Руслан Бортник
Руслан Бортник Директор Українського Інституту Політики

Бюджет 2021: як команда Зеленського сформувала союз зі старими політичними елітами

В Україні – новий бюджет і нова конфігурація сил у парламенті. За що ж саме проголосувала «бюджетна коаліція»? За оцінками Київської школи економіки (KSE), протягом наступного року Мінфіну потрібно буде залучили 701 млрд грн, аби профінансувати дефіцит бюджету та погасити старі борги.

Bortnik_Blog
Ілюстрація: СтопКор

Сьогодні Верховна Рада 289 голосами прийняла бюджет-2021. «За» це рішення проголосували 225 представників «Слуги народу», 12 депутатів від «Батьківщини» Юлії Тимошенко, 21 представник фракції «За майбутнє» (група «Приват»), 20 членів «Довіри» (А. Веревський і ті, хто до нього приєднався) та 11 позафракційних обранців.

Це і є реальна коаліція в парламенті і формула влади в Україні в цілому. Бюджет, а простіше кажучи – механізм збору та розподілу грошей в суспільстві, завжди є найбільш чесним маркером реального балансу влади і взаємовідносин між елітами.

Нинішнє голосування є свідченням того, що команда Зеленського остаточно відмовилася від боротьби зі старими українськими політичними елітами і сформувала з ними союз.

Однак цього разу нардепи не просто голосували за бюджет, а:

1. Висловили довіру програмі діяльності уряду Дениса Шмигаля, розділивши з ним відповідальність і фактично проголосувавши за збереження чинного Кабміну.

2. Підтвердили нинішній формат співпраці з МВФ та кредиторами – курс на посилення боргової залежності.

3. Підтримали чинну несоціальну систему і підвищення виплат силовикам і чиновникам.

4. Визначили майбутні тарифи, пенсії, видатки на зарплати, медицину і освіту.

Понад 60 відсотків (62%) видаткової частини цього бюджету – це борги і силовики. Як зазначають економісти, у 2021 році вартість обслуговування державного боргу зросте майже на чверть і коштуватиме бюджету 160 млрд грн або 12% видатків. У 2020 році цей показник складав 141 мільярд або близько 11% видаткової частини бюджету.

FB_Bortnik1
Фото: Facebook
FB_Bortnik2
Фото: Facebook

Усе це значно підвищить боргову залежність у наступні періоди, оскільки покривати наявні борги збираються шляхом нових позик. Які ще потрібно отримати, для початку. У підсумку українці віддаватимуть кожну восьму гривню на сплату відсотків за держборгом.

Причини формування нової коаліції не такі прості, як видається на перший погляд. Звичайно, зіграли свою роль кадрово-грошові питання: переформатування в Кабміні і керівництві ЦОВВ, фінансування «на округи», «акцизи для місцевих бюджетів» тощо. Тут усе очевидно. І цього замало для таких досвідчених гравців як Ю. Тимошенко, або І. Коломойський.

Швидше за все, нині йдеться про більш широкі закулісні домовленості, які стосуються й місцевих рад (ці партії сформували численні союзи на місцевому рівні), і спільних ворогів, і спроб виглядати «конструктивно» в очах нового Президента США Байдена.

Тому це не просто голосування за бюджет, а де-факто домовленості про тактичний альянс, який дозволить зберегти уряд і уникнути парламентської кризи хоча б до весни 2021 року. А далі вже, як ситуація складеться, або як «партнери» скажуть.

Детальний аналіз бюджету – вже завтра на сайті Українського інституту політики (УІП).

Читайте також останні новини Дніпра на сайті "СтопКор"!

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини