Берлач про продаж COVID-паспортів: попит завжди формує пропозицію

COVID-паспорти. Їхні купівля та продаж в Україні набули чималої актуальності. Поліція вже не раз викривала лабораторії, які реалізовували схеми з підроблення паспортів вакцинації. Утім, не було б попиту – не було б і пропозиції, впевнений професор, завідувач кафедри службового й медичного права КНУ ім. Т. Шевченка Анатолій Берлач.

Anatoliy berlach iz knu shevchenka
Берлач: COVID-паспорти та їхній продаж — це питання совісті й здоров'я

«Продаж та підроблення COVID-паспортів розповсюджені в Україні через наявність попиту, який і формує пропозицію. Чи можна нормативно виключити хоча б якусь ймовірність? Звичайно що ні. Бо той, хто наділений правом видачі сертифікатів – ми не можемо поставити біля кожного поліцейського. Але в цілому МОЗ мало би надати цій процедурі більш відкритого характеру, щоб можна було це достеменно виявляти, а ще краще – не допускати. Це також питання совісті державного службовця або посадової особи. Чому наші громадяни йдуть на такий крок? Це теж свідчення їхньої соціальної незрілості», – каже Берлач у перерві між освітніми семінарами для осередків ВГО «Стоп корупції», що відбулися в Києві.

covid sertifikat
Сертифікат про вакцинацію Фото: мінцифра

За його словами, внести дані про вакцинацію в базу даних без участі медичного працівника – неможливо.

«Не факт, що такі медичні працівники від початку контактують з особою-замовником. Тут питання, що є певний зв'язок тих осіб, які вносять дані в базу. За великим рахунком там питання може бути у відсутності самої ампули – коли начебто вакцину ввели, але насправді цього не робилося. Потрібно забезпечити контроль, аби цю ампулу медичні працівники здавали. Над цим треба думати – як виключити формальність процедури ін’єкції. Продаж COVID-паспортів формує проблему не лише в здоров’ї цієї людини, що купує паспорт вакцинації, але й у питанні здоров’я її оточення», – каже Берлач.

COVID-паспорти та їхній продаж: як викрити недобросовісного медпрацівника?

«Тут потрібно проводити певні операції, здійснювати моніторинг. Підбурювання до злочину у вигляді підкупу – це теж провокація. На сьогодні це діяння може не мати правової оцінки. Тобто тут питання щодо правової кваліфікації. Найбільшу відповідальність має нести зріле суспільство та не допускати того, що робиться. Це проблема моральна та психологічна. На сьогодні ж певного інструменту адміністративного переслідування немає», – впевнений професор.

Зазначимо, підроблення та продаж COVID-сертифікатів має всі ознаки кримінального правопорушення за ст. 358 ККУ «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів». Карається штрафом або обмеженням волі.

Нагадаємо:

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини