Бердичівщина: активіст розповів про особливості взаємин громадськості з місцевою владою

18.07.2021 23:51

На заваді громадському контролю роботи органів самоврядування стоять наміри очільників міста створити «ручну» громадську раду. Чого вже вдалося досягти та що планують зробити – розповів ексдепутат міськради та голова Бердичівського регіонального підрозділу ВГО «Стоп корупції» Станіслав Лужанський.

Ілюстрація: СтопКор

ОБЛИЧЧЯ

Голова громадських організацій “Бердичівська асоціація футзалу” та “Патріотична сила” Станіслав Лужанський має дві вищих освіти та дві роботи. Він агроном і юрист. Навчався в Інституті політичної освіти, переймав досвід управління в країнах Євросоюзу. Станіслав – територіальний менеджер-управитель у компанії «Хлібні інвестиції» та за сумісництвом обіймає посаду комерційного директора на одному з підприємств Вінниччини. Одружений, разом із дружиною виховує трьох дітей.

Під час Революції Гідності активно підтримував патріотів Майдану, разом із однодумцями надавав волонтерську допомогу.

«На той час ми вірили у зміни, що наші діти будуть жити в кращій країні. Недоробили те, що мали», — розповідає Станіслав.

Фото: особистий архів С. Лужанського

Після Майдану – кинувся допомагати бійцям АТО.

Волонтерством займається і досі. Є головою ГО «Патріотична сила», яка займається допомогою на сході України та підтримує дітей, батьки яких загинули на війні.

Допомога на передовій. Фото: особистий архів С. Лужанського

Багато років був депутатом міської ради, активно боровся з корупцією та розкраданням бюджету, переймався проблемами міста та висвітлював усі корупційні схеми Бердичева. Громадську діяльність веде як на місцевому, так і на загальнодержавному рівні.

Три роки Лужанський перебував на посаді голови бюджетного комітету у складі міськради минулого скликання. Був виключений через те, що неодноразово на сесії порушував питання стосовно аудиту бюджету. У 2019-му запідозрив бюджетні махінації, запропонував провести аудит. Утім, міська рада не погодилася. Тоді бердичівські борці з корупцією звернулися до комітету Верховної Ради з питань антикорупційної діяльності. Бердичів включили до плану державного аудиту. У результаті перевірки Держаудитслужба виявила чимало оборудок на суму близько 15 млн грн. Частина цих коштів була повернута до міського бюджету. Слідство за кількома кримінальними провадженнями триває і досі.

«Зокрема, була відкрита справа стосовно будівництва притулку для тварин. Там було розкрадено близько 400-600 тисяч гривень, а сам притулок досі не здали. Об'єкт не будується, законсервований, а керівника цієї установи притягнули до кримінальної відповідальності», — розповідає Станіслав.

Саме у цей період Лужанський із командою приєдналися до ВГО «Стоп корупції», поповнивши мережу осередків на Житомирщині. Восени 2020 року в Бердичеві урочисто відкрили 73-й відокремлений підрозділ організації. Очолив його місцевий депутат Станіслав Лужанський.

Фото: СтопКор

У день відкриття активісти навіть завітали до міського голови, але той не забажав спілкуватися з нашими активістами та просто втік із робочого місця.

Бердичівські стопкорівці щодня реагують на звернення громадян, готують звернення, захищають порушені права.

Окрім аудиту бюджету, активісти пишаються поверненням пільг АТОвцям, які мешкають у гуртожитках. Через звернення ветеранів АТО активісти звернулися до Кабінету міністрів України щодо скасування пільг для інвалідів АТО, які живуть в гуртожитку. Станіславу з однодумцями вдалося домогтися внесення змін у постанову Кабміну. І пільги АТОвцям компенсували.

ПРОБЛЕМИ

За словами Лужанського, місто Бердичів потребує капітальної реконструкції. Основні проблеми міста – це вода, довкілля, комунікації, дитячі та спортивні майданчики, інфраструктура.

Одна з найактуальніших проблем, яка стоїть нині перед жителями Бердичева – відсутність сучасних потужних очисних споруд. Усі викиди зливають просто у річку Гнилоп’ять. У той час як держава спрямувала понад 7 млн грн на ремонт бердичівської очисної станції, вона досі залишається недобудованою, натомість керівництво міста минулої каденції  уклало договір із приватною очисною станцією, власники якої – наближені до мера.

«У нашому місті немає очисних споруд, у нас дуже старі водні комунікації, з часів Другої світової війни. Вода є технічною, і вона непридатна до вживання. З крану тече технічна вода. А вартість її для жителів – як за питну. Вода у нас чи не найдорожча в Україні», — розповідає активіст.

Станіслав Лужанський за час депутатства неодноразово порушував це питання.

Фото: С. Лужанський

Утім, переглянути тарифи та розв'язати проблему водопостачання, на думку Лужанського, заважає недостатня активність громадських діячів. До того ж, більшість у місцевій раді – підтримує міського голову, а отже не піде проти інтересів його оточення.

Займаються стопкорівці і викриванням земельних махінацій. Навесні на Бердичівщині розгорівся земельний скандал. 16 квітня на сесії Швайківської сільської ради оприлюднено скандальну інформацію: колишній очільник ОТГ разом із прокурором привласнив 24 гектари землі. Цю землю буцімто виділили для АТОвців. Та вони виявилися підставними.

Ще одна проблема – безпритульні тварини.

«Як кажуть, у нас перед кожними виборами будують притулок, і вже скільки каденцій було, стільки і притулків для тварин у нас. До речі, з тваринами у нас дуже велика проблема у місті. Немає куди їх дівати, люди постійно скаржаться на безпритульних тварин, які кусають дітей. Тому це питання нам теж потрібно негайно розв'язати і запустити притулок для бездомних тварин», — розповідає Станіслав.

РІШЕННЯ

«Проблеми корупції в місті, неефективності роботи влади потрібно не тільки висвітлювати, доносити до громади, а і врешті-решт, розв'язувати. Коли ти бачиш позитивний результат – розумієш, що час витрачений недарма», — каже Станіслав.

Berdychiv
Фото: СтопКор

На думку Лужанського, Бердичеву вкрай потрібно створити ефективну незалежну громадську раду, яка б сприяла розвитку громаду та ефективно контролювала роботу органів місцевого самоврядування. На сьогодні активісти фіксують намагання місцевої влади взяти громадську раду під особистий контроль. Зокрема, міського голову Бердичева Орлюка звинувачують у втручанні в роботу громадських формувань. Громадську раду почали формувати ще в грудні 2020-го. Від ВГО «Стоп корупції» до її складу був делегований Олег Радецький. Станіслав Лужанський – від Асоціації футзалу. Під час формування громради мер пішов на хитрість: коли вже громрада була майже сформована і більшість у ній склали люди, готові критикувати роботу мера, міськрада влаштовує терміновий «добір». За 3 тижні громрада збільшилася з 16 учасників до 34!

«До складу громадської ради після добору ввійшли представники різних громадських формувань, більшість із яких – релігійні організації, які підтримували міського голову на виборах. Також до громради увійшли помічники депутатів», — розповідають представники «Стоп корупції» у Бердичеві.

Як з’ясувалося, міський голова, керуюча справами виконкому міськради та депутат міськради чомусь додалися у внутрішній телеграм-чат представників громадської ради.

Berdychiv
Фото: СтопКор

Відкритість роботи міськради для громади мав би забезпечити запропонований Лужанським проєкт “Розумне місто Бердичів”.

«Сутність у тому, щоб відкрити доступ до інформації про всі публічні фінанси, які витрачають комунальні установи. Я це зробив, але це було дуже нелегко. Думав цей ресурс під'єднати до сайту міської ради, щоб люди могли ознайомлюватися, щоб могли подавати петиції, висвітлювали проблеми ЖКГ, щоб людина за допомогою додатка на телефоні могла сфотографувати проблему й одразу на комунальну установу прийшло повідомлення, що там, наприклад, прорвало трубу, і людям не потрібно буде бігати установами та писати різні заяви. Це все мало бути ефективним та гарно працювати, але депутати не проголосували за цей проєкт, щоб під'єднати його до сайту, він працює самостійно за нашої підтримки», — розповідає він.

Лужанський захоплюється спортом, любить мандрувати. Він активно розвиває спорт у рідному Бердичеві. Під його керівництвом Асоціація футзалу є однією з найпотужніших асоціацій на Житомирщині. У цьому році футзальна команда з Бердичева посіла друге місце в аматорській футзальній лізі України. Це – безпосередня заслуга Станіслава.

Своїх трьох дітей він навчає перш за все залишатися людьми у будь-якій ситуації та ніколи не перетинати межу закону. А ще – бути завжди господарем власної долі.

«Якщо хочеш змінити майбутнє – ти маєш це зробити сам. Тільки від тебе залежить, яким буде твоє завтра!» — упевнений Станіслав Лужанський.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини