Експансія під час «холери»: як турецькі цементники захоплюють український ринок

24.12.2020 15:42

2020-й став роком серйозних викликів як для України, так і для всього світу. Коронавірусний локдаун боляче вдарив по багатьох світових ринках, підштовхуючи уряди країн до кардинальних рішень. Європейські держави на тлі коронакризи підтримують дотаціями не тільки своїх громадян, а й цілі галузі власної економіки.

TOCHKA ZORU kirill tsement
Ілюстрація: СтопКор

В умовах кризи кожна держава прагне зберегти свою економіку. Коли споживчий попит та споживання товарів падає, вихід один - захоплювати нові ринки збуту. Якщо криза глобальна, це робити непросто, тому потужні економіки часто обирають шлях експансії на більш слабкі та незахищені ринки. Саме такі ризики в умовах коронокризи постали перед цілою галуззю української економіки - виробництвом цементу.

Довідково:

Виробництво цементу в Україні — це високотехнологічна сфера, яка створює 5 тисяч робочих місць, які створюють ще 15 000 у суміжних сферах. Щороку вона поповнює бюджет податками на мільярди гривень та вже залучила в Україну понад 2 мільярди євро прямих інвестицій.

Маючи повну підтримку з боку держави, турецькі виробники отримують конкуренту перевагу та, демпінгуючи, впевнено захоплюють вітчизняний ринок. У 2017 році Туреччина поставила до України 400 тисяч тонн цементу. У 2018-му - трохи більше, 450. У 2019-му цей показник сягнув вже 720 тисяч тонн. І лише за 11 місяців 2020-го ця цифра вже перевалила за 1 мільйон тонн.

Чим це загрожує українській економіці?

Сьогодні обсягів продукції, яку виробляють українські підприємства, цілком достатньо, аби на 100 відсотків задовольнити потреби внутрішнього будівельного ринку і навіть забезпечити експорт до країн Європи.

Збільшення турецького імпорту дорівнює скороченню українського виробництва та робочих місць. Як у таких умовах захищають свої ринки європейські країни? Інструмент, який дозволений правилами міжнародної світової торгівлі, - це антидемпінг. І саме його необхідно застосовувати на державному рівні проти турецької експансії.

Гостроти питанню надає й наближення підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною. Чи зможе наша держава відстояти свої економічні інтереси? Дискусії на цю тему не вщухають, тому чекайте на продовження цієї теми!

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини