Функціонери замість тренерів: хто та навіщо літав у Токіо з Міністерства та НОК

У мережі розгорівся скандал через Олімпіаду-2020 у Токіо. Зокрема, чемпіон та представник партії «Слуга народу» Жан Беленюк, а також спортсменка Марина Килипко заявили, що замість частини функціонерів із Міністерства могли полетіти на змагання тренери. «СтопКор» дізнався, хто з посадовців відвідав Олімпіаду, а кому місця не вистачило, та до чого це призвело.

olimpiyski igri 2020
Ілюстрація: СтопКор

Зокрема, від Міністерства молоді та спорту України, а також від Національного олімпійського комітету України полетіли 15 осіб із 323 делегатів. Усі інші – це спортсмени та тренери, масажисти та організаційний супровід.

Здавалося б, не так уже багато функціонерів. Утім, на думку Беленюка та Килипко, замість частини з них на ігри можна було відправити більше тренерів і це дало б кращий результат.

Отже, хто з чиновників полетів у Токіо державним коштом?

 1. Гутцайт Вадим Маркович – Міністр молоді та спорту України;
 2. Бубка Сергій Назарович – Президент НОК України;
 3. Симонов Сергій Анатолійович – перший заступник Міністра молоді та спорту України;
 4. Уманець Ніна Дмитрівна – заступник Міністра молоді та спорту України;
 5. Федюшина Тетяна Андріївна – заступник директора департаменту олімпійського спорту — начальник відділу аналітичного, науково-методичного забезпечення збірних команд та олімпійської підготовки Міністерства молоді та спорту України;
 6. Цигиця Олена Леонідівна – начальник відділу єдиноборств, складнокоординаційних та стрілецьких літніх олімпійських видів спорту Міністерства молоді та спорту України;
 7. Буєва Юлія Вікторівна – начальник відділу ігрових літніх видів спорту Міністерства молоді та спорту України;
 8. Коваленко Наталія Петрівна – виконавчий директор НОК України;
 9. Яковлев Олександр Володимирович – заступник виконавчого директора НОК України;
 10. Олексенко Ігор Миколайович – голова медичної місії НОК України;
 11. Жидкова Катерина Анатоліївна – пресаташе делегації України на Іграх ХХХІІ Олімпіади Токіо-2020;
 12. Дем`янець Неля Миколаївна – начальник міжнародного відділу НОК України;
 13. Кручек Ярослав Іванович – заступник голови Національного антидопінгового центру України;
 14. Сафіуллін Равіль Сафович – віцепрезидент НОК України, президент Федерації легкої атлетики України;
 15. Волков Олег Ігоревич – голова комісії НОК України зі зв`язків зі ЗМІ та громадськістю, президент федерації стрільби України.

Скільки коштів витратила Україна на Олімпіаду

Японія витратила на Олімпіаду-2020 понад 15 мільярдів доларів зі скарбниці, не рахуючи внески приватних інвесторів. Загалом, витрати на токійські Ігри перевищили 25 мільярдів доларів при початково заявленому бюджеті у 7,5 мільярда.

«СтопКор» підрахував найменші витрати України. Зокрема, якщо брати квитки, наприклад, за місяць, то вартість найдешевших квитків у обидва боки становить приблизно 20 599 грн з людини. Проживання у не найкращому тризірковому готелі коштує 674 грн на добу, тобто 10 103 грн за 2 тижні. За простими підрахунками, витрати на переліт та проживання 323 делегатів можуть становити 3 млн 283 тис. грн. Якщо говорити про 15 функціонерів із міністерства, то бюджет становить 172 144 грн. І це без харчування та будь-яких інших витрат.

kvitki tokio
Фото: скриншот
hotel tokio
Фото: скриншот

Згідно з інформацією про видатки державного бюджету, на підготовку та участь національних збірних команд України в міжнародних змаганнях за 2021 рік було витрачено понад 136 мільйонів гривень.

На мою власну думку, серед, так би мовити, корисних посадовців, на Олімпіаду можна було відправити Гутцайта, Бубку, Федюшину, Коваленко, Олексенка, Жидкову, Дем’янець, Кручика, Сафіулліна та Волкову. Функціонал інших 5 членів – особисто мені, як і більшості українців, лишається незрозумілим. Зокрема, про це писали й користувачі соцмереж у коментарях до гучного посту Беленюка.

«Ознайомилася з документом. Дійсно, дивує, коли їде на Олімпійські ігри урядовець і ми всі платимо за його квиток, трансфер, харчування та проживання замість людини, яка або бере участь в Іграх безпосередньо, або допомагає готуватися, як от тренер. Куди йдуть бюджетні кошти?»

«Якби провідним спортсменам це дозволили, і на ОІ поїхало менше туристів із Міністерства, то, можливо, у нас була б не одна золота медаль.
Дуже шкода дівчат і хлопців, які 4 роки готувалися до ОІ, але не дотягнули до медалі в тому числі через цих туристів».

«Сподіваємося тільки на вашу підтримку, те, що тренер не поїхав — це жах і ганьба, але масажисти та інші, хто важливий для спортсменів, вкрай важливі люди, зверніть, будь ласка, на це увагу: купа людей зайвих поїхали, бачили Шуфрича, вашого колегу, краще б тренера привезли».

Те, що нардеп від ОПЗЖ Нестор Шуфрич теж літав у Токіо, підтвердили в його пресслужбі. Як і чому він там опинився та чиїм коштом – власним чи державним, уточнено не було.

shufrich u tokio
Фото: скриншот

Отже, проблема перша – нестача комунікації профільного міністерства з громадою. Відсутність пояснень функціоналу членів делегації, відсутність пояснень організаційних моментів. Так, говорили про медалі та про перемоги – та чи достатньо цього?

Проблема друга – за правилами (хто їх придумав?) розрахунок був таким: один тренер на двох спортсменів. Утім, та сама Марина Килипко категорично не згодна з таким розкладом. Спортсменка посіла п'яте місце у стрибках з жердиною на своїй дебютній Олімпіаді, однак вона впевнена, що могло бути краще.

Це вельми гідний результат, але наша співвітчизниця була до сліз засмучена після виступу. Вона обурена рішенням Федерації легкої атлетики України й Національного олімпійського комітету країни щодо того, що їй не надали тренера. 25-річна спортсменка заплакала, даючи інтерв'ю в етері.

marina kilipko
Фото: скриншот

Сам тренер Віктор Шевцов заявив, що змирився з таким рішенням, зазначивши, що «фінансова ситуація дуже така важка у Федерації».

За словами Жана Беленюка, кількох функціонерів можна було б лишити в Україні, а замість них – узяти ще кількох тренерів. Утім, як би сприйняли інші спортсмени таку нерівність?

Як народний депутат Беленюк також заявив, що візьме під особистий контроль проблемні питання спортсменів-олімпійців. За його словами, спортсменами також були порушені питання щодо якості реабілітації після перенесення операцій і травм.

Зазначимо, що сам Беленюк виборов «золото» із вивихнутим плечем, що ретельно приховував під час змагань.

За словами журналіста Романа Бочкали, Україні потрібно глобально переглянути підхід до управління спортивною сферою.

«Ви бували у відповідному міністерстві? Я був декілька разів. Там смердить совком і корупцією. Кожен, хто приходить до керівництва, починає ділити посади, бюджети федерацій, землю та об'єкти нерухомості. Оточує себе сумнівними радниками. І нічого особливо не змінюється в кращий бік. Наш спортивний корабель пливе далі. І скоро ризикує сісти на мілину», – заявив він.

Бочкала також наголосив на відсутності єдиної бази підготовки олімпійців – на мою думку, проблема номер 3.

«ЇЇ як не було, так і немає. Хоча є низка цікавих проєктів, що включають бізнес-підхід. На тлі загального підйому інтересу до здорового способу життя серед населення, професійний спорт деградує. За винятком окремо взятих видів, які трималися на ентузіастах із великими фінансовими можливостями.

Але державного підходу немає. Немає стратегії. Чим не привід для керівництва країни зробити оргвисновки? Заслухати спортивних функціонерів і половину вигнати до чортової бабусі. А головне — послухати людей, небайдужих до спорту, які готові вкладати свої особисті кошти, а не грабувати. Послухати тренерів, спортсменів. Вони розкажуть багато цікавого. Зараз для цього вдалий момент», – наголосив він.

І хоча не можна сказати, що наші спортсмени провалили цю Олімпіаду, утім, вона мала б навчити чиновників переглянути та коректно розставити пріоритети. Можливо, якщо буде враховано проблемні питання цих змагань, у 2024 році ситуація зміниться, а наші спортсмени більше не будуть проливати сльози.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини