Експерт: Шанси узгодження великоднього перемир’я на Донбасі – високі

Під час поїздки на Херсонщину Президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність оновлення Мінського формату переговорів щодо Донбасу. Імовірність укладання під час перемовин чергового перемир'я – дуже висока, наголосив громадський активіст, голова ГІ «Права справа» Дмитро Снєгирьов.

Dmytro-Sniehyrov_zl
Дмитро Снєгирьов Фото з відкритих джерел

«Цього разу українська делегація спрацювала на випередження, запропонувавши характер перемир'я, пов'язаний із релігійними святами. На цьому завжди відігравала Москва, підкреслюючи своє «благочестя» і «здатність домовлятися». Цього разу саме українська сторона поставила РФ на політичну розтяжку. РФ доведеться або погоджуватися, або аргументувати свою відмову від великоднього перемир'я», – зазначив експерт.

Нагадаємо, за цей час звучало вже більш як два десятки подібного роду заяв про безстрокове припинення вогню. І всі вони швидко зривалися незаконними збройними формуваннями. Тому зараз варто порушувати питання не просто про черговий етап перемир'я, а про більш ретельну систему верифікації порушень.

Пан Снєгирьов також наголосив на ризиках, які можуть виникнути, враховуючи наполегливе бажання Кремля вивести офіційний Київ на прямі переговори з ОРДЛО.

dmitro snegiriov
Дмитро Снєгирьов Фото: скриншот

«Російська сторона запропонувала, щоб верифікацію проводили представники Спільного центру з контролю і координації з питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін на Донбасі (СЦКК) в його нинішньому вигляді. Це – російська пастка. До 2017 року в СЦКК входили українські та російські представники. Наприкінці 2017- го року росіяни покинули цей центр. Там залишилася тільки українська сторона. Паралельно з цим створили свій варіант СЦКК представники квазіреспублік. Але ми не визнаємо його діяльність та їхні дані. Так от, якщо ми погоджуємося на пропозицію Москви, на СЦКК в нинішньому вигляді, то де-юре визнаємо існування квазіреспублік. І виходимо, хоч і на нижчому рівні, але на прямий діалог з Донецьком і Луганськом. А це вже легітимізація так званих ДНР і ЛНР. Допустити цього ні в якому разі не можна», – наголосив керівник ГІ «Права справа».

На думку експерта, Україні слід наполягати на тому, щоб верифікація здійснювалася винятково представниками Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Крім того, варто порушити питання про збільшення кількості співробітників цієї місії, поліпшення її оснащеності, розширення мандату.

«Я вважаю, що росіяни до СЦКК навряд чи повернуться. Адже виходили вони звідти після того, як Україна почала проводити дактилоскопію російських громадян. До того ж, відсутність представників РФ у СЦЦК дає можливість Кремлю продовжувати продукувати меседжі в стилі «настамнет» і стверджувати, що це внутрішньоукраїнський конфлікт», – резюмував пан Снєгирьов.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини