Друзям – мільйони, пацієнтам – тортури: торги від департаменту охорони здоров’я спричинили медичний колапс у Києві

28.08.2019 12:00

За два останні роки на лікування хворих на фенілкетонурію в Україні було виділено понад 36 млн гривень. Та чи дійсно за призначенням пішла у 2019 році захмарна сума у понад 21 млн?

Ці закупівлі створили величезну проблему, вважає Наталія Тимощук, яка очолює благодійну організацію «Покоління» і є членом постійної робочої групи при ДОЗі з питань закупівлі лікувальних сумішей для хворих на ФКУ.

Нагадаємо, Фенілкетонурія або ФКУ – хвороба спадкова. Це порушення обміну речовин, коли фенілаланін (одна з амінокислот, що складають будь-яку білкову молекулу) організмом людини не переробляється. За умови відсутності лікування ФКУ призводить до розумової відсталості. Але за умови своєчасного виявлення хвороби та адекватного лікування хворий на ФКУ виростає в соціально адаптовану людину, яка може створити свою родину і народити дитину без спадкової хвороби.

«На початку року ніхто не запрошував мене як представника громадськості на робочі групи. І я вже по суті почала ходити на групи, коли все було прораховано, подано і коли я почала запитувати «а чому ж не враховано». А лікарі кажуть «ви доїдайте що є, а там буде видно, що закуплять». І тим часом вони подають ті самі заявки на ті самі суміші, на які вже є скарги», – розповідає пані Тимощук.

Один з лотів торгів 2019 року – більше ніж на мільйон гривень. Участь в аукціоні взяли чотири компанії: ТОВ «ТФ АСК», приватне акціонерне товариство «Медфарком-Центр», ТОВ «ДІМС» та ТОВ «ЗДОРОВЕ МАЙБУТНЄ». Двом останнім компаніям в участі було відмовлено і в такий спосіб аукціон знову проходив між двома учасниками, причому за фактом аукціон було розіграно штучно: учасники не знижували ціну та подавали пропозиції з мінімальною різницею в часі, а замовник зі свого боку створював сприятливі умови для деяких учасників.

Пропозиції обох компаній майже не відрізнялись

«Домовленість між учасниками – це узгоджена поведінка на торгах, доволі часто зустрічається у відкритих закупівлях. Учасники прагнуть виграти конкретний тендер, отримати певну суму, певний підряд від компанії держзамовника. Для того вони готують документи, завчасно знаючи, що одна компанія може не пройти. Просто не додавши одну довідку, у замовника буде право не пропустити одну компанію», – коментує аналітик руху «За чесні закупівлі» Анастасія Бондаренко.

У такий спосіб переможцем торгів стала компанія «Медфарком центр», яка вийшла на аукціон з тим самим препаратом, що підходить далеко не всім хворим.

Зауважимо, керівниця столичного ДОЗу Валентина Гінзбург повністю заперечує інформацію про корупційні зв’язки та «неофіційну заробітну плату», утім згідно з останньою декларацією за 2018 рік, у чиновниці, яка офіційно не вела жодного бізнесу, з'явилась розкішна квартира у новенькому ЖК.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини