З’їси яблучко – помреш! Казка про Білосніжку стає реальністю: наслідки хіматаки в Криму

Хімік-еколог розповів про ймовірні наслідки хімічної атаки у Кримському Армянську.

Про це йдеться у повідомленні "Обозреватель".

На думку вченого, версія щодо пересихання кислотних відстійників заводу "Кримський титан", які спричинили отруйні випаровування – неправдива.

 

"Ні випаровування, ні недоочищені кислотні стоки не можуть створювати таку високу концентрацію. Це газ. Йдеться, швидше за все, про витік концентрованого скрапленого сірчистого або сірчаного ангідриду. Їх зазвичай перевозять у металевих цистернах або зберігають під певним тиском. Під впливом тиску ця речовина стає зрідженою. Під час розгерметизації місткості вона перетворюється на газ і виходить у вигляді випарів. Так що це витік на самому "Кримському титані", це технічна проблема заводу", – стверджує він.

За день до цього так званий голова Криму Сергій Аксьонов на своїй сторінці у Facebook написав про те, що призупинення роботи заводу, а також рішення щодо "канікул" у школах й дитсадках – лише "запобіжний захід" і жодних загроз здоров'ю людей немає.

"Хочу підкреслити, що згідно з висновками спеціалістів, загроз життю людей немає. Наявний ефект подразнення слизових оболонок, але він не пов'язаний із захворюваннями. Щодо ситуації з кислотонакопичувачем, в який скидають хімічні відходи з 1971 року. Площа цього "озера" – 42 квадратних кілометри, об'єм – 30 млн кубометрів води. Накопичувач вперше висох у такій мірі. Жодних диверсій не було. Причина утворення конденсату – перепад нічних та денних температур. Концентрація перевищила норми лише в нічний час" – сказав він.

Нагадаємо, що у ніч з 23 на 24 серпня на півночі Криму стався викид невідомої речовини. Постраждали від нього й жителі села Перекоп – в їхніх будинках і квартирах липкою іржею вкрилися металеві предмети, а на городах пропав урожай.

"Ми думали, може, якась інфекція. Потім пішли маслянисті випаровування... Відчуваємо, що в атмосфері якісь викиди незрозумілі. Туманом таким легким віддавав", – розповідає місцевий підприємець Олександр Кобець. Через смог, який особливо відчутний у вечірній час, жителі села побоюються випускати з дому дітей.

"Хлопчик мій погуляв вчора, вийшов, буквально п'ять хвилин походив. Зайшов додому, я йому почала мити ноги – лущиться, лущиться... Дивлюся – разом зі шкірою змивається ось цей весь наліт, який він натоптав собі на ніжки", – згадує мешканка Перекопа Анастасія.

 

На думку хіміка-еколога, симптоми жителів Армянська відповідають тому, що в повітрі присутній сірчистий ангідрид. Вранці речовина випадає у вигляді роси, але це вже кислотна роса. Вона впливає на метал, окислюється, звідси такий коричневий наліт. Листя рослин відразу стає тьмяними, в'яне і скручується. А у людей з'являється кашель, подразнення та опіки дихальних шляхів.

В атмосфері речовина з'єднується з водою і перетворюється на сірчисту кислоту у вигляді аерозолю, а далі ця суміш стає сірчаною кислотою. Вона дуже токсична, припустима гранична норма 0,5 мг на куб м, але її концентрація насправді вища. Це й спричинює у людей кашель, подразнення слизових, дихальних шляхів, почервоніння очей. При потраплянні на слизову кислота викликає опіки. Через це може з'явитися кон'юнктивіт, фарингіт, бронхіт, хімічні запалення легенів. Найважчі наслідки – зупинка дихання і смерть.

Як повідомляє "Обозреватель", кислотні викиди дійшли й до Херсонщини. Жителі Каланчака і Преображенки помітили, що у дворах і на полях опадає листя з дерев і сохнуть рослини, а люди скаржаться на нудоту, запаморочення, дивні висипання та алергію.

Крім того, хімічні викиди відчули на собі прикордонники, які працюють у районі заводу. Ще 3 вересня вони робили заміри повітря на пункті пропуску "Чаплинка". Прилади показали перевищення вмісту токсичних хімічних речовин. Персонал був евакуйований.

Коментарі