Активісти Вінниччини шокують викриттям обсягів корупції в судах

Вінничани упевнені: їхній регіон б’є усі національні рекорди з корупції в судах. Саме суддівське свавілля привело на шлях правозахисної боротьби педагогиню Ольгу Мілінчук із Вінниччини. Секретарка регіонального відокремленого підрозділу «Стоп корупції» розповіла про особливості громадської боротьби та власний непростий досвід протидії корупційній системі.

Ілюстрація: СтопКор

ОБЛИЧЧЯ

Ольга Мілінчук кілька років активно займається громадською діяльністю. Жінка вивчає право, допомагає землякам, які звертаються до ВГО «Стоп корупції», відстояти порушені права. Вміє готувати скарги, запити, звернення, бере участь у громадському моніторингу судових засідань на Вінниччині, а також в організації акцій протесту – як у рідному регіоні, так і в столиці. Адже вінничани, зіткнувшись із безкарністю і корупційністю судівської та правоохоронної системи на місці, змушені їхати до Києва шукати правди в ГПУ, ВРП, ГУ Нацполіції.

За життя жінка кілька разів змінювала напрямки діяльності. До заміжжя Ольга працювала за фахом «технолог м’ясопродуктів». Пізніше закінчила Вінницький державний педагогічний університет імені Коцюбинського. Пішла працювати до школи. Та з народженням синів жінка повністю присвятила себе сім’ї та дітям. Виховувала їх у творчій атмосфері.

«Не проходило жодного свята, щоб у нас не збиралися знайомі, друзі разом із дітьми. Разом із друзями постійно організовували концерти, вистави, займалися творчістю, залучали і дітей, і дорослих», - згадує Ольга Мілінчук.

Жінка не планувала присвятити себе громадській діяльності. Так розпорядилася доля.

Фото: СтопКор

«Життя все кардинально змінило. Хоча, знаєте, те, що дав Бог у характері – не змінити. Загострене почуття справедливості та невміння лукавити зіграло зі мною злий жарт», - каже правозахисниця.

Несправедливість прийшла у їхню родину несподівано. Молодший син, який у той час навчався у Львівському національному університеті та тільки-но розпочав кар’єру в органах внутрішніх справ, став жертвою корупційної системи, упевнена пані Ольга.

Хибне звинувачення... І, як водиться, прямий натяк на хабар.

«З мене вимагали 5 тисяч доларів. Це були виконавці. Тепер уже пазл складається, і я розумію, хто був замовником. Та я не піддалася на вимоги та поскаржилася до Генпрокуратури. Тоді зрозуміла, що таке корупція та як вони всі пов’язані між собою», - розповідає громадська діячка.

Відтоді життя родини змінилося.

Перспективний хлопець із вищою освітою не може нормально працювати. А  мати уже більш як 6 років намагається відстоювати права свого сина в усіх інстанціях. Вона  пройшла вже не одне коло пекла між Тульчинським та  Вінницьким апеляційним судом, намагаючись довести невинність свого сина.

Наразі в Хмельницькому апеляційному суді відбувається розгляд справи за №148/744/15-к. Після переведення справи до іншої області потерпіла сторона постійно зриває судові засідання. Родина підозрює корупцію.

"Судячи з поведінці судді Бережного на останньому судовому засіданні, він не піде проти системи. Ворон ворону око не виклює. Вирок уже, скоріше всього, підготовлений. Вирок, що прикриває незаконний вирок Тульчинського одіозного судді Ковганича", - каже Ольга Мілінчук.

Так родина Мілінчук стала заручницею суддівського свавілля.

Саме ця особиста історія і привела Ольгу Мілінчук до лав антикорупціонерів. У 2016 році знайомі дали їй контакти «Стоп корупції».

«Приїхали в офіс «Стоп корупції» з чоловіком зі своєю проблемою. Як і багато інших людей з усієї України звертаються до організації зі своїми історіями. Як-то кажуть: «в кожній хаті по лопаті». Познайомилися. Стали брати участь у житті організації. До нас приїжджали журналісти, юристи з Києва. Активно співпрацюємо з монастирищенським підрозділом, з Віктором Паласом зі Львова», - розповідає вінницька активістка.

Сьогодні Вінницька команда «Стоп корупції» зростає чи не щодня. До борців із корупцією приєднуються нові родини з Тульчина, Немирова, Ладижина, Могильова та інших міст області.

Команда "Стоп корупції" з Вінничини - часті гості в центральному офісі організації. Фото: СтопКор

ПРОБЛЕМИ

Головною проблемою й унікальністю Вінницького регіону місцеві вважають непоборну корумпованість судів і правоохоронних органів.

«Наш Вінницький регіон — особливий. Такої корупції та сімейних підрядів у прокуратурі та судах, мабуть, немає ніде в Україні», - розповідає пані Ольга.

Коли Мілінчук стала на шлях боротьби, вона зрозуміла, як багато людей зіткнулися з такими ж проблемами. Зокрема, на того ж суддю Ковганича, який виніс обвинувачувальний вирок щодо її сина, масово скаржаться жителі Тульчинського району. Його підозрюють у систематичному хабарництві та винесенні протиправних рішень. Про нього кажуть «смотрящій за районом».

«Після його вироків та рішень люди не знають, до кого звертатися по допомогу.

Якщо день у суді йому не приніс хабаря, то йому погано, а значить, і всім працівникам суду. Поламав долі багатьом людям. Куди вони вже тільки не зверталися. Востаннє ним займалося СБУ, але ті, хто писав, тільки пошкодували: кримінальне провадження закрили, а цих людей уже 9 років мучать. Уже й не вірять, що на цього корупціонера знайдеться хоч якась управа в країні», - передають журналісти свідчення місцевих жителів.

Постраждалі від корупції звернулися до Вінницького відокремленого підрозділу ГО «Стоп корупції». А потім із документами приїжджали до юристів організації у Київ. Вінничани надали пакет паперів, які свідчать про втручання голови суду Ковганича в систему розподілу справ. Унаслідок цього, як розповідають постраждалі, у людей «відсудили» декілька ділянок землі на користь місцевого бізнесмена. Кілька місяців юридична служба, активісти та журналісти надавали допомогу жителям Вінниччини.

У результаті суд зобов’язав ДБР відкрити справу проти голови Тульчинського районного суду Ковганича. І це – велика перемога, яка надихає вінничан на нові етапи боротьби.

«Завдяки спільним зусиллям нашої команди та керівництва задоволено скаргу на бездіяльність слідчого у справі судді Ковганича. Чесно кажучи, вражена потужністю нашої громадської організації», - зазначила активістка.

Акція протесту проти свавілля вінницьких суддів. Фото: СтопКор

Ще один приклад корумпованості судів – родинний підряд вінницьких судді та прокурора Гайду.

Активісти «Стоп корупції» назбирали вже достатньо свідчень жителів області, які розповідають про те, що суддя відверто вимагає хабар. Антикорупціонери дослідили рішення судді Гайду за кілька років. З’ясувалося, що протягом 2015-2021 років суддею  було винесено 382 вироки. З них на підставі ст. 75 КК України 113 осіб було звільнено від відбування покарання з випробувальним терміном. І левова частина цих звільнень стосується рецидивістів, поширювачів наркотичних засобів, злодіїв. Активісти підозрюють: суддя випускає рецидивістів не просто так.

Окрім судівського свавілля, Ольга Мілінчук зазначає проблеми з розподілом землі.

«Людям, які мають право на свій земельний пай, просто не дають по 2 гектари! Афганцям, АТОвцям – теж кажуть, що землі немає. Наші бійці воювали там, на фронті, за нас із ворогом зовнішнім. А тепер ми мусимо воювати тут за їхні права з ворогом внутрішнім», - зауважує жінка.

До речі, активістам вже вдалося витребувати земельні паї для кількох АТОвців на Вінниччині.

РІШЕННЯ

Вінницька активістка упевнена: громадська боротьба буде мати успіх, лише якщо люди будуть разом боротися за порушені права. Адже корупція – це система, а значить, постраждалих від неї чимало.

«Довгий час члени нашого осередку поодинці боролися з корупцією в судах і прокуратурі. Та нас ніхто серйозно не сприймав. Та коли об’єдналися, то зрозуміли, що ми – сила!» - ділиться Ольга Мілінчук.

Вона їздить підтримувати колег на суди у Немирів, Вінницю, Ладижин. Разом готують скарги, запити і звернення. Консультуються з юристами. Приїздять до столиці, щоб разом заявити керманичам про корупцію на Вінниччині.

Лише цієї весни вінницькі антикорупціонери вже провели кілька акцій протесту та передали звернення до Вищої ради правосуддя та Президента.

Фото: СтопКор

«Ми вже неодноразово зверталися до Адміністрації Президента з заявами та скаргами, але замість допомоги та уваги до наявних проблем кожного разу отримували відписки про направлення наших скарг до прокуратури України. Своєю чергою, прокуратура України надсилала скарги до Вінницької обласної прокуратури, яка відписувалася про відсутність будь-яких порушень», - пояснюють постраждалі.

Крім того, пані Ольга моніторить роботу органів місцевого самоврядування.

«Є і перемоги, і поразки, які нас роблять лише сильнішими. Плануємо зміцнювати наші позиції. Хочемо відкрити свою регіональну газету, де будемо висвітлювати роботу осередку «Стоп корупції» на Вінниччині», - ділиться антикорупціонерка.

Жінка зізнається: їй подобається допомагати людям.

Вона вже набула певного досвіду, є потужна підтримка загальноукраїнської команди. А отже, вона вірить, що подолати непереборну вінницьку корупцію гуртом можливо. Бо кожен, хто іде поряд, виборює правду та краще майбутнє для власних дітей.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини