Бурштинові схеми: як на Житомирщині розкрадають надра під виглядом розвідки

Кількість видобутого бурштину записують під чесне слово. Так на Житомирщині проводять дослідну розробку сонячного каменю. Держгеонадра України надали відповідь на запит ВГО «Стоп корупції» щодо видобутку бурштину товариством «Райт Солюшн» в Олевській ОТГ на Житомирщині. Виявилося, що роботу компанії перевіряли одного разу. Координатор «Стоп корупції» на Житомирщині Олександр Ігнатьєв проаналізував цей документ та на його прикладі розкрив схему грабунку українських надр під виглядом геологорозвідки.

Олександр Ігнатьєв розкрив схеми розкрадання бурштину під виглядом геологорозвідки Фото: Скриншот

Геологорозвідку та дослідно-промислову розробку бурштину біля села Замисловичі Олевського району Житомирщини здійснювала компанія ТОВ «Райт Солюшн». В офіційній відповіді на запит «Стоп корупції» Держгеонадра України повідомили, що за спецдозвіл заплатили 120 000 гривень. Площа досліджуваної території — 822 гектари.

Спецдозвіл на геологорозвідку бурштина Фото: СтопКор

«Геологорозвідка — це складний багатоетапний процес із метою визначення кількості корисних копалин на певній території для розуміння, на якій глибині та де є перспективні для промислового видобутку родовища корисних копалин. Процес геологорозвідки складний і дорогий, тому Кабінет міністрів дозволяє компанії, яка здійснює розвідку, добути до 5% досліджуваних запасів на цій території. Тобто компанія здійснює геологорозвідку, захищає запаси. А за свою роботу може розпорядитися здобутими в рамках дослідно-промислової розробки корисні копалини», — пояснює активіст.

Отже, компанія за дозвіл вартістю 120 000 грн кілька років «досліджувала» величезний шмат багатої на бурштин землі. Однак основну мету — геологорозвідку — для чого і було продано спецдозвіл, компанія так і не виконала. Тобто вона не визначила кількість запасів бурштину на вказаній у спецдозволі території.

А чим насправді займалася компанія? Активіст припускає, що фактично здійснювався неконтрольований промисловий видобуток бурштину.

Він зазначає, що перевірку цього спецдозволу Держгеонадра здійснювали тільки одного разу в 2017 році, за рішенням суду в рамках кримінальної справи, де фігурантом були посадові особи Держгеонадр, які і видали ці спецдозволи. Тобто перевіряли самі себе. Після 2017 року перевірок з боку Держгеонадр не проводилося, а дані про кількість видобутого бурштину надавалися під чесне слово.

«В отриманих нами документах вказано, що у фірми є домовленість на 30 гектарів із власниками сільгосппаїв. На цих сільгоспземлях фактично зробили видобуток бурштину кар'єрним способом. Директор фірми, яка здійснювала геологорозвідку, заявляв, що добули кар'єрним способом за два роки всього 2700 кілограмів бурштину та реалізували їх. Скільки насправді було видобуто бурштину, відомо тільки реальним учасникам цієї схеми», — зазначає Ігнатьєв.

Фото: СтопКор

Термін дії спецдозволу закінчився в лютому 2021 року, і Держгеонадра не продовжили його, бо ТОВ «Райт Солюшн» пропустило терміни оплати за продовження його ще на 5 років.

Але подібні схеми реалізують і на інших родовищах сонячного каменю на Житомирщині.

Олександр Ігнатьєв повідомив: попри історію з невдалою геологорозвідкою на Замисловицьому родовищі, Держгеонадра України в 2021 році продовжили на 5 років інший спецдозвіл на 3200 гектарів під геологорозвідку бурштину в Олевському районі цій же фірмі. Для порівняння, це площа половини міста Житомир.

«Це найбільш "жирне" родовище в Україні найякіснішого та найдорожчого в світі бурштину. Місцеві жителі це місце називають Корабель. Держгеонадра не бентежить те, що в цю територію входять ліси й особливо охоронювані землі двох державних заказників. І те, що згідно з новим законодавством не можна видавати спецдозволи під бурштин на територію, що перевищує 10 гектарів», — обурюється борець із корупцією.

Житомирський активіст наголосив, що фактично цій же фірмі за підтримки посадових осіб Держгеонадр України дали можливість на сотнях гектарів за старою схемою, імітуючи геологорозвідку, безконтрольно кар'єрним способом добувати бурштин на найбагатшому родовищі найдорожчого бурштину в світі.

Нагадаємо:
  • Раніше "СтопКор" повідомляв, що  рішенням Житомирської обласної ради №208 від 31.03.2016 року було відмовлено у погодженні надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин. Попри відмову обласних депутатів, у 2016 році Держгеонадра України видали трьом пов’язаним між собою фірмам 6 спецдозволів на територію 18 000 гектарів на геологорозвідку та дослідно-промисловий видобуток бурштину в Олевському й Овруцькому районах Житомирщини.
Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини