Бізнесмени, політики та громадськість визначились із необхідністю створення Антирейдерської міжвідомчої ради при Президентові

04.09.2020 17:46

3 вересня в медіацентрі «СтопКор» відбулось засідання круглого столу на тему: «Антирейдерська міжвідомча рада з захисту бізнесу при Президентові України: пропозиції щодо механізму і регламенту роботи».

Rusalina_press-conf1
Ініціативу бізнесменів підтримав президент Зеленський Фото: СтопКор

Учасники круглого столу (представники бізнесу, громадськості, політичні діячі) обговорили конкретні пропозиції зі створення Антирейдерської міжвідомчої ради із захисту бізнесу при Президентові України: її складу, механізмів роботи, функціоналу і регламенту роботи.

Ініціативу представників бізнесу зі створення Антирейдерської міжвідомчої ради підтримав Володимир Зеленський. 28 серпня під час зустрічі з представниками бізнесу на Черкащині відома благодійниця Людмила Русаліна оприлюднила керманичу держави ініціативу зі створення спеціальної Ради при Президентові України із захисту бізнесу.

Погрози, шантаж кримінальними справами і навіть замах на вбивство: у війні проти бізнесвумен і меценатки Людмили Русаліної її опоненти не гребували нічим. Та завдяки увазі громадськості та ЗМІ ситуація зрушила з мертвої точки – після численних звернень правоохоронці закрили незаконне провадження проти пані Людмили. Свою підтримку підприємцям у боротьбі з рейдерами засвідчив і Президент Зеленський.

«Вже четвертий рік поспіль мені погрожують. Я зазнаю шантажу, фізичного насильства, переслідувань за замовними кримінальними справами – все це з метою заволодіти моїм бізнесом. Після виходу в публічну площину з цим питанням – замовну кримінальну справу згідно із законом розслідували та закрили. Ми вже отримали підтвердження на рівні Офісу Генпрокурора та відповідне судове рішення. Це результат підтримки громадських організацій, масмедіа та громадськості», – наголосила вона.

"Має бути впевненість, що бізнес завтра не захоплять", – Русаліна Фото: СтопКор

Проте на цьому історія не закінчилась. Адже тепер бізнес-партнер пані Русаліної Микола Петренко намагається залякати вже директорів підприємств, ініціювавши проти них кримінальне провадження.

«Петренко відкрив кримінальну справу проти директорів, залякує їх і шантажує. Шість разів він вже намагався провести незаконні збори засновників з метою усунути мене з бізнесу і тільки присутність преси та громадськості не дали цьому відбутися. Хоча журналіста побили тітушки Петренка, про що було направлено заяву в поліцію», – розповіла Русаліна.

Жінка впевнена – проблема системна, а від рейдерства в Україні щодня потерпають підприємці. Через це спотворено інвестиційний клімат держави.

«Ці ситуації – не лише моя проблема. Упродовж багатьох років це стосується бізнесу в Україні в цілому та паплюжить імідж країни в очах внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Це заважає розвитку країни, ставить під загрозу зовнішні та внутрішні інвестиції. Інвестори хочуть прийти в Україну, де законодавчо та конституційно побудована система, яка захищає інвестора. Має бути впевненість, що твій бізнес завтра не захоплять і що ти працюєш у країні, де захищають права підприємців», – підкреслила пані Людмила.

Ця проблема набула критичної ваги та потребує комплексного розв'язання, упевнені представники бізнесу. Раніше з такою ініціативою у відкритому зверненні до гаранта Конституції виступили учасники круглого столу «Бізнес під прицілом», який відбувся у медіацентрі «СтопКор» 9 липня за участі представників бізнесу, громадськості, керівників Антирейдерської комісії Мін’юсту, народних депутатів тощо. Представники українського бізнес-сегмента, які постраждали від рейдерства та загроз здоров’ю та життю, дійшли висновку про системність і масовість проблеми та висловили готовність ініціювати створення спеціального міжвідомчого органу за участі представників державних інституцій, бізнесу і громадськості, який мав би системно контролювати захист бізнесу.

В Україні заведено вважати, що корпоративні війни між співвласниками підприємств або між самими підприємствами – це справа внутрішня. Проте через ігнорування таких проблем держава може втрачати кошти, а люди – робочі місця. Таку позицію заявила адвокатка Олена Фролова.

«У нас в державі заведено вважати, що корпоративна війна – це справа самих підприємців. Це не так. Коли це починається – страждає не тільки сам підприємець. Підприємство не може працювати – втрачаються робочі місця, держава втрачає податки. Не можна дотриматися позиції, що це внутрішня боротьба. З точки зору практичного застосування комісії усьому цьому можна запобігти. Адже, на жаль, зараз адвокати розв'язують проблеми, які вже розпочались. Очевидно, що в Україні немає механізму запобігання», – наголосила вона.

Frolova
Олена Фролова Фото: СтопКор

Фролова також конкретизувала проблеми, з якими доводиться стикатися представникам українського бізнесу.

