Експерт: Українська сторона віддала РФ ініціативу в перемовинах і затвердженні мирного плану щодо Донбасу

12.04.2021 10:32

Представники української сторони в Тристоронній контактній групі (ТКГ) зробили низку суперечливих заяв щодо нового плану врегулювання конфлікту на Сході. Ці розбіжності дозволили Кремлю здійснювати маніпуляції та можуть призвести до ситуації, коли посередники можуть узгодити свій план без урахування пропозицій України та змусять Київ ратифікувати документ, вважає голова ГІ «Права справа» Дмитро Снєгирьов.

zelenskiy putin merkel makron
Фото: Twitter Володимир Зеленський

Експерт звертає увагу на значну кількість суперечностей в оцінках української делегації мирного плану щодо Донбасу Франції та Німеччини й узгодженості цього документа з українською стороною.

«Зокрема, абсолютно неправильною є заява глави Офісу Президента Андрія Єрмака про те, що план є спільним баченням України, Німеччини та Франції і створений з урахуванням пропозицій Києва. Переконаний, що такою заявою українська сторона підкреслила той факт, що ініціаторами цього плану, або ж «мирних кластерів», виступають саме Німеччина і Франція, а не Україна. Українській стороні, на мою думку, таким чином відводилася лише роль узгодження певних позицій», – наголошує пан Снєгирьов.

На його думку, ще більше розбіжностей в оцінках додала інформація взагалі про наявність або відсутність такого мирного плану.

Так, віцепрем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков зазначив, що новий план щодо Донбасу, про який говорить глава ОП Андрій Єрмак, є спільним баченням України, Німеччини та Франції з урегулювання ситуації. Він наголосив, що робота над ним почалася ще у 2016 році після нормандського саміту за участі тодішнього президента Петра Порошенка. Водночас Резніков відмовився розкрити подробиці ініціативи.

Своєю чергою, Андрій Єрмак заявив, що український план мирного врегулювання «лежить на столі» та що Україна дуже чекає на аналогічну позицію з боку Росії. За його словами, якщо російська сторона не погоджується, це означає, що вона не хоче припинення війни та настання миру на території Донбасу.

Натомість радник з інформаційної політики української делегації в ТКГ Олексій Арестович зауважив, що презентація ініціативи Франції та Німеччини щодо «кластерів мирного врегулювання» має відбутися у найближчі два-три тижні. За його словами, ключовим моментом є прийняття або неприйняття Кремлем пропозицій Франції та Німеччини.

«Заяви Єрмака й Арестовича свідчили про узгодження позиції з Україною. Водночас член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш заявив, що новий план щодо Донбасу, про який сказав Єрмак, не був представлений українській делегації в Тристоронній контактній групі. За словами Гармаша, жоден із членів української делегації не бачив і не був ознайомлений з цим документом. Тобто пролунали контроверсійні заяви», – коментує голова ГІ «Права справа».

dmitro snegiriov
Дмитро Снєгирьов Фото: скриншот

За його словами, саме це дозволило російській делегації заявляти про наявність в плані українських пропозицій чи взагалі про його відсутність. Розбіжностями і скористалася Москва – Дмитро Пєсков і Сергій Лавров заявили, що мирного плану щодо Донбасу взагалі немає.

Понад те, Росія наполягає на закріпленні в письмовому вигляді тези про те, що план української сторони взагалі не представлений і його не існує. А після цього пролунала ще одна недалекоглядна заява Єрмака про те, що публікація у російській газеті «Коммерсантъ» положення доопрацьованого Україною німецько-французького проєкту мирного врегулювання на Донбасі «Ключові кластери з реалізації Мінських угод», підтверджує факт наявності цього документа у російської сторони.

«Аналогічний привід для маніпуляцій Кремлю дали і заяви української сторони про підвищення ролі Еммануеля Макрона в переговорному процесі. Нагадаю, що саме після цих меседжів Росія перехопила ініціативу та Владімір Путін запропонував прямі переговори з Німеччиною та Францією без урахування позиції України. Таким чином, переконаний, знижується суб’єктність України, а статус війни з РФ зводиться до внутрішнього конфлікту», – додає пан Дмитро.

Експерт вважає, що таким чином три сторони, які виступають посередниками у врегулюванні конфлікту (Росія у переговорах позиціює себе саме як посередник, а не як учасник), узгодять і «спустять» Україні план врегулювання. І українській стороні нічого не залишиться, як ратифікувати цей документ.

Він також зазначив, що подібна пропозиція російської сторони прозвучала після заяв російських посадовців про те, що саме Україна блокує переговорний процес. Як і заява про те, що відбудеться телефонна розмова Владіміра Путіна з Еммануелем Макроном і Ангелою Меркель. Таким чином, за висновком експерта, українська сторона фактично віддала Російській Федерації дипломатичну ініціативу в переговорах і затвердженні мирного плану щодо Донбасу.

«До подібних сентенцій призвели неузгодженість та відсутність єдиного голосу, який би формував заяви та позиції української делегації. Подібні дипломатичні кроки РФ дозволяють Кремлю продемонструвати свою договороспроможність і водночас звинуватити Київ у відсутності прогресу в Мінських, і передусім, у «нормандських» домовленостях. Одночасно це дозволяє понизити суб’єктність нашої держави. Це досить небезпечний сценарій на тлі розгортання російського угруповання як на території незаконно анексованого Криму, так і поблизу кордонів України, передусім біля кордонів РФ з ОРДЛО», – резюмував Снєгирьов.

Нагадаємо, 30 березня канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон і президент РФ Владімір Путін у форматі відеоконференції обговорили врегулювання конфлікту на Сході України. Пресслужба Меркель повідомила, що сторони закликали Путіна до поступу в переговорах у «нормандському форматі» з реалізації Мінських домовленостей. Водночас у пресслужбі Кремля заявили, що Путін висловив занепокоєння «спровокованою Україною ескалацією збройного протистояння».

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини