З Росії з любов’ю: як українських бійців АТО “ставлять на ноги” з допомогою неякісного медобладнання країни-окупанта

Війна з Росією забрала сотні життів. А тисячі людей залишилися каліками. І щоби їх поставити на ноги – на допомогу мала би прийти держава.

Віктор Кардаш – боєць першого батальйону морської піхоти. В бою під Широкиним бійцю відірвало ногу. Війна в прямому сенсі збила його з ніг. Каже, спочатку було важко повірити, що це сталося з ним. Але неповносправним ніколи себе не почував.

 

 

І от вже майже рік Віктор з протезом. Йому пощастило, він не чекав на нього від держави, йому допомогли друзі. Це протез найвищої мобільності, його вартість перевищує 300 тис. грн. 

Забезпечують бійців протезами як державні, так і приватні підприємства. Частину деталей закуповують за кордоном. Хоча в Україні є підприємства, які здатні виготовляти деталі протезів. 

Олександр Морозов – голова наглядової ради Українського центру реабілітації ветеранів Афганістану. На ринку протезування уже більше 20-ти років. Розповідає, що  його підприємство всі комплектуючі постачає з Німеччини та Японії. 

- Деталі ми закуповуємо за кордоном, на жаль, вся корупційна система, побудована в протезній промисловості, не дозволяє впроваджувати та розробляти комплектуючі, тому, що на цьому заробляють починаючи з Харківського УКР НДІ, закінчуючи керівництвом Міністерства соц політики України й це вже триває багато років, – пояснює Олександр Морозов.

І ось, власне, як заробляють.

Якщо ви робите протези для власного магазину – без проблем, замовляйте комплектуючі хоч на Алясці. Але якщо ви хочете співпрацювати з державою, держорганами та людьми з інвалідністю, за яких платить держава, ви зобов'язані повторно сертифікувати комплектуючі, які привезли з-за кордону. І це при тому, що комплектуючі, які закуповують українські підприємства, уже мають європейський сертифікат якості. А все тому, що сертифікація в Україні – платна. 

- Корупціонери Мінсоцполітики, підбиваючи основу харківського наукового дослідного інституту, не розробляють якісь там комплектуючі деталі, матеріали для галузі, а вони розробляють нормативні закони, накази Міністерства, які підміняють закони та таким чином блокують роботу тих, хто хоче розвиватися. Фактично, прибирають конкуренцію, насаджуючи монополію тих підприємств, які з ними пов'язані – додає пан Олександр.

І дуже часто європейську продукцію ще й не хочуть сертифікувати. У цьому переконався Олексій Краснощоков. Чоловік народився без двох кінцівок,  розповідає, що три роки не міг отримати протези, власне, через те, що компанія, яка виготовляла йому протез з європейських комплектуючих, не могла отримати українську сертифікацію.

У Харківському науково-дослідному інституті чомусь вирішили, що вони можуть казати, чи відповідають ці комплектуючі стандартам, чи ні. Це була платна процедура, тобто метод заробітку на комплектуючих. А по-друге, це було обмеження конкурентів на ринок. Тобто була монополія.

А ще дуже часто відсутність українського сертифіката на європейських комплектуючих стає відмовою для того, аби держава не оплачувала підприємству виготовлений протез. 

- Протези зроблені, виданих пацієнту, а вони гроші не відшкодовують під приводом тим, що не ті комплектуючі ви поставили. Тобто мова не про те, щоб пацієнта забезпечити, а про те, що не свого постачальника, тобто не їх постачальника ми використовували для цих речей, – розповів журналістам "СтопКору" директор центра протезування "Едвардс" Валерій Поплавець. 

У Міністерстві ж у свою чергу посилаються виключно на закони.

Все б воно й нічого, але експерти стверджують, що комплектуючі не є виробами медичного виробництва, тому й під сертифікацію не підпадають. 

І зараз найцікавіше, чому європейським комплектуючим відмовляють у сертифікації, а підприємствам, які досі завозять їх з країни-агресора, все дозволено?

- У нас в Україні 80 підприємств, які надають технічні засоби реабілітації й це не тільки протези. Це палиці, милиці, інвалідні візки і так далі, – зауважує голова ГО "Підмога.інфо" Олексій Краснощоков. 

16 серпня 2017 року. Служба безпеки України проводить обшуки на підприємствах, які закуповують комплектуючі в країні, від рук якої, в прямому значенні цього слова, стають каліками наші бійці. 

Ми з'ясували, що ж це за підприємства.

Це Харківське підприємство "ОРТОСНАБ-СЕРВІС" та приватне підприємство ПП "ЦЕНТР ПРОТЕЗУВАННЯ "ІНВАЛТРУД", що зареєстроване в Ужгороді. Статутний капітал цих підприємств – 1000 гривень та 300 гривень відповідно. І поєднує ці підприємства один засновник – Ольга Вокач, яка зареєстрована в Луганську. Надалі ці підприємства поставляли комплектуючі на Київське та Дніпропетровське державне експериментальне протезно-ортопедичні підприємства. 

А тепер увага, згодом колінні модулі, які постачали з Росії, були сертифіковані в тому ж  Харківському  центрі сертифікації технічних засобів реабілітації. 

Проте незалежне дослідження показало, що комплектуючі неякісні та ліцензійне тестування не пройшли

Модуль з РФ не пройшов додатково циклічні випробування для замків колінних модулів. Мав пройти 1 млн циклів з рівнем навантаження 1250 ньютон, але він відкрився уже на 35 циклі. Це веде за собою небезпеку для пацієнта, – розповідає експерт з протезування Євген Ясніца. 

Експерти стверджують, що окрім поганої якості комплектуючі реалізовувалися за завищеною ціною. Собівартість такого колінного вузла становить близько 5 тисяч гривень, а в Україні його продавали за 15 тисяч, тобто втридорога

Щороку з державного бюджету виділяється мільярд гривень на забезпечення людей технічними засобами реабілітації. 

- З мільярда, який виділяється, до інвалідів, напевно, половина грошей доходить. Все інше розмивається на етапі комплектуючих, незаконної сертифікації, – каже голова наглядової ради Українського центру реабілітації ветеранів Афганістану Олександр Морозов. 

І наостанок, в Україні є єдине підприємство, яке виготовляє власні колінні вузли. 

Це наш колінний модуль власного виробництва "falcon". Це колінний модуль 3-4 рівня мобільності для досить активних людей. З його допомогою людина може кататися на велосипеді, проводити легкі пробіжки, займатися в спортзалі, – зазначає експерт з протезування Євген Ясніца. 

Модулі українського виробництва значно й дешевші. 

- Різниця в ціні досить висока. Це десь в три рази, якщо брати аналоги такого рівня мобільності. Це перш за все Англія, Японія, це досить дорогі виробники, – додає експерт.

Щороку понад 1000 бійців, які воюють на Сході, потребують протезування. Вони захищають нашу Україну і кожного з нас. Вони заслуговують на якісне протезування зі сторони Української держави. А не на чергову порцію "отрути" від Північного сусіда. 

Детальніше – дивіться у новому журналістському розслідуванні "СтопКору".

 

 

 

Інші новини

Коментарі