«Дуже часто при спробах рейдерського захоплення учасники можуть не з'являтися на збори співзасновників, порушувати збори та процедуру, зривати їх будь-якими засобами. Комісія надає представника, який може фіксувати порушення, перебуваючи на зборах. Сукупність виявлених комісією порушень може ставати підставою для виключення учасника. Бізнесу потрібно допомагати.

Саме тому дуже важливо надати можливість безпосередньо спостерігати за порушеннями», – сказала вона.

Фролова наголосила, що в Україні було б менше зловживань, якби комісія мала право ініціювати кримінальні провадження.

ГО «Стоп корупції» разом з низкою інших громадських організацій і об’єднань протягом останніх років провела цілу серію круглих столів і зустріч з представниками українського бізнесу, які постраждали внаслідок кримінального тиску і рейдерських захоплень українських підприємств. Незважаючи на створення численних державних структур, які мають захищати вітчизняний бізнес від корупційних посягань та кримінальних захоплень, масштаби цих явищ наразі суттєво не зменшуються, а діяльність цих структур далека від ефективної.

Антирейдерська координаційна міжвідомча рада при Президентові України — це буде унікальний орган для боротьби із рейдерством. Рада бізнес-омбудсмена готова втілювати ініціативу у життя та застосовувати у цьому процесі свій досвід в антирейдерській тематиці. Про це в медіацентрі «СтопКор» сказала інспекторка Ради бізнес-омбудсмена Марина Павленчик.

«У нас в країні сьогодні під рейдерством багато дій прописують. Ми розуміємо під цим: 1) протиправне фізичне захоплення; 2) зміни в державних реєстрах та, можливо, непропорційний тиск з боку правоохоронних органів. Багато нюансів.

За минулі роки радою бізнес-омбудсмена акумульовано значний досвід в антирейдерській тематиці. Це є в звіті з низкою рекомендацій. Частина вже зроблена, решта, сподіваюсь, буде втілена в ініціативі, яка сьогодні пропонується.

У нас є досвід роботи в міжвідомчих структурах, які створювались в Кабміні, покликаних на боротьбу з рейдерством. У тому числі це й міжвідомчі комісії. При створенні нових ініціатив досвід діяльності попередніх структур має бути врахований», — зазначила Павленчик.

Pavlenchik
Марина Павленчик Фото: СтопКор

Вона додала, що Рада бізнес-омбудсмена виступає за проактивний підхід в антирейдерських ініціативах, готова ділитись досвідом та підтримувати аналогічні проєкти.

На думку ж начальника Управління розгляду звернень та скарг у сфері державної реєстрації Департаменту нотаріату та державної реєстрації Мін'юсту Віктора Дубовика, міжвідомчі комісії, які були створені раніше задля допомоги бізнесу, захисту інвесторів та підприємств, не є ефективними.

«Щодо міжвідомчих органів, то комісія з питань захисту бізнесу і досі не затверджена, а комісія з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств востаннє засідала взагалі у 2018 році. Намагались засідати кожного місяця, а мали 3-4 засідання на рік», – наголосив він.

Viktor Dubovik
Віктор Дубовик Фото: СтопКор

У Верховній Раді України зараз йде активна робота з удосконалення антирейдерського законодавства, покроково розглядається і ухвалюється антирейдерский пакет законів. Але рейдери знаходять все нові прогалини у законодавстві. На жаль у спробах рейдерського захоплення злочинцям активно допомагають корумповані правоохоронці. Незважаючи на нещодавно ухвалені поправки до антирейдерських законів, зловживання державних реєстраторів також продовжуються. Тому впровадження ефективного антикорупційного законодавства і контролю за діяльністю правоохоронних органів є важливою складовою для створення сприятливого середовища для українського бізнесу, забезпечення прав українських підприємців. За даними бізнес-омбудсмену України скарги на дії або бездіяльність правоохоронних органів у другому кварталі 2020 року склали 12% у структурі усіх звернень!

Як вважає народний депутат від фракції «Слуги народу» Олексій Жмеренецький, Україні конче необхідно створити новий орган, який буде направлений на протидію рейдерам та зможе напряму контактувати з першими особами держави, щоб розв'язувати всі проблеми рейдерства.

«Потрібно створити новий орган для захисту бізнесу, який буде мати можливість відразу звернутися до перших осіб у державі та матиме важіль для врегулювання проблем (з рейдерами – ред.)», – заявив Жмеренецький.

zhmerinetskiy
Олексій Жмеренецький Фото: СтопКор

Його підтримав колега зі «Слуги народу» Микола Стефанчук. Він впевнений: задача антирейдерської ради не в тому, щоб вирішувати спір, а швидко щоб реагувати на порушення прав.

«Це має бути дзвін при першій спробі захоплення. Рада має бути координаційним органом. Якщо виникла ситуація, вона (рада – ред.) має туди направити своїх представників, щоб вони «взяли за руку» Мін'юст та не дали вносити реєстраційні дані, щоб «взяли за руку» поліцейського, щоб той робив свою роботу, щоб взяли обидві сторони та привели до суду. Рада має виконувати функцію вартового, який би пильнував за тим, щоб порушень не було, а відповідні особи були притягнуті до відповідальності», – наголосив він.

Stefanchuk
Микола Стефанчук Фото: СтопКор

За словами нардепа, рада, яка буде створюватись при Президентові, має співпрацювати з Комітетом з питань протидії корупції, правової політики, Кабміном, бізнес-радою омбудсмена, бізнес-радою Мін’юсту.

«Має бути ефективний орган, який у довгих процедурах буде діяти максимально швидко та об'єктивно. Бізнес – це основа держави, формування бюджету і формування соціальної складової. Ми маємо створити комфортний бізнес, щоб іноземні інвестори теж хотіли заходити в Україну. Чи потребують бізнес та суспільство створення цього органу? Так! Ми лише повинні визначити для себе, чи готові ми докластись до такої структури, яка буде захищати підприємців», – наголосив він.

Під час круглого столу ще один потерпілий від рейдерів нагадав свою історію. Керівник ПАТ «Херсонбуд» Олександр Сандік воював цілих три роки з рейдерами, які за допомогою підробки документів записали собі 60% долі підприємства.

«3 роки тому один з наших партнерів, який мав 30% долі, сформував пакет документів, завдяки яким переписав на себе 60% долі підприємства. Ми, звичайно, почали захищатися та надіслали відповідну заяву до Міністерства юстиції, де вже підтвердили нашу позицію у цій справі, але наступного ранку рейдери захопили та переписали на себе все майно нашого підприємства. Тобто Міністерство нас підтримало і ми отримали назад свою компанію, але вже без всього майна», – розповів Олександр Сандік.

sandik
Олександр Сандік Фото: СтопКор

Також він додав, що їхнє підприємство воювало з рейдерами цілих три роки. За цей час суди намагалися постійно обійти наказ від Міністерства юстиції, але згодом господарський суд став все-таки на їхній бік.

«Бізнесмени повинні займатися своєю справою, а держава повинна їх захищати», – закінчив Сандік.

За словами громадської та політичної діячки Катерини Одарченко, медійність – один із найкращих способів протидії рейдерам, які захоплюють українські підприємства.

«Які методи ефективні в боротьбі з рейдерством? Причини рейдерства різні. У когось конфлікти через неправильно оформлені документи, у когось через АРМУ продали їхнє майно та вони називають це рейдерством, у когось захоплюють підприємство за допомогою сили. Ефективними методами, як тут вже сказали, є або силове протистояння рейдерам, або ж медійне висвітлення цієї проблеми», – наголосила вона.

Odarchenko
Катерина Одарченко Фото: СтопКор

Одарченко також нагадала, що в Україні й досі не існує «цивілізованого» закону про лобіювання.

«Чому корисні дорадчі органи як спосіб діалогу? Ми 6 років боремось за цивілізований закон про лобіювання. Обговорювали декілька законопроєктів, вносили тексти. Лобіювання – це про діалог між стейкхолдерами. Їх потрібно об'єднувати в бізнес. Це не має бути так, що підприємець лише під себе підлаштував діалог та розв'язав свою проблему, а потім перестає фінансувати цю діяльність.

Бізнесменів підтримав та вислухав представник правоохоронних структур – помічник начальника відділу Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Олександр Крилевець

На думку присутніх, оскільки Президент України є гарантом додержання Конституції України, прав і свобод громадянин, створення консультативно-дорадчої структури при Президентові України з питань антирейдерства допоможе забезпечити права і свободи підприємців-громадян України. Ця структура зможе відстежувати ефективність роботи відповідних міжвідомчих комісій і рад, які створені на рівні КМУ та окремих міністерств і відомств, ефективно взаємодіяти з офісом бізнес-омбудсмену України і профільними комітетами Верховної Ради України задля вдосконалення Законодавства і відстоювання прав українських підприємців тощо.

Голова правління ГО «Стоп корупції» Ігор Бондарчук визначив основні функції та завдання Антирейдерської міжвідомчої ради із захисту бізнесу при Президентові України (скорочено АМР).

Ігор Бондарчук Фото: СтопКор

Пропонується створити Антирейдерську міжвідомчу раду із захисту бізнесу при Президентові України, яка буде тісно співпрацювати з Офісом Президента України і допомагати Офісу у реалізації наступних завдань:

  1. Відстеження ефективності роботи наявних виконавчих урядових структур із захисту конституційних прав українських підприємців, зокрема у сфері захисту бізнесу і протидії рейдерським захопленням.
  2. Експертиза розроблених або ухвалених ВР України законів щодо захисту бізнесу і рейдерських захоплень, Підготовка пропозицій для Президента України щодо підписання законів або застосування щодо них права вето
  3. Підготовка законодавчих ініціатив Президента України у галузі економіки та підтримки українського бізнесу.
  4. Забезпечення ефективної взаємодії Президента України з Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, бізнес-омбудсменом, правоохоронними, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян (у тому числі професійними спілками та бізнес-асоціаціями) та підприємствами.

 

 

 

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини