Заява Трампа про перемогу над “Ісламською державою” суперечить оцінкам його власної адміністрації – ЗМІ

Президент США Дональд Трамп наказав у повному складі вивести із Сирії американські війська чисельністю більше 2-ох тисяч осіб. На думку журналістів видання “The Guardian” Джуліана Боргера та Мартіна Чулова, заява Трампа суперечить оцінкам його власної адміністрації – інформує “112 Україна”.

Керівництво Пентагону і Держдепартаменту намагається терміново осмислити і витлумачити різку зміну американського курсу, оскільки ще влітку було вирішено залишити війська в Сирії "до повного розгрому ІДІЛ" та для протидії іранському впливу.

Високопоставлених керівників було поінформовано щодо рішення президента у вівторок ввечері. А коли в середу вранці з'явилися повідомлення ЗМІ про кардинальні зміни курсу США, Трамп написав у Твіттері: "Ми розгромили ІДІЛ у Сирії, а це була для мене єдина причина перебувати там".

Заява Трампа суперечить оцінкам його власної адміністрації. У серпні цього року Пентагон заявив, що в Сирії залишається щонайменше 14 500 бойовиків ІДІЛ.

"Ці розвідувальні відомості, ймовірно, були на письмовому столі в Трампа, коли він цим вранці оголосив перемогу", — сказав директор Інституту Близького Сходу з питань протидії тероризму та екстремізму Чарльз Лістер (Charles Lister). Він зазначив, що ІДІЛ взяв на себе відповідальність за напад у своїй колишній столиці Ракка всього за кілька хвилин до появи твіту Трампа.

У Сирії також перебувають британські та французькі війська, і заступник міністра оборони Великої Британії Тобіас Еллвуд (Tobias Ellwood) спростував твердження американського президента щодо розгрому ІДІЛ.

У середу вранці прес-секретар Білого дому Сара Сандерс (Sarah Sanders) виступила з роз'ясненням, розповівши, що виведення військ означає початок "наступного етапу" в боротьбі з ІДІЛ, і припустивши, що в разі необхідності війська можуть повернутися.

"П'ять років тому ІДІЛ був дуже потужною і небезпечною силою на Близькому Сході, а тепер Сполучені Штати розгромили цей халіфат, — заявила Сандерс. — Ми почали повертати американські війська додому, перейшовши до наступного етапу цієї кампанії".

Після твіту Трампа і заяви Білого дому Держдепартамент скасував запланований брифінг для преси. Пентагон спочатку наполягав, що ніяких змін не сталося, але потім виступив із власною заявою, повторивши слова Білого дому про "наступний етап кампанії" проти ІДІЛ. Поряд з тим військове відомство відзначило, що процес виведення "тільки-но розпочався", і ніяких строків не повідомило.

Агентство "Рейтер" з посиланням на представника американської адміністрації заявило, що на виведення військ піде від 60 до 100 днів.

За закритими дверима керівництво Пентагону, як повідомляють знайомі з перебігом цих дискусій джерела, все ще намагається переконати президента погодитися на контрольоване і поступове виведення військ.

Голова сенатського комітету з міжнародних відносин Боб Коркер (Bob Corker), який покидає свій пост, мав зустрітися з президентом, однак цю зустріч скасували в останній момент без пояснення причин.

"Я працюю тут 12 років, але жодного разу не бачив, щоб рішення ухвалювали таким чином, — сказав Коркер репортерам. — Важко собі уявити, щоб хто-небудь із президентів прокинувся вранці й ось так ухвалив рішення, ні з ким особливо не радячись і без будь-якої підготовки".

Сенатора запитали, чи американські війська буде виведено повністю.

"Так, повністю", — відповів він.

У середу вранці американські відомства, які допомагають неурядовим організаціям відновлювати водопровід і каналізацію в зруйнованому місті Ракка, дістали вказівку підготувати плани швидкого відходу, розказав науковий співробітник Центру нової американської безпеки (Centre for a New American Security) Ніколас Ерас (Nicholas Heras).

"Це хаотичне рішення, ухвалене похапцем, без консультацій з людьми, які відповідають за конкретні деталі виведення, — заявив він. — Їх упіймали зі спущеними штанами".

Коли агентство "Рейтер" повідомило, що персонал Держдепартаменту в Сирії дістав вказівку про евакуацію протягом 24 годин, американське зовнішньополітичне відомство від коментарів відмовилося "з причин безпеки та оперативного характеру". Співробітники Держдепартаменту та організацій з надання допомоги активно беруть участь у роботі зі стабілізації обстановки в Ракка та інших звільнених від ІДІЛ містах.

Несподіваний відхід США означає, що Вашингтон кидає свого найближчого союзника — Демократичні сили Сирії, які під керівництвом курдів зробили основний внесок у вигнання бойовиків ІДІЛ з їхніх укріпрайонів. Туреччина погрожує їм наступом зі своєї території, вважаючи, що курди з ДСС нічим не відрізняються від бойовиків із Курдської робочої партії, що діють на турецькій землі.

У п'ятницю відбулася телефонна розмова Трампа з турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом, який згодом заявив, що отримав деякі "позитивні відповіді" від свого американського колеги з приводу напруженої обстановки на північному сході Сирії.

Після цього із заявою виступив Держдепартамент, який відзначив, що затвердив постачання до Туреччини зенітно-ракетних комплексів "Петріот". А Сандерс сказала, що Трамп "розгляне" вимогу Анкари щодо видачі турецького дисидента і колишнього імама Фетхуллаха Гюлена, який проживає в США.

Трамп і раніше закликав негайно вивести війська із Сирії, але тоді союзникам і радникам вдавалося переконати його залишитися, щоб довести до кінця боротьбу з ІДІЛ і стримати Іран. Адміністрація Трампа вважає, що ІДІЛ все-таки зберігає свою залишкову, але все одно значну присутність у Сирії.

"Ми добре просунулися в справі очищення сирійської території від ІДІЛ, але ми ще маємо багато чого зробити на етапі стабілізації", — заявив нещодавно голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Джозеф Данфорд. За його словами, американські військовики лише на 20% виконали завдання з навчання 40 тис. місцевих бійців, які повинні будуть стримувати ІДІЛ.

Британія і Франції на північному сході Сирії мають невеликі сили спецпризначення.

Заступник міністра оборони Великої Британії Тобіас Еллвуд (Tobias Ellwood) різко спростував твердження Трампа щодо розгрому ІДІЛ у Сирії.

"Я категорично не згоден. Воно трансформувалося в інші форми екстремізму, і загроза зберіглася", — написав Еллвуд у Твіттері.

Радник Трампа з питань національної безпеки Джон Болтон теж проти ухваленого рішення, але з інших причин. Виступаючи у вересні на сесії Генеральної асамблеї ООН, Болтон заявив: "Ми не збираємося йти, допоки іранські війська перебувають за межами іранських кордонів. Це також стосується іранських ставлеників і бойовиків". Одне дипломатичне джерело повідомило, що Болтон "розлютився", дізнавшись про рішення президента.

Високопоставлений чиновник з адміністрації відмахнувся від питання про те, чому від Трампа та його головних радників виходять дуже різні сигнали. "Таке рішення має ухвалювати президент, і він його ухвалив, — сказав цей чиновник. — Це його прерогатива".

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який підтримує Трампа в більшості випадків, цього разу засудив ухвалене ним рішення. Він зазначив у своїй заяві, що "таких помилок припускався Обама, а тепер їх припускається адміністрація Трампа", і додав, що американська військова присутність у Сирії є надзвичайно важливо. "для інтересів нашої національної безпеки".

Міністр оборони Джеймс Меттіс неодноразово заявляв про те, що американські війська відстоюють життєво важливі національні інтереси, ведучи наступ проти решти осередків опору ІДІЛ і подаючи сигнал про те, що США не мають наміру поступатися Ірану Сирією.

Джуліан Боргер, Мартін Чулов

Переклад ИноСМИ

Читайте також: “Краще не давати йому мікрофон” – Путін звернувся до українського журналіста з провокаційним питанням".

Коментарі