Які сюрпризи чекають школярів і педагогів України вже з 1 вересня 2017 року – головні зміни

Гучна концепція Міносвіти України під назвою "Нова українська школа", якою передбачається 12-річна форма навчання, стартує з 2018 року, але вже звід сьогодні, 1 вересня поточного року, школярів і вчителів чекають деякі сюрпризи.

В освітньому відомстві спростували відомості про введення навчання по триместрах: через кожні три місяці навчання – десять днів канікул, передає "Діалог.UA".

"Міністерство освіти і науки не вирішує, якою має бути структура навчального року, це роблять школи за погодженням з місцевими органами влади", – сказано в повідомленні Міносвіти.

У Міносвіти попросили дотримуватися тільки трьох правил, які регламентовані законодавством: початок навчального року має припадати на 1 вересня, навчання повинно закінчуватися не пізніше 1 липня, канікули протягом навчального року (не рахуючи літніх) повинні тривати не менше 30 днів.

Канікули в школах в цьому році мало чим відрізнятимуться від тогорічних. Однак на них не будуть давати домашніх завдань. Зате є деякі зміни в питанні вимушеного припинення навчального процесу. Починаючи з цього року учні не будуть відпрацьовувати щосуботи карантин або вимушені канікули через скорочення опалювального сезону.

Якщо в школі 5-денний навчальний тиждень, то таким вона буде весь рік. Незалежно від обставин. Діти ж будуть наздоганяти програму, вивчаючи дві теми за урок, самостійно або дистанційно.

Але найбільш цікаві новації у відомстві підготували для найменших школярів. Так, з 1 вересня 2017 роки відбудуться деякі зміни в оцінюванні учнів початкових класів. У 1-му і 2-му класах дітям не виставлятимуть бали. Взагалі не будуть оцінюватися всі чотири роки в початковій школі такі предмети, як музика, образотворче мистецтво, трудове навчання та ін.

Крім цього, вчителі більше не будуть оцінювати каліграфію дитини. Головне, щоб учні писали акуратно і розбірливо. Це ж стосується і зошитів. Їх тепер можна підписувати в довільній формі. Оцінка не буде знижуватися, навіть якщо в підписи будуть акуратні виправлення, зроблені дитиною.

Скасовано всілякі дошки пошани, екрани чистоти – будь-які рейтинги, які можуть відбитися на самооцінці дитини. Про успіхи або невдачі вчитель зобов'язаний повідомляти учневі або його батькам в індивідуальному порядку, а не класу.

Серед іншого учням початкової школи запропоновано спочатку писати в робочих зошитах олівцями. Це може бути й до 3-го класу. Учитель сам буде вирішувати, коли дитина зможе перейти на написання ручкою. А ось самі вчителі для виправлення помилок в зошитах учнів більше не будуть використовувати червоне чорнило. Їм запропонували перейти на альтернативну зелену ручку.

Анонсовані й кардинальні зміни для учнів 5-9-х класів. Тепер діти будуть отримувати знання з "Підприємницької та фінансової грамотності" на уроках не тільки математики або інформатики, а й світової літератури. Вчителі в навчальному році 2017-2018 предметно повинні пройти комплексне перенавчання відповідно до концепції "Нова українська школа". Однак у відомстві пообіцяли, що сертифікація вчителів буде добровільною.

Також у відомстві дали деякі роз'яснення з нововведень для учнів 5-9-х класів, нововведення торкнуться багатьох предметів.

Українська література. У 5-му класі будуть читати менше народних казок, загадок і прислів'їв. Зате більше годин виділяється на творчість Зірки Мензатюк (сучасна письменниця і журналіст), Леоніда Глібова, Євгена Гуцала, Василя Симоненка.

Світова література. Розширений список для альтернативного вивчення, наприклад, з'явилася повість "Собаче серце" Михайла Булгакова (9 клас), а також додаткове читання (наприклад, "Чи вмієш ти свистіти, Юганно?" Ульфа Старка).

Математика. Більшості завдань даний практичний сенс. Змінено послідовність вивчення тем так, щоб одночасно їх проходили на інших предметах. Трохи розвантажена програма.

Інформатика. У 9-му класі з'явиться 3D-графіка і основи бази даних. А комп'ютерну графіку учні вивчатимуть вже в 6-му класі, текстовий редактор – у 8-му, як і створення і публікацію веб-ресурсів.

Історія. Синхронізоване вивчення історії України та всесвітньої історії в 7-9-х класах. У 5-му класі учні вивчатимуть історію як науку і складову життя суспільства.

Іноземні мови. Вперше очікувані результати чітко виписані відповідно до Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти. Так, учні 9-х класів звичайних шкіл повинні досягти рівня А2 +, спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземної мови – В1, ті, хто опановує другою іноземною, – А2.

Біологія. Фактично кожна тема передбачає виконання міні-проекту. Протягом року кожен учень повинен взяти участь хоча б в одному з них. 40% матеріалу – в опціонному навчанні. Тобто необов'язкові частини змісту підручників можуть вивчатися за вибором вчителя.

Фізкультура. Учні зможуть займатися регбі, корфболом, петанком, фехтуванням, військово-спортивними іграми.

Трудове навчання. Не буде обов'язкового поділу на дівчаток і хлопчиків. Кожен учень зможе сам вибирати вид діяльності. Учні будуть створювати проекти з використанням різних технологій, а не конкретне завдання за однією технологією.

"Основи здоров'я". Будуть більше дізнаватися про безпечну поведінку в Інтернеті й соцмережах. Більше практичних робіт і занять поза класом.

Інші новини

Коментарі