“За 5 тисяч гривень ніхто не хоче прибирати сміття та підмітати” – мер Вишгорода О. Момот про стихійне звалище

03.09.2018 17:44

Мер Вишгорода Олексій Момот в ексклюзивному інтерв'ю розповів "СтопКору", чому у місті виникло стихійне сміттєзвалище, чому місцева влада наразі не може розв'язувати це питання та назвав терміни, в які звалище буде ліквідоване.

Далі пропонуємо пряму мову - С.К. – СтопКор, О.М. – Олексій Момот

С.К.: У мене буквально кілька питань. У вас є місце на вулиці Ватутіна, там звалище, і це звалище постійно осипається в яр. Ми побачили, там є лампи денного освітлення, вони ртутні. В яру тече річка, подивилися по картах – вона тече в Дніпро. Чи відомо взагалі про цю ситуацію, що з цими лампами, річкою? Екологічна проблема може бути серйозна?

О.М.: Звичайно, відомо. Це питання і на сесії підіймалось неодноразово, і комісії створювались, туди виїздили. Компанія, якщо не помиляюсь, «Алеріт» і ще одна компанія СУ-630 – власне, СУ-630 – це та компанія, яка створила цю проблематику. Розірвали договір оренди, не продовжили компанії «Алеріт», зобов’язали демонтувати повністю огорожу там, яку вони встановили на місці загального користування.

Виїздив туди особисто і з заступником, і з активістами – єдина проблема в тому, що – якщо ви там були, то ви бачили, який там обрив, як загнати туди техніку… Активісти зголосилися допомогти, ми надаємо допомогу і там постійно вигрібаємо, але там доводиться вручну все це витаскувати через день буквально. Зараз просто два дні у нас підготовка до святкувань, дуже серйозні заходи до 45-річчя району, Дня Незалежності, то комунальники кілька днів працюють в місті. А так постійно туди під'їжджають машинами, даємо пакети, даємо кілька співробітників своїх, і хлопці, які допомагають, просто активісти з міста, лізуть в той яр і потроху-потроху вичищають.

Є там такі речі, які ми витягти звідти об'єктивно не зможемо – туди звозились якісь бетонні блоки, думаю, з якихось будівництв. Те, що можна буде витягнути вручну, бо по іншому ніяк, – будемо витягувати, а те, що є, ну будемо думати як… не знаю. Ходили, обстежували і з річки навіть брали проби води, дивилися – поки що, слава богу, в річку не попадають ніякі хімікати або щось, бо на сьогодні та територія, вона взагалі у нас… (бере в руки мапу)

Щоб я не був голослівним, ця річка має назву Почайна. Ми зараз розробляємо проект, відбиваємо чіткі межі й хочемо там зробити Вишгородський регіональний ландшафтний парк. Вже в цьому процесі займаються і Управління екології, і деякі працівники Київської обласної державної адміністрації. Ми хочемо надати статус цій території заповідної зони, і у нас більше важелів буде для її охорони. Поки там донедавна стояли паркан і ворота, туди доступу взагалі не було, тому, коли хтось з боку яру – не знаю яким чином – туди пройшов, побачив, дали сигнал – ворота демонтували, зараз ліквідуємо ці наслідки.

С.К.: Буквально вчора ми обійшли з боку яру, бо побачили, що там звалище доволі серйозне, а також дуже крутий спуск. А от з тими моментами – там шини бачили, бетонні блоки – якось їх будуть витягати?

О.М.: Звичайно. Є зараз, ви знаєте, інтерактивна карта сміттєзвалища, і воно постійно контролюється з боку державної влади, тобто воно світиться на цій карті. Кілька ми вже демонтували в інших місцях, але простіше демонтувати туди, де можна заїхати технікою – трактором або руками люди просто витягають, і по такому схилу – це дуже непроста робота.

Особливо зважаючи на те, що в комунальному підприємстві вакансій десь половина відкритих, бо люди не дуже хочуть іти на таку роботу, на такі зарплати. У нас, на жаль, постановами Кабміну обмежені можливості гідно оплачувати заробітну плату, це за рахунок премій все робиться, ну викручується, бо за 5 тисяч гривень людина не хоче лазити ярами цілими днями і калічитись, там прибирати сміття або навіть просто підмітати вулиці.

С.К.: А от щодо відповідальності для цієї компанії, яка накидала там цих ламп денного освітлення – щось робиться в цьому напрямку?

О.М.: Дуже складно довести. Фактично ми знаємо, що туди звозилося сміття, а довести конкретними фактами, що це саме компанія ця – звичайно, вони кажуть, що «ми цього не робили». Ми знаємо, хто це… Якби це можливо було зафіксувати… У нас були випадки, коли активісти Зеленого корпусу – це громадська організація – в іншому місці, біля кладовища конкретно робили засідки, знімали все це на відео, знімали номери машин, які вивозять...

Проблема в тому, що люди возять навіть не тільки з будівництв, просто у себе вдома роблять ремонт, потім наймають по об’явах – є купа об’яв «вивезення будівельного сміття» - приїжджає «Газель» якась, спритні два-три чоловіки закидали мішки зі сміттям, вночі вивезли. Проконтролювати, на жаль, дуже складно. Зараз от сподіваюся, що поліпшить цю ситуацію система відеоспостереження, ми виділили великі кошти, близько 60 камер додатково в місті встановимо, і можливо якось так буде простіше. А так треба фактично зловити за руку.

С.К.: А стосовно строків по очищенню цієї частини, де воно в річку може потрапляти, є якісь конкретні дати?

О.М.: Ну конкретно не скажу – ви бачили, скільки там сміття, і я вам пояснив, що вибирається все це просто фізично руками.

С.К.: Може, за рік?

О.М.: Та ні, я сподіваюсь, що буде набагато швидше – може, це займе там кілька місяців, 3-4 орієнтовно. Але в будь-якому випадку воно буде ліквідоване.

Повна версія інтерв'ю на нашому YouTube каналі:

Коментарі