Бійці з передової без відпускних та міністерські премії: журналіст розповів про реальні «виплати» військовикам

Наприкінці 2020 року частина  українських воїнів лишилася без матеріальної допомоги та відпускних. Натомість міністр оборони Андрій Таран та його близьке оточення розжилися чималими виплатами з державного бюджету. Про це в коментарі «СтопКору» розповів колишній військовик та журналіст Денис Гойко.

ministr oboroni Taran
Ілюстрація: СтопКор

За його словами, у Міністерстві продовжують мати місце скандали та обурення військовослужбовців, які дожилися вже до того, що не можуть отримати допомогу на оздоровлення (відпускні).

Але про все до ладу.

У лютому 2020 року указом міністра Тарана розмір матеріальної допомоги для розв'язання соціально-побутових питань військовикам фактично скоротили на 90%. Зокрема, виплату військовослужбовцям було встановлено у розмірі одного окладу за їхнім військовим званням.

До прикладу, оклад за військовим званням для капітана становить 1270 грн. Полковника – 1480 грн. Раніше виплати допомоги на соціально-побутові питання називались у колах військових «тринадцятою зарплатою», адже сума відповідала фактично розміру заробітної платні (відповідно до наказу Міністерства оборони під керівництвом Полторака від 07.06.2018 № 260).

У Міністерстві нове рішення аргументували тим, що у 2019 році виплати отримали не більш як третина військовиків, тож, мовляв, зробили «покращення», аби майже 100% отримали кошти.

У соцмережах розгорівся скандал – військовики пишуть у фейсбуці, що навіть тисячі гривень наприкінці 2020 року так і не отримали. Люди йшли у відпустки та залишились без відпускних.

viyskovi skrinshot z FB
Фото: скриншот
Фото: скриншот

«Якось дивно виходить: армію скорочують, суми фінансування з року в рік не зменшують, а тут бах — і коштів нашим захисникам не вистачає», коментує журналіст.

Після чергового обурення серед військовиків і у ЗМІ в Міноборони підготували перелік з підставами для виплати цієї допомоги.

Список скоротився до наступних: смерть близького родича або народження дитини.

Фактично це означає, що ці кошти (близько тисячі гривень) отримають лише військовики, які втратили близьких або в яких народилася дитина. Таким чином Міністерство забезпечує собі точне виконання обіцянки.

«Такий підхід, по-перше, значно збільшить кількість військовиків, які зможуть отримати допомогу – потенційно до 100 %, а по-друге, покращить прозорість і справедливість процесу її виплати», зазначається в офіційній позиції Міністерства.

За словами Гойка, без відповіді лишається ще одне питання: куди поділись кошти на виплати військовикам з 2019 року, адже відповідно до офіційної позиції Міноборони, у 2019 році матеріальну допомогу для розв'язання соціально-побутових питань отримали «не більш як третина військових».

«Куди ж діваються кошти, передбачені для цієї виплати, і яким чином здійснюється їхнє планування?» запитує він.

Журналіст провів власне розслідування та з’ясував, що все ж таки правила обов’язкові до виконання далеко не для всіх.

«Чергові друзі Тарана можуть плювати на усі обмеження, плювати на те, що хлопцям не вистачає коштів на виплату винагороди на оздоровлення і платити собі матеріальну допомогу для розв'язання соціально-побутових питань в максимальному розмірі. Це підтверджує зокрема й наказ пана Шпиталя».

Хто такий Шпиталь?

Олександр Шпиталь – начальник територіального управління внутрішнього аудиту військових частин, безпосередньо підпорядкованих Міністерству оборони України. За сумісництвом Шпиталь – друг головного військового аудитора столиці Андрія Бойка.

boyko andriy ministerstvo oboroni
Андрій Бойко Фото: СтопКор

За інформацією «СтопКору», він служив в одній із паном Тараном військовій частині. З лав Збройних Сил Бойко звільнився ще п’ять років тому, причому за станом здоров'я, і тоді його визнали непридатним для військової служби. Проте Таран все-таки призначив старого друга на ласу посаду.

Як близьким друзям Тарана премії виписували

«Все просто: Шпиталь – друг Бойка (директор Департаменту аудиту Міноборони), Бойко – друг Тарана.  Ось і вся відповідь. За таких умов Шпиталю все дозволено. Сподіваюсь, правоохоронні органи це оцінять з часом – чи не перевищив він свої повноваження, видавши такий наказ (в той час, коли для всіх військовослужбовців діяли обмеження на виплату матеріалки)», – наголошує журналіст.

Сам Шпиталь «матеріалку» отримує в повному обсязі. Зокрема, за зверненням Бойка до міністра, Шпиталь та ще ряд наближених до солодкої компанії людей отримують виплати.

У запиті Бойко просить Тарана дати згоду та пропонує наступні види виплат:

  • грошова премія у розмірі місячного грошового забезпечення;
  • збільшення премії до 200% за грудень 2020 року.

Держслужбовців пропускаємо.

boyko taran shpital 1

boyko taran shpital 1
Звернення Шпиталя до Бойка
Сам Таран отримує премію у розмірі 75 тисяч.

«Отже, що ж виходить? Армію скорочують, видатки на утримання Збройних Сил України нібито не скорочують, проте на виплату наших воїнів їх чомусь не вистачає. Що це? Недолуге керівництво Міноборони чи цілеспрямована операція, спрямована на обурення військовиків, їхню зневіру, розчарування та породження бажання якнайшвидше звільнитися.

Як нас запевнили, таких проблем у центральному апараті Міноборони у Тарана немає, «правильні» військовики отримують усі передбачені виплати в повному розмірі, а найбільш «підготовлені» отримують ще й додаткове преміювання.

Уявіть: для хлопців, що сидять в окопах у снігу та болотах, коштів немає на відпускні, матеріалка для розв'язання соціально-побутових питань — в розмірі окладу за військове звання, а тут «найкращим» — додаткове преміювання», коментує Гойко.

У затвердженому на преміювання списку ми знаходимо ще кількох осіб, пов’язаних із Тараном або його оточенням. Серед них:

Сергій Мазка;

Юрій Ніколко;

Сергій Сіренко;

Ігор Крамаренко

та Олександр Шпиталь.

boyko taran shpital 3

boyko taran shpital 3
Список претендентів на премії

Як бачимо, майже всі наші старі знайомі, про яких ми згадували у попередніх своїх сюжетах.

«Якщо вже грати за правилами, то люди з таблички (полковники) мали б отримати по 1480, а отримали по 30 тис. (приблизно такою є заробітна плата на цій посаді). З них можна було роздати гроші цілому підрозділу», – коментує розслідувач.

«Такими методами Таран дякує своїм «найкращим» підлеглим за бардак у Міноборони, за призупинення реформ, за зрив виконання оборонного замовлення та, як наслідок, направлення до бюджету майже 20 млрд грн, за появу наказу про заборону військовикам відкривати вогонь у відповідь, за звільнення не одного десятка підготовлених фахівців, за примусове направлення на навчання не одного бойового комбрига та багато-багато цікавих кадрових рішень, спрямованих на знищення армії», – припускає він.

За словами журналіста, військовики вже й самі не вірять у справедливість і навіть не сподіваються отримати обов’язкові оздоровчі довиплати.

«І наостанок, за наявною інформацією, проаналізувавши затвердженні суми фінансування на наступний рік – є небезпідставні припущення, що рік 2021 для наших захисників кращим не буде. Уже можна з упевненістю сказати про нестачу 5 млрд грн на виплати військовикам».

Дивіться також цікаве опитування серед самих військовиків на телеграм-каналі НачШтабу за 24 грудня.

Підписуйтесь на Телеграм-канал "СтопКор" та будьте в курсі антикорупційних новин!

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини