Викриття тендерів, від яких «зносить дах», створення WikiInvestigation та тренінги для місцевих антикорупціонерів: рік перемог «СтопКору»

Найчастіше наші розслідування присвячені крадіжкам із держбюджету. Корупційні схеми іноді вражають зухвалістю. Наприклад, в селі Підгірці на Київщині сільський голова списав 9 мільйонів грн на ремонт вже відремонтованих доріг. Та це виявилось лише квіточками у порівнянні з тим, які факти показав у сюжеті журналіст Кирило Вольний, де завдяки держзакупівлям крадуть десятки і сотні мільйонів гривень.

«Ми робили його спільними зусиллями з нашим Броварським осередком. Роман Сімутін збирав інформацію і проводив аналітику. І такими спільними зусиллями ми викрили схему, як на тендерах, на будівництві або ремонті шкіл або дитячих садочків у Броварах просто-напросто розпилюють державні гроші. З чого почалось це розслідування? Сталась безпрецедентна подія – на початку навчального року в одній з броварських шкіл обвалився дах», - згадує Кирил.

До речі, розслідування щодо сумнівних тендерів у Броварах оцінили не лише наші глядачі, а й високе журі. На конкурсі журналістських розслідувань та аналітичних досліджень від Е-дата та порталу 007 Кирило посів четверте місце! Це – перша журналістська нагорода у кар’єрі Кирила.

Цьогоріч з-поміж багатьох інших досягнень команда «Стоп Корупції» стала головним партнером нового онлайн-ресурсу WikiInvestigation. Це абсолютно новий майданчик, завдяки якому кожен громадянин зможе розмістити факти про корупцію. Але для того, щоб небайдужі українці стали справжніми детективами, їх треба навчити користуватися певними інструментами. Таким тренером для охочих став журналіст «СтопКору» Артем Лагутенко.

«Досліджуючи теми в областях, далеко від Києва, і я побачив, наскільки там все жахливо, наскільки там все прогнило корупцією. Як відверто там знущаються над українським населенням. Але найбільше я зустрічав там людей, які горять бажанням і намагаються щось зробити, щоб цю ситуацію подолати. Та у них немає ані інструментів, ані знання, як це зробити. Може це доля, але так іронічно склалось, що паралельно з'явився такий дуже цікавий проект», - розповідає Артем.

Артем і досі вважає цей досвід одним з найбільш значущих в житті, каже: саме завдяки людям в регіонах, які не бояться висвітлювати явища корупції, можливий прогрес в цьому питанні.

Ще одним масштабним проектом «СтопКору» стали всеукраїнські тренінги для наших осередків. Саме за сприяння Антикорупційної ініціативи Європейського союзу та Міністерства закордонних справ Королівства Данії майже півсотні активістів «Стоп Корупції» навчились, як контролювати місцеву владу і здійснювати антикорупційний моніторинг.

«З наступного року у нас починається новий проект «СтопКор» правозахист. Це має бути програма, яка об'єднає наших регіональних активістів, наших регіональних блогерів, стане для них рупором, площадкою, з якою вони зможуть на всю країну розповідати про їх локальні проблеми, які насправді дуже типові і поширені», - наголошує координатор проекту “Стоп Корупції” Роман Бочкала, - «У нас зараз понад 50 регіональних команд. Не всі вони вже мають офіційний статус осередку, та є кандидати, і вони вже досить впевнені. І я не сумніваюсь, що в подальшому це будуть наші офіційні представництва. Нещодавно мені сказав політолог, що таку кількість осередків навіть не кожна політична партія має».

Якими ще здобутками запам’ятався 2018 рік для команди «СтопКору» - дивіться у новорічному спецсюжеті від Асі Глуцької:

Коментарі