600 мільйонів з бюджету – на «дірявий» софт: подробиці скандального аудиту в Міноборони

Наші колеги з Bigus.іnfo нещодавно підірвали інформаційний простір, оприлюднивши чергове викриття ганебного розкрадання бюджетних грошей. Якщо коротко, то сутність — у результатах військового аудиту, яким встановлено численні порушення під час використання бюджетних коштів – близько 600 млн грн. Але головне, що основної цілі роботи – створення єдиної автоматизованої системи управління – так і не досягнуто, втрачено час, при тому, що в країні тривають реальні бойові дії.

Artboard 1
Ілютрація: СтопКор

За такі речі у розвинутих країнах уже б давно ухвалили кадрові рішення стосовно винних посадових осіб. Але, на жаль, не у нас. Міністерство оборони України на журналістські розслідування відреагувало миттєво, але як?

На офіційному сайті Міністерства на всю країну заявили, що все начебто нормально, міністр призначив аудит, ось і результати, ми самі це знайшли і нічого не збираємося покривати.

Але, на жаль, жодного слова про те, як це могло статися, чому це взагалі допустили, хто в цьому винний, хто покараний, яка доля цього ДКР та яка доля взагалі Єдиної системи автоматизованого управління Збройних Сил України.

Нагадаю, що зазначений аудит було завершено ще у грудні 2020 року і жодних рішень, жодних. Натомість у Міноборони продовжують чекати на щось, прикриваючись розпочатим досудовим розслідуванням.

До роботи військових аудиторів у нас особлива увага, адже результати наших журналістських розслідувань нам говорили про інше.

У Департаменті аудиту було змінено керівництво, значну частину підготовлених фахівців було безпідставно або незаконно звільнено, що нібито не сприяло розвитку внутрішнього аудиту у Міністерстві оборони України.

І тут такий добрий аудит, резонанс, значні суми порушень, міністр Таран задоволений, проте незрозуміло, чому, якщо в нього такий бардак відбувається. Що це, результати роботи нового керівника аудиту, нові підходи до проведення аудитів чи, може, нові кадри, які не злякалися генеральських лампасів та проявили принциповість?

Розберімося разом. Отож, читаємо уважно аудиторський звіт, а особливо — сторінку 47, де є посилання на попередній аудит, який завершився у серпні 2020 року.

audit1
Фото: скріншот

З тексту звіту випливає, що попереднім фінансовим аудитом, який завершено у серпні 2020 року та за результатами якого складено аудиторський звіт №234/6/40/22, встановлено факт відсутності інвентаризації етапу 2 роботи, що було кваліфіковано як ризик втрати майна.

Що це за аудит і яка була причина призначати повторний аудит, який завершився у грудні 2020 року? Адже, виходить, щодо ДКР «Дзвін» було проведено два аудити.

Служба безпеки України ще у червні 2020 року поінформувала про ймовірні порушення і запропонувала провести перевірку ДКР «Дзвін» (на жаль, лист має обмежений доступ), на що міністр Таран того ж дня віддає наказ про початок аудиту. Але якого саме?

Незрозуміло, чому, але у червні 2020-го міністр Таран приймає рішення про проведення фінансового аудиту, який передбачає дослідження питань фінансової звітності, бухгалтерського обліку тощо, що значно обмежує можливості повноти дослідження ДКР «Дзвін».

Як наслідок, результати фінансового аудиту не дозволили як слід оцінити стан виконання робіт за ДКР та повноту досягнення цілі, про що й було зазначено в аудиторському звіті від серпня 2020-го №234/6/40/22 і про що було поінформовано міністра Тарана.

То чому ж так сталося? СБУ повідомляє Міністру оборони про можливі порушення в його міністерстві та просить провести аудит, а Міністр ухвалює рішення, яке надалі не дозволить дати відповіді щодо існування ймовірних фактів порушення? Що це? Умисне ігнорування чи елементарна некомпетентність?

І ось що ми встановили. Початку проведенню зазначеного аудиту передувала ретельна підготовка, в якій активну участь брала колишня директорка Департаменту внутрішнього аудиту Марина Бариніна.

Було проведено декілька нарад із зацікавленими сторонами, обговорено питання, які підлягали дослідженню, та визначено склад аудиторської групи. Зокрема, було запропоновано, а згодом і включено до аудиторської групи відповідних фахівців та ухвалено програму комплексного аудиту, яку затвердила колишня директорка М. Бариніна. Ось копія програми і одна із відповідей.

audit2
Фото: скріншот

Але за якихось дивних обставин з’являється нова редакція програми аудиту, якою передбачено проведення фінансового аудиту, тобто без дослідження питань, визначених СБУ, і без включення до аудиту попередньо відібраних спеціалістів. Хто це вирішив і з якої причини – достеменно не відомо, проте точно відомо, що це відбувалося вже після усунення від посади колишнього директора.

Наказали одному, звільнили іншу, і доручення Міністра буцімто було виконано – аудит проведено, суттєвих порушень не встановлено.

Цей результат проведеного аудиту не влаштував СБУ, яке 15 вересня 2020 року надсилає на адресу міністра Тарана повторне звернення, де просить вдруге провести аудит, дослідити зазначені у звернені питання та включити до аудиторської групи своїх фахівців. На жаль, цей лист має обмежений доступ, і ми не можемо його вам показати.

Майже одночасно, 11 вересня 2020 року, тобто ще до звернення СБУ, головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Хомчак теж ініціює перед міністром Тараном проведення повторного аудиту (лист від 04.09.2020 №300/1/с/630дск).

На жаль, про це жодної інформації на офіційному сайті Міністерства оборони України немає, проте це відмічено в аудиторському звіті на сторінці 4.

Також жодним чином ніде не зазначено, що після оприлюднення інформації щодо ймовірних проблем у ДКР «Дзвін» генералом Хомчаком Р. було прийнято рішення про підпорядкування Управління розвитку автоматизації безпосередньо Головнокомандувачу ЗСУ, яке не дозволило генералу Тимошенку (заступник начальника генерального штабу) далі безперешкодно розкрадати бюджетні кошти.

audit3
Фото: скріншот

Крім того, слід зазначити, що єдиною перешкодою для повного уникнення покарання для ТОВ «Еверест» було затвердження акту прийому робіт, що начальник Управління розвитку автоматизації полковник Житник О.М. відмовився виконувати (сторінка 73 звіту).

audit4
Фото: скріншот

За що в подальшому отримав догану від міністра оборони Тарана. Так, причину в наказі можна вигадати будь-яку: була б людина, а справу придумаємо. Проте якось дуже дивно виходить, коли міністр Таран особисто оголошує догану підлеглому генерала Хомчака нібито за неналежно організовані заходи в управлінні. Можливо, це рівень Міністра оборони країни, котра сьомий рік дає відсіч збройній агресії РФ? Ось цей витяг з наказу.

audit5
Фото: скріншот

Одночасно офіцера без досвіду роботи, який безпосередньо готував документи для здійснення оплати видатків за ДКР «ДЗВІН», пан Таран своїм наказом направляє на стрімке підвищення та призначає на посаду заступника директора Департаменту державних закупівель та матеріальних ресурсів.

Таким чином, станом на вересень 2020 року було два звернення на ім’я міністра про потребу проведення повторного аудиту ДКР «Дзвін», які було підтримано та надано відповідне доручення на його проведення.

До речі, включення до аудиторської групи спеціалістів в області інформаційних технологій було ініційовано саме генералом Хомчаком і ось цьому підтвердження.

audit6
Фото: скріншот

До речі, брати участі в проведенні аудиту надали згоду усі зацікавлені наукові установи та представник Національної академії наук України.

audit7
Фото: скріншот

Окрім того, своє бажання щодо участі в роботі аудиторської групи виявив генеральний конструктор, який відповідно до звіту (сторінка 65) забезпечує дотримання вимог нормативно-технічної бази, встановлених термінів розроблення і освоєння виробництва продукції та (увага!) раціональне використання коштів і ресурсів, що виділяються на створення або модернізацію продукції. Ось його лист про згоду.

audit8
Фото: скріншот

За таких умов, здавалося б, відмовитись від проведення нормального аудиту міністру Тарану не вдасться, і тому приймається рішення на проведення повторного аудиту, але…

Але знову ж таки, за якихось незрозумілих і невідомих обставин майже всі представники зацікавлених сторін, на адресу яких попередньо надійшли запрошення, включені до складу аудиторської групи не були.

З остаточним складом аудиторської групи ми можемо ознайомитися зі звіту. У її складі — зверніть увагу — при наявності окремого відділу ІТ-аудиту у Департаменті — жодного його представника (сторінки 4-5 звіту).

audit9
Фото: скріншот

Також слід звернути увагу на те, що, як зазначено в аудиторському звіті (сторінка 73), генеральним конструктором було попередньо вивчено результати роботи комісії з прийому ДКР та зроблено висновок про неможливість приймання робіт у зазначеному стані.

Тобто виходить, що генерального конструктора, який повинен здійснювати загальне керівництво та нагляд за виконанням робіт за ДКР «Дзвін» як складової Єдиної автоматизованої системи, просто не запрошують брати участь у прийманні робіт та роботі аудиторської групи.

audit10
Фото: скріншот

Ось із такими потугами приймалися рішення щодо проведення аудиту ДКР «Дзвін» і лише з другої спроби, хоча й не зрозуміло, чому саме таким складом, нарешті досягли усім відомого результату.

Тепер стає зрозумілим, скільки було втрачено часу та чому, попри погодження та зацікавленість різних структур їхніх представників так і не включили до складу аудиторської групи.

Результат цього аудиту наступний: викрито численні порушення, встановлено невідповідність програмного забезпечення стандартам НАТО, встановлено ймовірний витік інформації та ще багато чого цікавого. Наразі ДБР проводить досудове розслідування.

Люди, які це викрили та проявили свою принциповість та професіоналізм, теж отримали свої нагороди: начальник Управління Олександр Житник – догану від Андрія Тарана, керівника аудиторської групи полковника Володимира Макарчука усунули з посади та перевели до нового місця служби; експерти, що брали участь в аудиті – капітан Гальчинський, старший лейтенант Мартиненко та капітан Кулініч – звільнені з лав ЗСУ.

Taran
Голова Міноборони Андрій Таран Фото: СтопКор

Ось вам і ціна згаданого аудиту, але про це – жодного слова на офіційному сайті Міністерства оборони України: аудит проведено, всі молодці, працюємо далі.

У цій історії важко і прикро усвідомлювати, що потрібний програмний продукт найближчим часом так і не з’явиться на фронті. Вражають цинічні методи та масштаби фінансових махінацій деяких посадових осіб, радує, що аудиторській групі неймовірними зусиллями вдалося призупинити процес прийому, і в такому вигляді – з імовірним витоком інформації та несумісністю з іншими програмними продуктами – цей диво-витвір не взято на озброєння. Чи надовго? Час покаже, але це буде вже нова історія.

Зауважу, що керівництвом Міністерства оборони України було зроблено все можливе, щоб надалі такий аудит більше не відбувся, і вже ніхто не зміг заважати чиновникам з відомства розкрадати гроші.

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини