Наталія Дігтяр
Наталія Дігтяр Журналіст

“АРМА – невдалий проєкт для держави”, – журналістка Наталія Дігтяр

28.08.2019 12:16

За останні кілька років було створено цілу низку антикорупційних органів з доволі гучними назвами – НАБУ, САП, ДБР та АРМА. Що таке АРМА та які переваги й недоліки у її діяльності?

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), фактично розпочало свої функції з 3 жовтня 2017 року.

Функції антикорупційного органу говорять самі за себе: виявлення, розшук та/або управління активами, одержаними від злочинів. Отже, АРМА є спеціальним органом, який допомагає правоохоронцям відшукати майно, а також управляти ним після арешту. До методів управління ми ще повернемося. Завдяки цьому антикорупційному органу сьогодні державі стало легше переслідувати шахраїв та чиновників-корупціонерів, адже значно спростився розшук їхнього майна, особливо за кордоном. Так принаймні повинно було бути.

Загальним правилом арешту майна є спочатку арешт, а потім передача майна окремою ухвалою в управління АРМА. При цьому така ухвала не оскаржується. На практиці арешт та передання активів в управління АРМА відбувається на підставі однієї ухвали. Після винесення ухвали прокурор надсилає її до АРМА. Порядок управління залежить від виду активу: грошові кошти та банківські метали передаються на депозит у державний банк, а інше майно – в управління або на реалізацію. Доходи від управління іншим майном перераховуються в Державний бюджет та не підлягають компенсації.

Згідно зі статистикою, яку оприлюднило Нацагентство, ці надходження становлять мізерну частину від того, що держава витрачає на утримання антикорупційного органу.

А тепер поговоримо, як же насправді відбувається “управління” арештованими активами. АРМА на це має дещо іншу методику, адже насправді відбувається не управління, а знищення та розкрадання арештованого майна, як це сталося з рядом підприємств, бізнес яких після втручання Нацагентства стрімко пішов на спад. Ми говоримо про випадки, де свою “чорну відмітку” залишив після себе антикорупційний орган. Лише за останній рік по всій території України й під самим офісом управління відбулася хвиля мітингів та акцій протесту проти незаконних дій АРМА, там люди вимагали відставки керівника Антона Янчука.

Працівники АІС вимагали відставки керівника АРМИ Фото: СтопКор

Серед резонансних скандалів були протести компанії АІС, де організаторами безстрокової акції були працівники автоцентрів АІС. Колектив зафіксував низку порушень в роботі агентства. Далі – крах цілого агрохолдингу “Росток-Холдинг”, компанія працювала не лише на вітчизняному, а й на міжнародному ринку. Сьогодні вона зазнала мільйонних збитків, низку договорів було розірвано, триває судова тяганина.

Наразі керівництво агрохолдингу намагається вибороти право на керування компанією, адже у ході розслідування стало відомо, що новим управителем цілком не випадково став прямий конкурент компанії – Сергій Тарасов.

Рейдерське захоплення "Росток-Холдингу" Фото: СтопКор

Далі ланцюг знищення вітчизняного бізнесу зростає, цього разу під приціл АРМА потрапили Львівські теплоелектроцентралі. Там ситуація взагалі вийшла з-під контролю, у січні 2018 року внаслідок некомпетентності нового управителя ПП “Гарант Енерго М” на одній з ТЕЦ сталася масштабна аварія, яка спричинила мільйонні збитки, а це кілька кілометрів розірваної теплотраси, затоплені посеред зими оселі жителів міста Новий Розділ. Загалом від аварії постраждало 70 000 людей. Жителі відразу двох міст другу зиму ризикують залишитися без тепла й води, а цьогоріч є загроза залишитися ще й без електропостачання.

Вся справа у двох ТЕЦ, які в липні 2018 року НАБУ арештувало через підозри у розкраданні 300 млн кубів природного газу. Через Агентство з розшуку та управління арештованим майном установи передали новому управителю. Справа й досі в судах. Самі ТЕЦ залишаються під управлінням нового керівника – ПП “Гарант Енерго М”, а страждають при цьому жителі двох міст, які ризикують другу зиму поспіль прожити в холодних та вогких квартирах при свічках.

Цим управителем для двох стратегічно важливих для міста підприємств стала невідома київська компанія ПП "Гарант Енерго М". Компанія без відповідного досвіду роботи, без належних ліцензій та без статутного капіталу. Проте влітку 2018 року ці дрібниці нікого не цікавили, конкурс провели з численними порушеннями і компанія, за якою стояли представники "Народного Фронту", взялася керувати ТЕЦ.

Цьогоріч ситуація ще гірша

За словами очільників обох міст, не ведеться жодних підготовчих робіт до опалювального сезону, ніхто не перевіряє стан мереж. Окрім того, управитель взявся керувати ще й електромережами, які не були йому передані за договором управління. Тепер і там є загроза катастрофи – ніхто не контролює додаткові навантаження на електромережу, а це значить, що в будь-який момент ціле місто може залишитися без електропостачання при найменшому стрибку напруги. А це може статися одразу, як тільки жителі масово почнуть користуватися електрообігрівачами. Попри всі негаразди АРМА вказує на надприбутки від роботи арештованих ТЕЦ у Львівській області та при цьому жодного слова про жалюгідний фінансовий стан нових управителів.

Новоярівська ТЕЦ Фото: СтопКор

Проте як би добре себе не позиціонував антикорупційний орган, справи у нього кепські, адже за останні два місяці АРМА оголосила конкурс щонайменше на 20 вакантних місць. І чого б це? Питання риторичне. Тож чим все це закінчиться для бізнесу і ким постане АРМА – залишається лише спостерігати. Адже справу не закрито.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини