10 тисяч франків за безкарність: європейські журналісти розкрили зміст таємної угоди Павелка з ФІФА

07.05.2020 15:20

Попри карантин, український футбол ― у всіх на слуху. Але не завдяки спортивним успіхам, а через грандіозну корупцію вітчизняної Асоціації. Розслідування про розкрадання 1,25 млрд гривень із державного бюджету на штучне покриття для футбольних полів триває вже другий рік. А УАФ на чолі з Андрієм Павелком намагається знищити сліди своєї кількарічної корупційної оборудки з використання грошей держбюджету та міжнародних організацій. Чи вдасться функціонерам вийти сухими з води, та яку роль у цій історії відіграє ФІФА?

Ілюстрація: Брюно Мафф / L’illustré

У свіжому номері швейцарського тижневика «L'illustré» вийшла стаття журналіста Арно Беда під назвою «ФІФА: зайва справа», в якій ідеться про діяльність керівника Української асоціації футболу Андрія Павелка та його таємну угоду з Міжнародною федерацією футболу (ФІФА).

За інформацією швейцарського журналіста, президент Української асоціації футболу, екснардеп Павелко, був упевнений у своїй недоторканності. Однак щось пішло не так, і він був змушений підписати таємну угоду, при цьому сплативши штраф, і навіть піти з дисциплінарного комітету ФІФА, членом якого він був.

Нагадаємо, у жовтні 2019 року в ефір вийшло розслідування журналіста «СтопКору» Кирила Вольного «Корупційний хет-трик Андрія Павелка», де було викрито корупційні схеми заробітку Федерації футболу України та розкішний спосіб життя її очільника.

Ясна річ, Андрій Павелко ненавидить надто зацікавлених журналістів й ініціює проти них численні процеси. Так, він подав скаргу на журнал «L'illustré» за те, що останній оприлюднив у серпні та грудні 2018 року інформацію про його віртуозні фінансові махінації на кілька десятків мільйонів франків, про виведення в офшор частини позики УЄФА, наданої в листопаді 2016 року в розмірі чотирьох мільйонів євро. Про неї він скаже потім, граючи словами, що це, радше, був аванс на суму, яку УЄФА за традицією щорічно виділяє кожній зі своїх федерацій у Європі.

У відповідь на журналістські викриття Андрій Павелко спочатку спробував все заперечувати, розмахуючи стосами паперів, аби навісити довірливій публіці локшину на вуха. Однак він опинився під ударом, коли торік у липні, вже після обрання нового українського Президента Володимира Зеленського, втратив крісло депутата парламенту, яке гарантувало йому недоторканність.

Окрім серії судових процесів, які тривають у Швейцарії та Німеччині, на сьогодні Павелко також є основним фігурантом низки розслідувань, що їх проводять українські правоохоронні органи за підозрами в розтраті грошей і корупції.

Зауважимо, вітчизняні поліціянти разом із детективами ДБР та НАБУ відкрили цілих 10 справ проти футбольних функціонерів, яких підозрюють у розкраданні державних грошей.

У поліції повідомили, що вартість штучного покриття для футбольних полів умисно завищили на 30 відсотків, а деякі футбольні майданчики взагалі не побудовані.

Голова Бюджетного комітету Андрій Павелко виділив ФФУ 270 млн грн

3 квітня 2020 року до редакції «СтопКору» надійшла інформація з Офісу Генпрокурора про те, що наразі матеріали кількох справ проти очільника УАФ, колишнього нардепа Андрія Павелка, та його підлеглих об’єднані в єдине провадження.

Досудове слідство у ньому здійснюють слідчі ГСУ Нацполіції України, а нагляд у формі процесуального керівництва здійснює безпосередньо Офіс Генпрокурора. Утім, обвинувальний акт до суду поки не скерований.

Крім того, 15 листопада торік Верховна Рада ухвалила постанову про утворення Тимчасової слідчої комісії ВР з розслідування можливого порушення законодавства президентом УАФ Андрієм Павелком. За цю постанову проголосувало 260 депутатів.

У Києві ТСК розглядає справу про корупцію у федерації футболу Фото: "СтопКор"

За інформацією членів ТСК, парламентська комісія, термін роботи якої спливає наприкінці квітня, наразі доопрацьовує матеріали у «справі Павелка» та виходить на фінішну пряму.

І це ще не все: викриття журналу «L'illustré» послужили приводом для розслідування в самій ФІФА.

30 серпня 2019 року слідча палата ФІФА надіслала офіційний запит Павелку як президенту Української асоціації футболу та члену дисциплінарного комітету ФІФА. Вона зажадала від нього пояснення фактів, викладених в статті «L'illustré», про розкрадання грошей УЄФА, а також про погрози на адресу автора цієї статті.

Для функціонера це означає, що він ризикує отримати заборону «на будь-яку діяльність, пов'язану з футболом, на термін до двох років», а також заплатити штраф у розмірі не менше 10 тисяч швейцарських франків.

Для відповіді Павелку було надано термін трохи більш як місяць, до 6 вересня 2019 року. І лише в зазначений день о 17 годині 25 хвилин він відправив електронного листа Марії Клаудії Рохас, відповідальній за дисциплінарне розслідування, розпочате у справі за номером RE 18-00077, із текстом: «Пропоную вам зв'язатися з УЄФА та звернути увагу на позицію моїх адвокатів».

Невже він думав, що ФІФА задовольниться відповіддю його адвокатів? 26 вересня комітет з етики ФІФА направив йому новий лист, де нагадав про заборону, що поширюється на всіх членів, обраних в ФІФА, «здійснювати політичні функції у своїй країні».

Павелку було надано новий термін, до 2 жовтня, для того, щоб визначитися з питання «про необхідність для нього співпрацювати зі слідством». Пан Андрій відповів лише 23 жовтня і спробував схитрувати, пояснюючи ФІФА, що вона «не компетентна вести розслідування з цього питання». Він стверджує, що УЄФА вже займається тією ж справою, і, таким чином, просить ФІФА відмовитися від цього розслідування, спрямованого проти нього.

Усе докладно розписано в листі від 14 грудня 2019 року, адресованому Павелку його адвокатами: він має піти у відставку з дисциплінарного комітету, щоб укласти угоду. Його представники запевняють, що було зроблено все, аби виключити приховування будь-яких фактів. Ідея полягала в тому, щоб замаскувати мінімальний штраф прилученою до цього відставкою.

19 лютого 2020 року Павелко, нарешті, направляє своє прохання про відставку у встановленій формі до дисциплінарного комітету ФІФА, в якому він пропрацював два з половиною роки.

Президент ФІФА Джанні Інфантіно і Андрій Павелко Ілюстрація: Брюно Мафф / L'illustré

Який порядок і умови цієї примусової відставки? Журналу «L'illustré» вдалося отримати цю угоду у ФІФА.

У ній зазначено наступне: «Після відставки з пана Павелка буде стягнуто штраф у розмірі 10 000 швейцарських франків в обмін на те, що ФІФА: 1.Не запропонує заборону на здійснення ним будь-яких видів діяльності, пов'язаних з футболом. 2.Відмовиться від винесення попередження або догани. 3.Не вимагатиме жодних вибачень з боку пана Павелка. 4.Або гарантує, що у пресрелізі ФІФА у жодному вигляді не буде згадувати відставку і зменшення суми штрафу. 5.Передбачено часовий інтервал між відставкою та рішенням про накладення адміністративного стягнення. 6.У цій справі не буде жодних пресрелізів».

У підсумку 10 тисяч франків ― скромна сума, яку колишній український парламентар фактично заплатив в обмін на свою відносну безкарність, якою він може користуватися надалі. Раніше Павелко вже майже успішно змусив повірити всіх у те, що для Української асоціації футболу є нормою купувати собі у збиток синтетичну траву німецького виробництва через офшорну компанію в Об'єднаних Арабських Еміратах, наголошує «L'illustré».

З повним перекладом статті Арно Беда російською мовою можна ознайомитись на сайті видання «ГОРДОН».

Читати також:
Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube і Twitter і Instagram!

Коментарі

Інші новини