системи" схожа ситуація: частину випробувань проведено тоді, коли відповідну закупівлю ще навіть не було оголошено! Тож якщо відкинути фантастичні припущення про мієлофон чи винайдену керівництвом підприємств машину часу, залишається лише одне ймовірне пояснення цих фактів, а саме – злив інформації конкретним учасникам про майбутні тендери та замовний характер проведення торгів.

"Враховуючи специфіку процедури в "оборонці" за скороченими термінами та відсутність інформації в річному плані, для звичайної компанії участь у цих закупівлях – фізично неможлива!", – резюмує координатор руху "За чесні закупівлі" Роман Сімутін, – "Отже, у цьому випадку можна стверджувати про очевидну змову між замовником та заздалегідь обраними переможцями торгів".

Далі – більше. Висновок щодо відповідності цінової пропозиції вимогам замовника мав бути чинним на кінцеву дату подання пропозицій – тобто для закупівлі "Окулярів захисних балістичних" на 18 лютого 2019 року.

Але єдиний учасник торгів за цим ідентифікатором, ТОВ "Тактичні системи", фактично не надав необхідний документ. Підприємство завантажило на сайт уповноваженого органу висновок про результати перевірки від 21.02.2019, який аж ніяк не міг бути дійсним за три дні до того!

За встановленими фактами порушень депутатом Київської обласної ради, координатором руху "За чесні закупівлі" Романом Сімутіним подано три звернення до Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України: щодо перевірки цих фактів, надання інформації відносно проведення вказаних торгів та скасування переговорної процедури для потреб оборони за ідентифікатором UA-2019-01-30-003236-b.

Наразі вже отримано відповідь за одним зі звернень: тендерний комітет МОУ відмовився скасовувати переговорну процедуру та має намір укласти договір з ТОВ "Тактичні системи", проігнорувавши явні "нестикування" з датами та інші очевидні порушення.

Отже, поки Україна потерпає від військової агресії з боку Російської Федерації, а справжні герої продовжують гинути у зоні ООС, десятки мільйонів гривень під прикриттям Міноборони стікаються з бюджету до кишень сумнівних ділків.

Команда "СтопКору" та руху "За чесні закупівлі" продовжує стежити за розвитком подій по "оборонних" тендерах. Про нові факти та відповіді на ще два подані звернення ми обов’язково розповімо, тож слідкуйте за нашими публікаціями!

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини