Ексклюзивне інтерв’ю начальника УЗЕ в Луганській області, полковника поліції Камишанського О.Ю.

Затримання, проведене в Луганській області 9 лютого 2018 р. – одне з найгучніших в регіоні за останній час. Коментар дає начальник Управління захисту економіки в Луганській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, полковник поліції Камишанський Олексій Юрійович.

Олексію Юрійовичу, як давно Ви приступили до роботи?

Приступив до роботи на посаді начальника управління 26 лютого 2017 року.

Тобто, власне кажучи, річниця. І рік ознаменувався гучним затриманням?

Я не дуже люблю весь цей галас. Насправді це просто наша робота, за яку ми отримуємо непогану зарплату. Можу сказати, що 09.02.18 співробітниками управління захисту економіки в Луганській області спільно з військовою прокуратурою сил АТО відбулося затримання директора одного з Департаментів Луганської ОДА та керівника одного з інтернатів області, які були викриті у вимаганні та одержанні неправомірної вигоди у вигляді «відкату» за виконані будівельні роботи, які проводилися в інтернаті. Було відстежено ланцюжок, припинена схема отримання грошових коштів керівником інтернату для подальшої їх передачі директору одного з Департаментів ЛОДА.

Ви можете назвати цей Департамент?

Знаю, що деякі вже назвали цей Департамент, але виходячи з процесуальних норм, називати імен підозрюваних до вироку суду я не можу. Можу сказати, що цим особам пред'явлено підозру за ст.368, ч 3 (* одержання хабара у великому розмірі або службовою особою), і обрано ​​запобіжний захід – домашній арешт. Військова прокуратура Сил АТО проводить слідчі дії і я думаю, будуть виявлені й інші факти скоєння аналогічних злочинів. Але вважаю, що схема зламана.

Чи проводилися оперативно-слідчі дії щодо цього Департаменту раніше?

Саме в самому Департаменті, наскільки мені відомо, не проводилися. Щодо територіальних підрозділів, в рамках інших кримінальних проваджень проводився ряд обшуків. Це було пов'язано з ВПЛ (* тимчасово переміщеними особами). Зрозуміло, що в місті, в якому проживають 30,0 т. жителів, навряд чи може бути 70,0 т. переселенців. Але у цій справі дуже багато слідчо-оперативних дій, і що-небудь ствердно говорити поки рано.

У повідомленні речника Генпрокуратури фігурує сума 109,0 тисяч грн. Це разова сума? Чи це така довга історія – спочатку половина, потім ще?

Це було кілька етапів, проводилася оперативна комбінація. Остання сума була 79,0 тисяч гривень, з якою й були затримані підозрювані. Згідно з КПК, все проводилося під контролем слідчої групи.

Скажіть, а як відбуваються подібні розробки? Підрядник сам до вас приходить?

Я вважаю, це рівень довіри до поліції. Люди самі звертаються. А якщо вони звертаються, значить, вже сприймають поліцію як інший орган. Орган, здатний більш чесно і професійно виконувати поставлені завдання. Люди йдуть до нас. У нас є цілодобова гаряча лінія, є бігборди і в обласному, і в районних центрах. Сигнали та дзвінки йдуть постійно. Якісь не підтверджуються, які підтверджуються. Багато анонімних звернень, але у багатьох вже настала точка кипіння і вони приходять до нас з офіційною заявою. Багато свідомих людей, готових боротися за свою країну. В даному випадку підрядник виконав роботи в повному обсязі, але був поставлений в умови, коли повинен був віддавати частину прибутку за підписання необхідних для оплати форм і документів.

Ви вважаєте, це «разова акція» чиновників чи ні? І як Ви бачите перспективи цього кримінального провадження?

Я вважаю що не разова. І переконаний, що справа буде доведена до суду. Природно, впливати на суд або органи слідства я не можу, але по тому, що мені відомо, переконаний – справа буде передана до суду. Постараємося це зробити якомога швидше.

А за час вашого керівництва управлінням багато винесено обвинувальних вироків за корупційними злочинами?

У нас багато вироків за корупційними статтями, але реальний термін – 5 років позбавлення волі – тільки один, інші засуджені умовно. Але тут потрібно розуміти, що засуджений чиновник позбавляється посади і можливості її зайняти протягом певного часу. Це і є свого роду очищення влади. Дуже часто той, хто стоїть на вершині корупційної піраміди, по суті нічого не підписує і ні за що не відповідає. І як завжди, під основний удар потрапляють стрілочники-виконавці. Це звичайно дуже ускладнює роботу.

Мабуть, одна з головних цілей інтерв'ю – показати потенційній групі ризику, що участь в корупційних іграх може погано закінчитися. При цьому хочу звернути увагу на ще одну непросту проблему – відсутність кадрів. Припустимо, будь-якої Департамент охорони здоров'я у віддаленому районі очолює колишня лікар-педіатр. Так, вона проходить певні етапи навчання. Але керуючи Департаментом, їй доводиться проводити тендери, укладати договори, контролювати виконання будівельних робіт і т.д.

І за все це існує персональна відповідальність. Але вона всього лише педіатр, а не будівельник або, скажімо, автомеханік. В результаті, в незалежності, була чи ні корупційна складова, перевірка виявляє грубі порушення на зданих об'єктах. Внаслідок цього – маса кримінальних справ і, зрештою, неосвоєних коштів – не побудованих шкіл, доріг, не закуплених автомобілів... Часто люди налякані і дмуть на воду. Як з цим бути? 

Так, це дійсно велика проблема. З одного боку це можна зрозуміти, але що робити, якщо державі завдано збиток, скажімо, в пару мільйонів? Думаю, правильно при тій же районній адміністрації створювати якийсь ОКС, – відділ кап. будівництва, який і буде контролювати хід будівельних робіт. Позбавити Департаменти та установи невластивих їм функцій. Сформувати кадри для спеціалізованих відділів – завдання керівників на місцях. Тоді й вимоги до них будуть виглядати більш логічними та обґрунтованими.

Спасибі за інтерв'ю. Олексію Юрійовичу, що б Ви хотіли сказати читачам на завершення?

Хочу сказати, що головне завдання всіх підрозділів поліції – повернути довіру людей. А оскільки ми, як Управління захисту економіки, в авангарді боротьби з, мабуть, головним злом країни – корупцією, з нас і попит більший. У розробці дуже багато проваджень, говорити про які, природно, поки не можу. Разом з тим, важливим є і морально-етичний вигляд співробітника. Наприклад, в Управлінні приділяється велика увага боротьбі з хамством, недопущенням відносин, що виходять за рамки службових... Будь-яка людина заслуговує насамперед шанобливого ставлення.
Наостанок хочу сказати – не закривайте очі на корупціонерів, приходьте, телефонуйте, пишіть. Не залишайтеся байдужими. Без вашої допомоги нам не обійтися.

Телефони гарячої лінії УЗЕ в Луганській області: 0953679010, 0673382958

Спеціально для ІА "Стоп корупції".

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини