Юристи “Стоп корупції” звернулися до ГПУ через затримання прикордонниками Романа Бочкали

Юристи "Стоп корупції" звернулися до заступника генерального прокурора України, головного військового прокурора Анатолія Матіоса через затримання координатора проекту Романа Бочкали в міжнародному аеропорту "Бориспіль". Деталі інциденту та факти вчинення злочинів з боку представників Державної прикордонної служби України юристи виклали у повідомленні про злочин.

"Після проходження до службового приміщення, журналістові повідомили, що він перебуває в "списку осіб, що підлягають особливого огляду ДПС". Водночас, прикордонники пояснили, що в ДПС є список потенційно підозрілих осіб, яких потрібно ретельно перевіряти та обшукувати (з числа злочинців, терористів тощо). У вищезазначений список зазвичай особи потрапляють з подання правоохоронних органів за наявності відповідних передбачених законодавством підстав.

На підтвердження своїх дій прикордонники показали орієнтування", - зазначають юристи.

За даними правників, у "список терористів" (осіб для посиленого контролю прикордонників) Романа Бочкалу внесли за ініціативи Голови Державної прикордонної служби України Віктора Назаренка. Саме він надав доручення Заступникові Голови ДПС України - Василю Серватюку внести журналіста до цього списку з особистих корисливих мотивів, безпідставно, порушуючи законодавство України та внутрішні накази ДПС, зазначають юристи "Стоп корупції".

При цьому, на переконання юристів, Віктор Назаренко усвідомлював неправомірність та невідповідність наказам ДПС та законодавству України своїх дій.
"Відповідно до законів України, у вищезгаданий список можуть вносити потенційно-небезпечних осіб за наявності відповідних матеріалів та підстав (або правоохоронних органів, або ДПС). Натомість, у випадку з Романом Бочкалою, жодних підстав не було, а в офіційні документи були внесені заздалегідь неправдиві відомості", - зазначають юристи.

На думку юристів, голова ДПС вчинив акт особистої помсти журналістові за відео-сюжети щодо причетності прикордонників до контрабанди деревини та цигарок на Буковині. У такий спосіб головний прикордонник, за даними правників, захищав керівництво прикордонного підрозділу в Чернівецькій області, ймовірно, з корисливих мотивів.

"Цим подіям передувало розслідування на телеканалі "Інтер" у програмі "Подробиці тижня" про контрабанду лісу на Буковині. Та розслідування “СтопКору" (координатором якої є Роман Бочкала), у якому йшлося про незаконний трафік цигарок до Румунії, який кришують місцеві прикордонники. Під час зйомок Роману Бочкалі погрожували помстою представники керівництва Чернівецької прикордонної служби", - передають передісторію юристи проекту.

Як результат, за тиждень з моменту виходу сюжетів в ефір службові особи Державної прикордонної служби України умисно, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, створили передумови для штучного перешкоджання у проходженні прикордонного контролю Романом Бочкалою.

"Вищевикладене є обмеженням свободи слова та порушенням прав людини, що задекларовані у "Загальній декларації прав людини" (ст. 19), "Конвенції про захист прав людини і основних свобод" (ст. 10). Відповідно до Статті 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань", - уточнюють правники.

Згідно з ЗУ "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" службова діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі, цитують закон юристи.

У діях співробітників Державної прикордонної служби України юристи "Стоп корупції" вбачають порушення Конституційних прав громадянина, ЗУ "Про інформацію", ЗУ "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів". А також їхні дії містять ознаки складу злочинів, передбачених ст.364 КК України "зловживання владою або службовим становищем", ст. 366 КК України "службове підроблення", ст. 171 КК України "перешкоджання законній професійній діяльності журналіста".

Юристи "Стоп корупції" просять Матіоса розслідувати всі факти та притягти винних до відповідальності.

13686744_1395010297181798_8570189019689767982_n

13781684_1395010303848464_7961868331015808632_n

Коментарі