Ціна лікарської помилки: що очікує на медика, який вчинив медичний злочин в Україні

В цивілізованих країнах світу існує статистика жертв лікарської помилки. Наприклад, батьківщина Шекспіра щорічно визнає близько 70 000 постраждалих від жерців Гіппократа. Натомість, в Україні така статистика просто відсутня. А, отже, дослідити статистику лікарських помилок в Україні майже неможливо. 

Про те, кому і навіщо потрібна така підміна понять, чи є різниця між приватними та державними клініками та що очікує на лікаря, який вчинив медичний злочин – з'ясували журналісти "Стоп Корупції". 

Вони дають клятву Гіппократа. Та не завжди її дотримуються. З-поміж багатьох пунктів, ця клятва містить три найважливіші: заборону завдавати шкоди, зобов'язання надання допомоги хворому та принцип турботи про користь хворого і домінанти його інтересів. 

Маленькому Кіму Матійчуку стало зле і батьки відвезли дитину до приватної клініки "Амеда". Аналізи, які зробили теж у приватній лабораторії, показали запальний процес. В клініці припустили, що в Кіма апендицит і відправили до іншого філіалу "Амеди", на вулицю Богатирську, де начебто є стаціонар та необхідні лікарі. Батьки пораду послухали та поїхали у філіал комерційної клініки, який відкрився на базі державної – київської міської дитячої лікарні №1. 

В "Амеді" припустили, що у Кіма ротавірус. З інфекційним захворюванням хлопчика відправили на стаціонар до держлікарні, в якої "Амеда" і орендує палати. Хвороба прогресувала, Кіму ставало дедалі гірше. 

- Я помітив, що у Кіма з'явився висип. Пізніше я звернув увагу, що він п'є рідину, але в туалет не ходить, значить у нього вже ниркова недостатність. Лікарі сказали, що будуть дивитися, – розповідає батько померлого хлопчика Микола Матійчук. 

В результаті – жоден з діагнозів не був вірним. Бо аналіз крові в клініці "Амеда", який, нагадаємо, був написаний на бланку державної лікарні – не показав жодних відхилень, наче хлопчик цілком здоровий. У той же час у самій лікарні №1 діагноз визначили взагалі без аналізів, мовляв, це ротавірус. Згодом, аби не псувати статистику, хлопчика відправили до реанімації  іншої лікарні з діагнозом – увага! – менінгіт! Врятувати 5-річного Кіма не вдалося… 

А тим часом "СтопКору" вдалося з'ясувати приголомшливі факти про клініку "Амеду". Її керівником є пані Тетяна Донченко. В медичних колах – вона особистість доволі відома. Свого часу Донченко очолювала Департамент з питань якості медичної та фармацевтичної допомоги МОЗ України, поки її не звільнили за хабарництво. Втім це геть не завадило їй ОЧОЛИТИ! столичний департамент охорони  здоров'я. Громадськість неодноразово вносила Донченко до рейтингу ТОП-5 чиновників МОЗ, визнаних найбільш корумпованими. Люстрована, утім не позбавлена можливості обіймати інші державні посади, Донченко осіла в КМДА у 2015 році. 

Проте поспілкуватись з пані Тетяною нам так і не вдалось, бо створивши свого приватного монстра, вона просто звільнилась з посади держслужбовця. За власним бажанням. За день після свого звільнення, 31 серпня 2016, вона отримала право на оренду приміщень в дитячій лікарні №1. Зручно, правда? 

А це – пані Ірина. За її словами, її син Олександр помер в результаті теплового удару. В лікарні швидкої допомоги йому не змогли надати належного догляду, а потім ще й тривалий час приховували від родини факт його смерті. Вже третій рік Ірина встановлює справедливість за допомогою правоохоронних органів. 

Спеціаліст з медичного права Максим Баришніков стверджує, що проблема таких випадків, частіше за все, криється у банальній лікарській халатності, адже навіть якщо помилку лікаря доведуть у суді, максимум що на нього чекає – сплата декількох тисяч гривень.

Тому лікарі нічого не бояться. А мають. Мають розуміти, що з них останнє знімуть, якщо зроблять щось не так, – зауважує Максим Баришніков. 

Що ж робити пацієнту, який постраждав від дій лікаря? Перш за все, звертатися до юриста і вимагати від лікарні всі документи. 

- Наявність документа – це запорука того, що до відповідальності будуть притягнуті реальні винні. Бо якщо немає фактів – дуже важко щось довести. Якусь провину, кримінальну, цивільну тощо. А це допомагає і в боротьбі з підробкою таких документів. На жаль, у нас ще не на стільки розвинутий електронний документообіг, – додає експерт. 

Саме так в історії Ірини відбулося з аналізами її сина – вони просто зникли. 

Проте Ірина добилась свого – випадок її сина розглядався і на експертно-кваліфікаційній комісії. Утім експерт дивиться на цей процес щонайменш з іронією. 

Та й про факти реального засудження лікарів за неналежне виконання обов'язків він ніколи не чув. 

Отже, п'ятирічного Кіма лікувала клініка "Амеда". Поставивши хлопчику діагноз ротавірус, його направили на стаціонар до Першої дитячої лікарні. І хто ж тоді буде відповідальним? Державна чи приватна клініка? За коментарями йдемо до головного лікаря клініки "Амеда". 

Цей випадок розбирають правоохоронні органи. А те, що в нього діагностували – там таке, – розповідає головний лікар клініки сімейної медицини "Амеда" Олена Коваленко. 

Та не на камеру пані Олена заявляє, що у випадку з Кімом ніхто не винен, просто в дитини хвороба розвинулася раптово.

З огляду на наведені історії, медична система дає серйозний збій. Та, здається, ситуація не зміниться. Допоки цю проблему не визнають на державному рівні, експертні комісії не будуть залежати від МОЗу, а лікарі не відчують, що за неналежне ставлення до пацієнта їх спіткає серйозний штраф із серйозними нулями чи навіть позбавлення волі. 

Інші новини

Коментарі