Кирил Вольний
Кирил Вольний Журналіст

Гудбай, Одеса: понад 100 будинків можуть обвалитися через забудову історичного центру

Всім привіт! Чи були ви цього літа на морі? Якщо ні, то, можливо, ще плануєте свій відпочинок. У цьому сезоні в тренді – внутрішній туризм, і Одеса як ніхто відчула це на собі. Хтось їде туди за морем та засмагою, хтось – за крутими вечірками, а хтось – за атмосферою, людьми та архітектурою. Однак історична та аутентична Одеса зникає у нас на очах.

Blog_Odessa
Ілюстрація: СтопКор

Експерти говорять: якщо темпи руйнування будівель будуть такими і надалі, то за тридцять років від історичного центру Одеси майже нічого не залишиться. Останні події підтверджують цю сумну тенденцію: за чотири місяці в Одесі обвалилися п’ять історичних будівель.

Ми не будемо окремо описувати кожен випадок, а спробуємо сконцентруватись на причинах. Адже частота, з якою в Одесі падають будинки, дає зрозуміти: проблема має системний характер. Ми поспілкувались з архітекторами, геодезистами та інженерами і з’ясували, що причин насправді декілька.

Перша з них – це матеріали, з яких побудовані старі одеські будинки. Зведені вони наприкінці ХІХ – початку ХХ століття, і основним будматеріалом тоді був вапняк. Це дуже дешева і доступна сировина, але вона має свої особливості: коли вапняк мокрий, він втрачає свої опорні властивості.

Torgova20_1
Історична Одеса зникає на очах Фото: Dumskaya

Це означає, що дірявий дах або старі комунікації у таких будинках однозначно призведуть до катастрофи. З цього випливає друга причина під назвою «житлово-комунальне господарство».

Про постійний витік води говорили й постраждалі мешканці будинку на вул. Ясна, 10. Вони повідомили журналістам, що протягом двох місяців звертались до комунальників з інформацією про те, що в одній з квартир постійно тече вода. Але комунальники жодним чином не відреагували, і за два місяці будинок обвалився.

Yasna10_1
Обвалення на Ясній, 10 Фото: ДСНС

Проаналізувавши усі п’ять випадків обвалів будинків в історичній частині Одеси, ми помітили цікаву закономірність: маже біля кожного об’єкту відбувалось зведення багатоповерхівок. І деякі експерти напряму пов’язують падіння старих вапнякових будівель із забудовами поруч.

Яскравий приклад – епізод на вул. Торговій, 20. Після того, як тут стався обвал, мешканці, які одразу вибігли на вулицю, побачили екскаватор, ківш якого врізався у фундамент їхнього будинку. Поруч забудовник зносив старі лазні, аби побудувати на цьому місці новий об’єкт. Унікальність цієї історії в тому, що тут забудовник принаймні визнає свою провину та забезпечив людей житлом і обіцяє їм компенсації.

Torgova20_2
Обвалення на Торговій, 20 Фото: Dumskaya

Та за словами експертів, ситуація більш глобальна, аніж видається на перший погляд. Науковці з Космічного центру, які ведуть сейсмодослідження та з космосу слідкують за просіданням будинків, нещодавно оприлюднили дуже цікаві матеріали. Стосується воно й будинків, які нещодавно впали в Одесі.

Ось ці знімки. На них зеленими точками позначені стабільні об’єкти, а жовтими – ті, що помітно просідають. Саме в місцях, виділених жовтим, і стались обвалення будинків. Майже біля кожного з місць просідань розташовано будівельний майданчик.

ris.-4-–-rezultati-interferometrichnoї-obrobki
Результати інтерферометричної обробки (Торгова, 20) Фото: НЦУВКЗ
ris.-13-–-rezultati-interferometrichnoї-obrobki
Результати інтерферометричної обробки (Ясна, 10) Фото: НЦУВКЗ

Міська та обласна влада Одеси поки що змогла тільки порахувати кількість аварійних та зношених будинків. Лише за офіційною інформацією аварійних будівель в Одесі 263, зношених – тобто таких будинків, що зношені більше, ніж на 61 відсоток – 613. І 143 старі будинки розташовані поруч із будмайданчиками, що створює для них додаткову небезпеку.

Тому моя порада: встигніть цього літа відвідати Одесу, бо наступного року дечого ви там вже більше не побачите! Бережіть себе і підписуйтесь на канал «Стоп корупції», аби завжди бути в курсі останніх подій.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини