13 апостолів ВККС: чи можна врятувати судову реформу?

26.06.2019 15:11

Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка є головним органом, що мав би забезпечити прозорість судової системи, складається з 16 членів. Один звільнився задовго до нашого розслідування, один пішов у відставку минулого тижня. У «меншості» з окремою думкою по низці випадків перебуває Андрій Козлов. То хто ж і як вершить долі суддівських мантій? Докладніше про це – у відеосюжеті Асі Глуцької.

Голова ВККСУ Сергій Козьяков, до діяльності і сумнівних зв’язків якого наразі виникає багато питань, запевняє: свої статки і доходи нібито не приховує.

Дійсно, все задекларовано. Ось тільки при детальному вивченні декларацій членів ВККС за 2015 та 2016 роки вдалось з'ясувати, що голова комісії Козьяков, члени Щотка, Луцюк, Бутенко, Тітов, Заріцька та вже екс-член Лукаш припустились невідповідностей у декларуванні.

Утім – на суму, меншу ніж 100 прожиткових мінімумів. А це законодавчо не карається. На той час прожитковий мінімум становив 1600 грн. Отже, маємо ще одну лакуну у законодавстві. Адже при зарплаті у понад 200 000 кожен з цих законників обманув систему просто на суму меншу ніж 160 000 гривень і залишився безкарним.

Причетні до реформи зауважують: її старт дійсно був ефективним настільки, що багато представників старої судової системи звільнились, не дочекавшись кваліфоцінювання.

«Десь 1600 звільнились. І я навіть не кажу що всі вони були погані. Просто вони не хотіли, щоб їхні статки і подробиці їхнього життя виносились на загал. Я думаю, якщо б багато з тих, хто побіг, міг би зазирнути в майбутнє – вони б лишились. А в певний момент оцінювання перетворилось на щось дуже дивне», - коментує член ВККСУ Андрій Козлов в ексклюзивному інтерв’ю «СтопКору».

Пан Андрій додає: він у меншості, а для того, щоб недобросовісний суддя покинув посаду, йому потрібно не пройти поріг у 10 голосів. Навіть якщо при 11 присутніх членах ВККС він єдиний проголосує «проти», суддя покине посаду. Утім, переважна більшість у 13 осіб завжди знайде спосіб залишити при мантії «своїх людей».

«Кваліфікаційне оцінювання – це сито, а Комісія – це той, хто тримає сито», - зауважує пан Козлов, - «Ну Ви розумієте, що сито можна тримати нормально, можна так, можна інакше, можна взагалі його перегорнути, і все буде зсипатися повз сито, так?».

На думку фахівців, єдина можливість не дозволити потонути судовій реформі – це додати до складу ВККС членів Громради та міжнародних експертів. Проте законодавчо такі рокіровки не прописані. А отже, судова реформа поки так і залишається не більше ніж утопією з підвищеними зарплатами.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X