Експерти визнали графітовий кар’єр на півдні Одещини абсолютно безпечним за рівнем радіації

Смертельна радіаційна небезпека чи фейк? Мешканці села Осички на Одещині скаржаться на можливу загрозу здоров’ю та екології від видобутку графіту, яким планує займатися поруч ТОВ «Українська Постачальна Група». Та через блокування роботи кар’єру бюджет району ризикує недоотримати 10-12 млн грн на рік. Де тут правда, а де – міф? З’ясовувала Олександра Сербін.

Розпочнемо з самої компанії, яка купила дозвіл на видобуток графіту. Інвестор – ТОВ «Українська Постачальна Група», співвласник гігантської продуктової корпорації АТБ. Віднедавна власники компанії вирішили розширити бізнес і вкласти гроші у видобування корисних копалин.

Osychky1
Графіт планують видобувати на півдні Одещини Фото: скріншот

Графіт вони називають «мінералом майбутнього». Адже він є компонентом, завдяки якому електрична енергія перетворюється на механічну. А оскільки провідні країни одна за одною заявляють про масштабний і ледь не примусовий перехід на електрокари, то й запчастини до них користуватимуться все більшим попитом.

Ми вирішили провести експеримент і запросили незалежного експерта з екології. Команда «СтопКору» перевірила шари ґрунту на наявність радіоактивних речовин. Глибина різна – від кількох до кількох десятків метрів. І ось висновок експерта: дана точка є абсолютно безпечною з точки зору радіаційного фону.

Так само спростували міф і щодо можливої посухи. На думку профільних спеціалістів, лівий берег річки Південний Буг навпаки дасть ще більший приплив води.

Але якщо вода не зникне, а розмови про радіацію – фейк, чому все ж таки місцеві так категорично кажуть кар'єру «ні»? Як виявилося, справа – у грошах.

«Нам до району в громаду потрібні вже серйозні інвестиції ,щоб все ожило. І заборона – це звичайне жлобство. Якщо там на кар'єрі буде зарплата 20-25 тисяч, то хто ж буде у нас тут робити за 3 тисячі чи за 5? Вони бояться», – коментує депутат Савранської селищної ради Микола Терлецький.

Osychky3
Микола Терлецький Фото: СтопКор

Тож розв’язати цей конфлікт зможе тільки конструктивний діалог між інвесторами та селянами.

Висновки експертів, яких ми залучили до розслідування - однозначні. Видобуток графіту поблизу села Осички не загрожує ні радіацією, ні зневодненням. Ба більше - обіцяє мільйонні надходження до місцевого бюджету. Та й за самим проєктом стоїть не фірма-одноденка і відома потужна корпорація.

Чим насправді закінчиться ця історія? Підписуйтесь на наш канал та сторінки у соцмережах, аби не пропустити продовження.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини