Бензоколонка контрабандистів: танкер «Delfi» опинився в Одесі незаконно, – правоохоронці

Замість прозорої морської води та чистого берега – затонулий корабель: танкер «Delfi», який у шторм викинуло до одеських берегів, спричинив справжню техногенну катастрофу. Чиє це судно? Та чи законно воно опинилось в українських територіальних водах? Розслідував Артем Поліковський.

Формальним власником танкера зараз є компанія «Містер Дрейк РС», з юридичною адресою у Лондоні. До цього чиновники називали інші юридичні компанії з Бірмінгема: Atenia Holding Ltd та Frio Fondo LP.

Як і сам танкер, ці дві компанії фігурують в кримінальних справах, пов'язаних з діяльністю бізнес-групи Сергія Курченка, якого свого часу називали «гаманцем» президента-втікача Віктора Януковича.

Згідно з матеріалами справи, впродовж 2012-2014 року бізнесмен організував схему контрабандного ввезення на територію України нафтопродуктів. Їх оформлювали як транзитний вантаж або навіть як українську продукцію, хоча насправді продавали тут.

Це дозволило ухилятися від сплати податків, зборів та платежів. До схеми були залучені службові особи цілої низки приватних підприємств, посадові особи державних органів, в тому числі співробітники митниці, а також десятки судів. Залучений був і танкер «Делфі».

Джерело в правоохоронних органах зазначає, що танкер брав участь у контрабандних перевезеннях до 2018 року, поки не пошкодив машину, ставши несамохідним. Тоді судно відбуксирували в нейтральні води у порту «Південний», де воно працювало звичайною «бензоколонкою» – плавучим складом для нафтопродуктів, в тому числі контрабандних.

Як розповідає еколог Владислав Валінський, судно перебувало за 12-мильною зоною. Зауважимо, всі кораблі у портах заправляють пальним. Але у певній зоні воно коштує дорожче, бо до вартості додають ПДВ. А за цією 12-мильною зоною, у територіальних водах – як у дьюті-фрі: пальне вже не обкладають податком. Саме тому цього велетня і назвали гігантською бензоколонкою.

Odesa_Delfi3
Судно перебувало поза 12-мильною зоною Ілюстрація: СтопКор

Окрім цього стало відомо, що у танкера немає чинних судових сертифікатів і документів на прапор. Адже судно на той момент ходило під прапором Молдови, хоча з молдовського реєстру «Делфі» виключили ще у вересні 2018. Тобто виходить, що в територіальних водах танкер перебував незаконно.

Усі сліди нашого розслідування привели до однієї цікавої особи. Олег Ковтунов є засновником десятка компаній, й одна з них має дуже схожу назву з лондонською — ТОВ «Містер Дрейк». Він також був депутатом в Миколаєві від Партії регіонів і, використавши документи свого водія, оформив банківський кредит на 24 тисячі гривень, виплачувати який не збирався.

У 2008 році бізнесмена виключили з партії, а в 2009 році він позбувся і депутатського мандату, адже суд визнав Ковтунова винним за статтею самоправство. Але чи отримає Ковтунов вирок й у випадку з танкером – питання досі відкрите.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини